REKLAMA

"Lista szanghajska": 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie

2021-08-16 09:59
publikacja
2021-08-16 09:59

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia "Listy szanghajskiej" (ARWU).

"Lista szanghajska": 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie
"Lista szanghajska": 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie
fot. Sebastian Kocoń / / FORUM

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako "Lista szanghajska", publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku na podium nic się nie zmieniło. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych.

Polska na liście

Najlepszymi uczelniami w Polsce według "Listy szanghajskiej" są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ - tak samo jak w tym roku - w piątej setce.

W ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni, w tym - o dwie więcej. W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, z rankingu wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast pojawiły się Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest, tak jak w ubiegłym roku, w ósmej setce rankingu. Natomiast Warszawski Uniwersytet Medyczny awansował z ostatniej setki do ósmej.

Do dziewiątej setki trafiły: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska spadły w stosunku do poprzedniego roku z dziewiątej setki do ostatniej, dziesiątej. W ostatniej setce znalazła się też Politechnika Wrocławska (w 2020 r. znalazła się poza rankingiem).

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (19)

dodaj komentarz
lorelie
Radek Sikorski ( były poseł PiS, służył też w Afganistanie, o czym mało kto pamięta) podobno ukończył Oxford..ale jak się patrzy na to jak się wypowiada, z jaką pogardą o Polsce i Polakach...to wydaje mi się mało prawdopodobne aby na prawdę ukończył tą uczelnię. Poważnie. On ma oczy jak jakiś obłąkany człowiek.
drzaraza
Jak na naszych wyższych uczelniach zaczną obsadzać na najwyższych stanowiskach absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, to dopiero będzie się działo.
daniel_1
Bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że szkoły w Polsce funkcjonują w oparciu o XIX w sposób nauczania.
najmadrzejszy
Nie ma przemyslu to nie dobrych politechnik
aod
Kryteria rankingu są tendencyjne. Nie biorą pod uwagę zangażowania uczelni w marksizm i obronę praw LGBT. Kluczowym kryterium powinna być możliwość studiowania gender studies:-)
aod odpowiada (usunięty)
Najważniejsze, że na liście jest uczelnia Żakowskiego z GW, czyli Collegium Civitas:-)
pstrzezek
Oj usunął wpis. Szkoda. No niestety nie ma kryterium cebulowej patologii spod znaku polaczkowych kompleksów. Stąd brak uczelni Rydzyka i nowej Czarnka. No ale może za rok ;))
lorelie odpowiada pstrzezek
izraelczyk w przerwie na strzelanie w kolana dzieci pluje na Polskę :) nie wstyd ci?
dimethylmercury
Wśród 1000 najlepszych? No bez jaj. Moskiewski jest w pierwszej setce. A UJ i UW w pierwszej pięćsetce? Równie dobrze można by napisać, że polskie uczelnie są w pierwszych 10.000. Nie ma nauk aplikacyjnych, a jedynie badania teoretyczne, wszechobecne wyciąganie kasy w UE.
samsza
Gdyby nie grupy wsparcia na UJ, nie byłoby tak kolorowo, kwiat młodzieży popadłby w depresję, albo uzależnienia.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki