REKLAMA

Sprzedawca może odmówić obsługi klienta bez maseczki

2020-08-11 12:32
publikacja
2020-08-11 12:32
fot. Dmitry Kalinovsky / Shutterstock

Pracownik sklepu może odmówić obsłużenia klienta, który został poinformowany o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa, a nie stosuje się do tego zalecenia - wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na pytania Związku Przedsiębiorców Pracodawców w tej sprawie.

ZPP poprosiło resort zdrowia o wykładnię jednego z paragrafów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nakładającego obowiązek zakrywania ust i nosa w określonych przestrzeniach zamkniętych. Chodziło o to, czy pracownik sklepu ma prawo egzekwować obowiązek zakrywania ust i nosa przez klientów, w jaki sposób może weryfikować istnienie wyjątku uzasadniającego niezakrywanie ust i nosa, czy może odmówić wstępu na teren lokalu osobom, które nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa oraz czy ma prawo odmówić sprzedaży towaru osobom, które nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w liście do Związku wyjaśnił, że "w oparciu m.in. o przepis art. 140 Kodeksu cywilnego ochrona obiektu wykonuje w pewnym zakresie +powierzone jej uprawnienia właściciela+ na podstawie stosownych umów cywilnoprawnych". "W takich ramach może informować osoby o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa i o tym, że taki obowiązek istnieje na terenie obiektu oraz, że w razie niezastosowania się do niego powiadomi Policję" - napisał.

W ocenie wiceministra zdrowia, "publiczne poinformowanie kupującego o warunku zakrywania ust i nosa jako warunku sprzedaży, powinno wyłączyć możliwość zastosowania art. 135 Kodeksu Wykroczeń". Artykuł ten stanowi, że sprzedawca w handlu detalicznym lub przedsiębiorstwie gastronomicznym, który ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Janusz Cieszyński nie odniósł się w liście do ZPP do pytania o kwestię obsługi osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. Chodzi o osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sammler
Dobrze by było, żeby pan wiceminister nie dzielił się z nami swoimi opiniami, które nikogo nie interesują (podobnie jak osoba pana wiceministra), tylko opierał się na przepisach obowiązującego prawa.
secundus
na szczęście coraz więcej Polaków porzuca kowidianizm, dlatego kowidianie i producenci masek coraz głośniej krzyczą :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki