Nie wszędzie sprzedaż detaliczna się załamała

2020-06-04 11:50
publikacja
2020-06-04 11:50
fot. MikeDotta / Shutterstock

Kwiecień przyniósł bezprecedensowy spadek sprzedaży detalicznej w państwach Unii Europejskiej. Warto jednak odnotować, że niektóre kraje odnotowały spadki znacznie mniejsze niż inne.

Wartość obrotów handlu detalicznego w Unii Europejskiej była w kwietniu o 11,1% mniejsza niż w marcu i aż o 18% niższa niż w kwietniu 2019 roku - tak Eurostat podsumował prawdopodobnie najgorszy miesiąc koronawirusowego kryzysu. W przypadku strefy euro spadek sprzedaży wyniósł 11,7% mdm i 19,6% rdr. To absolutny rekord w niemal 20-letniej historii tych statystyk. Dla porównania, w najgorszym miesiącu 2009 roku odnotowano spadek o 4,6% rdr.

Indeks obrotów w handlu detalicznym w strefie euro i Unii Europejskiej. Rok 2015 = 100. / Eurostat.

W niektórych krajach sektor handlowy został praktycznie sparaliżowany przez rządowe zakazy. We Francji obroty handlowców były o 31,1% niższe niż rok wcześniej. W Hiszpanii spadek sięgnął 30% rdr, na Malcie 24,8%, w Chorwacji o 24%, w Wielkiej Brytanii 22,5%, a w Portugalii 22%. Danych nie podały Czechy, Grecja, Włochy i Cypr.

/ Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu.

Były jednak kraje, gdzie  sektor handlowy nie został zmiażdżony przez koronawirusowe zakazy. W  Szwecji sprzedaż detaliczna była raptem o 3,4% niższa niż przed rokiem. W Danii zmniejszyła się o 3,2% rdr, a w Finlandii tylko o 0,5%. W Polsce spadek obrotów w handlu detalicznym został oszacowany na 9,9%. Był więc głębszy niż w Niemczech (-6,2% rdr) czy w Holandii (-5,8%), choć oczywiście znacznie płytszy niż na południu Europy.

Eurostat przedstawił też dane dla poszczególnych sektorów handlu. W skali całej UE najbardziej ucierpieli sprzedawcy ubrań i obuwia, gdzie obroty były aż o 62,8% niższe niż przed rokiem. Sprzedaż paliwa zanotowała spadek o 42,6% rdr. Sprzedaż sprzęty RTV i AGD była o mniej więcej jedną czwartą mniejsza niż rok temu. Nawet branża farmaceutyczna odnotowała obroty niższe o 3,7% niż przed rokiem. Nieznacznie wzrosły przychody sklepów spożywczych (o 1,4% rdr).  

Ręce zacierali za to właściciele sklepów internetowych. Sprzedaż w tym kanale była o 25,3% wyższa niż przed rokiem (i o 11,9% wyższa niż w marcu), co dobrze ilustruje przyspieszenie procesu przechodzenia z handlu stacjonarnego na sprzedaż internetową.

KK

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki