REKLAMA

Sprawa faktur byłego lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego ponownie przed sądem

2021-04-05 06:40
publikacja
2021-04-05 06:40
Sprawa faktur byłego lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego ponownie przed sądem
Sprawa faktur byłego lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego ponownie przed sądem
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W piątek warszawski sąd okręgowy ma rozpatrzyć apelacje ws. byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego oskarżonego w związku z tzw. aferą fakturową. W ub. r. sąd rejonowy skazał go na rok więzienia w zawieszeniu za poświadczenie nieprawdy w fakturach za obsługę informatyczną.

Chodzi o głośną sprawę nieprawidłowości w rozliczaniu finansowym Komitetu Obrony Demokracji, która uważana jest za punkt zwrotny w dziejach prężnego niegdyś ruchu. Faktury byłego lidera KOD doprowadziły ostatecznie do kryzysu i marginalizacji komitetu. Według oskarżonego rzeczywistym celem afery było usunięcie go z komitetu i przejęcie władzy w organizacji.

Mateusz Kijowski (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) i skarbnik KOD Piotr Ch. - zdaniem prokuratury - mieli poświadczyć nieprawdę w 9 fakturach wystawionych w 2016 r. przez firmę należącą do Kijowskiego na rzecz komitetu społecznego KOD i stowarzyszenia KOD za rzekome wykonanie usług informatycznych. Zdaniem śledczych, usługi te nie zostały wykonane, a oskarżeni przywłaszczyli sobie z tego tytułu ponad 120 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić m.in. ze zbiórek od sympatyków KOD.

Proces w tej sprawie toczył się przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie od czerwca 2018 r. Mężczyźni nie przyznali się do winy. Kijowski zapewniał przy tym, że on sam nie brał udziału w podejmowaniu decyzji dot. wypłaty środków KOD. Pruszkowski sąd wysłuchał zeznań świadków, w tym członków zarządu stowarzyszenia KOD.

Prokurator domagał się kary po roku pozbawienia wolności dla obu oskarżonych oraz o orzeczenie solidarnego obowiązku naprawienia szkody finansowej.

Ostatecznie w końcu września ubiegłego roku sąd rejonowy uznał Kijowskiego winnym poświadczenia nieprawdy w siedmiu fakturach i skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 5 tys. zł grzywny. Sąd podkreślił przy tym, że mężczyzna nie przywłaszczył pieniędzy komitetu, czego uznania domagała się prokuratura. Tym samym wyrokiem pruszkowski sąd uniewinnił Piotra Ch. drugiego oskarżonego w tym procesie. Orzeczenie było nieprawomocne. Przysługiwało od niego odwołanie.

Do sądu wpłynęły w tej sprawie apelacje prokuratury i Kijowskiego. Jak dowiedziała się PAP, były lider KOD chce uniewinnienia. Z informacji przekazanych przez jego obrońcę mec. Jacka Dubois wynika, że w apelacji, która trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, zarzucono orzeczeniu m.in. błędy proceduralne.

"Postawiliśmy dużo zarzutów proceduralnych. Zarzuciliśmy błędy sądu. Poza tym przekonywaliśmy, że tutaj nie było przestępstwa przeciwko dokumentom, ponieważ nie nastąpił fałsz materialny i te faktury odzwierciedlały rzeczywiste ustalenia, czyli umowę ryczałtową" - poinformował mecenas.

Apelację od tego wyroku w stosunku do obu oskarżonych złożyła też prokuratura. Z informacji PAP wynika, że warszawski sąd okręgowy wyznaczył termin rozprawy w tej sprawie na 9 kwietnia. Posiedzenie ma rozpocząć się o godz. 12.30.

Autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jes
Zawsze pod szlachetną akcję, ruch czy fundacje podepnie się jakaś szuja albo zostanie tam wepchana przez służby.
demeryt_69
Aj-waj, Chabora pogrąża innego 'górala' czyli Kosher Family Feud :)
loool
Czy to czysty przypadek że wszystkich znanych aferzystów finansowych zawsze reprezentują najbardziej znani adwokaci ? Kto ich opłaca ? Roman G. były lider walki z unią europejską bierze teraz w obronę wszystkich aferzystów , ostatnio bronił w Lublinie byłego przewodniczącego rady miasta z koalicji PO który został złapany na gorącym Czy to czysty przypadek że wszystkich znanych aferzystów finansowych zawsze reprezentują najbardziej znani adwokaci ? Kto ich opłaca ? Roman G. były lider walki z unią europejską bierze teraz w obronę wszystkich aferzystów , ostatnio bronił w Lublinie byłego przewodniczącego rady miasta z koalicji PO który został złapany na gorącym uczynku za korupcję. To że mafia się broni to nic dziwnego ale ta mafia ma 20-30% poparcie społeczeństwa. A to już jest przerażające.
demeryt_69
Od stuleci przynależność do tej samej 'opcji' etnicznej to dla nich bardzo ważna kwestia - szalom!
lorelie
tajemnica poliszynela jest to kto opłaca najdroższego obrońcę panu bezrobotnemu alimenciarzowi :) i to jest odpowiedź kto go podstawił...
jes
Jeżeli podstawił do KOD'u by go ośmieszył to jedynym kto podstawił musi być PiS i Rosja. Dzięki za wskazanie.
mrbeast
Kiedy złodziej, kłamca i łapówkarz (jak wynika z doniesień prasowych) Daniel O. stanie przed sądem?
lorelie
z doniesień TVN :) lub polskapress ( bez kapitału polskiego) dodaj :)
300_pala odpowiada lorelie
Tylko wolne media maja odwagę
jes odpowiada lorelie
Wiem lorka, że w TVPiS i TvRydzyk Daniel Obajtek świętością prześcignął już JPII.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki