REKLAMA

Sprzeciw Wenezueli po pozbawieniu jej przewodnictwa w Mercosur

2016-09-14 20:38
publikacja
2016-09-14 20:38
fot. Carlos Garcia Rawlins / FORUM

Wenezuela ogłosiła w środę, że nie uzna decyzji krajów założycielskich Mercosur, które uniemożliwiły jej sprawowanie rotacyjnej przewodnictwa w tej międzynarodowej organizacji gospodarczej. Caracas może zostać zawieszone, co pogłębiłoby izolację kraju.

Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj ogłosiły w środę, że wspólnie obejmą prezydencję w Mercosur. W deklaracji podpisanej przez szefów dyplomacji tych państw czytamy, że prezydencja "nie zostanie przekazana Wenezueli".

Caracas miało w lipcu objąć sześciomiesięczne przewodnictwo w Mercosur. W czerwcu wszystkie kraje oprócz Urugwaju zablokowały objęcie przez Wenezuelę prezydencji, oskarżając Caracas o niewprowadzanie w życie wspólnego porozumienia gospodarczego oraz nieprzestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka.

Wenezueli, która jest pogrążona w głębokim kryzysie politycznym i traci ostatnio na znaczeniu w tym niegdyś lewicowym bloku, grozi teraz, że jej członkostwo w organizacji zostanie zawieszone, jeśli do 1 grudnia nie przystosuje się do przepisów prawnych wspólnego rynku - poinformowało brazylijskie MSZ. Brazylia, podobnie jak kilka innych krajów regionu, ostatnio skręciła politycznie na prawo.

Według brazylijskiego resortu celem ultimatum dla Wenezueli jest "utrzymanie i umocnienie Mercosur".

Kilka godzin po opublikowaniu deklaracji w sprawie prezydencji szefowa dyplomacji Wenezueli Delcy Rodriguez napisała na Twitterze, że jej kraj odrzuca ten dokument. W Mercosur "decyzje są podejmowane metodą konsensusu i w poszanowaniu zasad działania", "nie pozwolimy na łamanie traktatów" - podkreśliła.

"Próby zniszczenia Mercosur poprzez nielegalne podstępy to odzwierciedlenie nietolerancyjnej polityki i desperacji biurokratów" - dodała Rodriguez.

Spory na temat przewodnictwa blokowały codzienne działania Mercosur oraz negocjacje handlowe z innymi krajami, co ostatecznie zmusiło Urugwaj do zaakceptowania ostrzejszego stanowiska wobec Wenezueli - powiedział brazylijski urzędnik, który zajmował się tą sprawą.(PAP)

jhp/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki