Sprawa Art B. umorzona

Sprawa przeciwko Andrzejowi Gąsiorowskiemu, współtwórcy spółki Art. B, została umorzona. Biznesmen odpowiadał za wyprowadzenie z firmy ponad 70 milionów złotych. Nowelizacja prawa, która weszła w życie w środę, przedawnia zarzuty w przyszłym roku w lipcu dlatego prokuratura wniosła o jej umorzenie. 310 tomów akt w ubiegłym roku zostało przekazanych do sądu w Kaliszu.

(fot. Stefan Maszewski / EastNews)

Oskarżony żałuje, że nie będzie mógł dowieść swojej niewinności. Gąsiorowski twierdzi, że środki z Art.B. wróciły do firmy i byłby w stanie to udowodnić.

Nowelizacja kodeksu karnego sprawiła, że zarzuty stawiane przez śledczych Andrzejowi Gąsiorowskiemu przedawniają się po 20, a nie 25 latach. Sąd nie miał szans na przeprowadzenie postępowania w rok. Tym bardziej, że obok obszernego materiału miał do przesłuchania kilkudziesięciu świadków, w tym kilku mieszkających za granicą.

Prokurator Mirosław Augustyniak z prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim mówi, że wraz z nowelizacją postępowania karnego musiano złożyć wniosek o umorzenie postępowania.

Andrzej Gąsiorowski twierdzi, że stał się ofiarą polskiego systemu sprawiedliwości. Tłumaczył dziś dziennikarzom w sądzie, że najpierw uruchomiono przeciwko niemu służby specjalne, a dopiero później jego sprawą zajęli się prokuratorzy. Zdaniem Gąsiorowskiego nie jest to normalny tryb postępowania w demokratycznym państwie.

Art. B. powstało w 1989 roku. Według śledczych Andrzej Gąsiorowski i Bogusław Bagsik, wykorzystując tzw. oscylator, wielokrotnie oprocentowywali w bankach tę samą wpłatę. W ten sposób oszukali system bankowy na 4,2 biliony starych złotych. Proceder wyszedł na jaw w 1991 roku. Wtedy wspólnicy uciekli do Izraela. Bagsik w 1994 roku został zatrzymany i skazany na 9 lat pozbawienia wolności. Andrzej Gąsiorowski do Polski wrócił po 23 latach i wtedy usłyszał zarzuty. Kara za przywłaszczenie ponad 70 milionów nowych złotych ominie biznesmena.

IAR/Merkury/A.Walczak/PŚ/jp/buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~SONDA

Czy wierzysz w niezawisłość polskich sądów?

Zielony - Tak
Czerwony - Panie, daj pan spokój.

(sonda na zlecenie prokuratury)

! Odpowiedz
0 2 ~Precz_z_komuną

310 tomów akt, miliony godzin "pracy", uniewinnienie. Za wszystko zapłacisz Ty podatniku.

! Odpowiedz
0 0 ~Macierewicz

Zgłaszam to do prokuratury.

! Odpowiedz
2 3 ~hel

Gąsiorowski mieszka w Szwajcarii. Obecnie jeździ po Polsce i niucha jak sprzedać Lasy Państwowe. Dużo złodziei mieszka u Helwetów. Hersztem jest Michaił Chodorkowski ..też Żyd ten ma dostać 50 mld od Rosji.
Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wys. 51,57 mld dol. Dla złodzieja kiedyś aparatczyk u Jelcyna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~jagadaga

Gąsiorowski jest potrzebny, bo będzie pomagał w odzyskiwaniu żydowskich majątków. Dlatego musi się swobodnie poruszać po "naszym" kraju.

! Odpowiedz
0 8 ~a5

Konfiskata majątku-taki miał być wyrok.

! Odpowiedz
0 19 ~dr_Zaraza

A kto bogatemu zabroni grać na zwłokę do umorzenia, biednego na to nie stać i musi być skazany. Statystycznie wygląda pięknie ale moralnie i prawnie to zlo.

! Odpowiedz
0 2 ~mwa

Przepisy.
Jakoś Madoffa można było skazać po paru latach.
To że u nas możliwe są procesy ciągnące się 20 lat to skaza naszego systemu sprawiedliwości, a nie wina bogaczy.

! Odpowiedz
0 0 ~Cyklon odpowiada ~mwa

Madoffa skazali żydzi (sędziowie) a nie pospolici amerykanie, tak samo było z Zuckerbergiem jak jego firma dostała karę 5 mld $ i zakaz emisji akcji na 7 lat za podawanie fałszywych danych w prospekcie emisyjnym ( przy próbie pierwszej emisji 9 lat temu) Zawsze pytają się czy skazujący jest żydem bo inaczej ...
U nas ostatnio też było ciekawie Baksik i Gasiorowski przypomnieli że mają jakiś udział w emigracji żydów z Rosji do Israela w 1991 roku (100tyś w tym 10 tyś zostało w Polsce) z przesiadką w Warszawie i Bronek od razu podpisał ustawę o przedawnieniu....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 ~Dżejms

Takie nowelizacje - zwiększenie czasu pracy do 67 roku, szybsze przedawnianie przestępstw. PO. Klaskać! Teoretyczne państwo - faktycznie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil