Sprzeciw Wenezueli po pozbawieniu jej przewodnictwa w Mercosur

Wenezuela ogłosiła w środę, że nie uzna decyzji krajów założycielskich Mercosur, które uniemożliwiły jej sprawowanie rotacyjnej przewodnictwa w tej międzynarodowej organizacji gospodarczej. Caracas może zostać zawieszone, co pogłębiłoby izolację kraju.

Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj ogłosiły w środę, że wspólnie obejmą prezydencję w Mercosur. W deklaracji podpisanej przez szefów dyplomacji tych państw czytamy, że prezydencja "nie zostanie przekazana Wenezueli".

Caracas miało w lipcu objąć sześciomiesięczne przewodnictwo w Mercosur. W czerwcu wszystkie kraje oprócz Urugwaju zablokowały objęcie przez Wenezuelę prezydencji, oskarżając Caracas o niewprowadzanie w życie wspólnego porozumienia gospodarczego oraz nieprzestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka.

Wenezueli, która jest pogrążona w głębokim kryzysie politycznym i traci ostatnio na znaczeniu w tym niegdyś lewicowym bloku, grozi teraz, że jej członkostwo w organizacji zostanie zawieszone, jeśli do 1 grudnia nie przystosuje się do przepisów prawnych wspólnego rynku - poinformowało brazylijskie MSZ. Brazylia, podobnie jak kilka innych krajów regionu, ostatnio skręciła politycznie na prawo.

Według brazylijskiego resortu celem ultimatum dla Wenezueli jest "utrzymanie i umocnienie Mercosur".

Kilka godzin po opublikowaniu deklaracji w sprawie prezydencji szefowa dyplomacji Wenezueli Delcy Rodriguez napisała na Twitterze, że jej kraj odrzuca ten dokument. W Mercosur "decyzje są podejmowane metodą konsensusu i w poszanowaniu zasad działania", "nie pozwolimy na łamanie traktatów" - podkreśliła.

"Próby zniszczenia Mercosur poprzez nielegalne podstępy to odzwierciedlenie nietolerancyjnej polityki i desperacji biurokratów" - dodała Rodriguez.

Spory na temat przewodnictwa blokowały codzienne działania Mercosur oraz negocjacje handlowe z innymi krajami, co ostatecznie zmusiło Urugwaj do zaakceptowania ostrzejszego stanowiska wobec Wenezueli - powiedział brazylijski urzędnik, który zajmował się tą sprawą.(PAP)

jhp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil