REKLAMA

Spowolnienie przyhamuje inflację

Paweł Sołtys2020-02-25 16:26redaktor Bankier.tv
publikacja
2020-02-25 16:26
BTV

Na wiosnę inflacyjne statystyki przestaną szokować - prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Z „pomocą”przyjdzie gorsza koniunktura.

Koniunktura słabnie z kilku powodów. Koniunktura w zachodniej Europie, głównym partnerze gospodarczym Polski jest ni najlepsza, a rozgrzany rynek pracy wywindował jej cenę. Efekt – w bardzo szybkim tempie zdrożały (i nadal drożeją) usługi oraz opłaty na nich bazujące, np. za wywóz śmieci.Następnym krokiem jest osłabienie popytu na drożejące dobra, co na razie widać w słabnącym wskaźniku zaufania wśród konsumentów.- Wyhamowanie wzrostu płac, spadek popytu na pracę spowoduje, że presja inflacyjna będzie słabsza – prognozuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Ekonomiści PKO BP prognozują, że w tym roku średnioroczna inflacja sięgnie 3,8 proc. Kwartał wcześniej spodziewali się, że będzie to 3,4 proc. Prognozy wzrostu gospodarczego największy polski bank zrewidował z 3,7 na 3,5 proc.

Źródło:
Paweł Sołtys
Paweł Sołtys
redaktor Bankier.tv

Śledzi wydarzenia ekonomiczne i tłumaczy z polskiego na nasze. Z pochodzenia radiowiec i warszawiak. W "Pulsie Biznesu" i Bankier.pl od 2017 roku - przesłuchuje audio, dogląda wideo oraz współtworzy na obu polach. Po godzinach kibic Legii Warszawa i pasjonat narciarstwa alpejskiego, również jako telewizyjny komentator. Tel.: 22 333 99 09

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
aerk
To jest prawdopodobne, zależy jak długo będzie trwała panika i kiedy sytuacja się ustabilizuje
piotr76
Póki co to przez zaniżone stopy procentowe PLN stał się "gorącym kartoflem".
drabio
Inflacja raczej się utrzyma, raczej wzrost gospodarczy przysiądzie. Dowód dynamika PKB spada dane za IV kwartał 2019 a inflacja rośnie. Przy inflacji 4,5% zaczyna nakręcać się koło inflacyjne do kiedy lokaty dają ledwo zarobić 2% pieniądze zaczynają parzyć w łapki, dopuki to się nie zmieni jesteśmy na drodze Inflacja raczej się utrzyma, raczej wzrost gospodarczy przysiądzie. Dowód dynamika PKB spada dane za IV kwartał 2019 a inflacja rośnie. Przy inflacji 4,5% zaczyna nakręcać się koło inflacyjne do kiedy lokaty dają ledwo zarobić 2% pieniądze zaczynają parzyć w łapki, dopuki to się nie zmieni jesteśmy na drodze stagflacyjnej.
macrogregory
Czyli powinniśmy wejść w recesję, żeby zredukować inflację ... Proste jak słońce jasne jak drut.
silvio_gesell
Inflacja to wzrost wynagrodzeń, a nie ceny towarów konsumpcyjnych. Pieniądz jest warty tyle, ile możesz kupić czyjegoś czasu pracy za swój czas pracy.
silvio_gesell_
To punkt widzenia człowieka niepracującego jak ja.
mikroprzedsiebiorca
Jak na razie spadki na giełdzie po całości, ludzie to zaraz też odczują jak zacznie się bankructwo i bezrobocie. Koronawirus+socjalne rządy PISu+ wysoka inflacja+ ujemne stopy procentowe+ niski poziom inwestycji w poprzednich latach+ spowolnienie gospodarcze na świecie i w europie. A może tym razem będzie inaczej i mimo Jak na razie spadki na giełdzie po całości, ludzie to zaraz też odczują jak zacznie się bankructwo i bezrobocie. Koronawirus+socjalne rządy PISu+ wysoka inflacja+ ujemne stopy procentowe+ niski poziom inwestycji w poprzednich latach+ spowolnienie gospodarcze na świecie i w europie. A może tym razem będzie inaczej i mimo tego wszystkiego będzie nam lepiej?
etre
Perpetum mobile nie istnieje, a wzrost kosztów pracy, energi, odbioru odpadów musiał przełożyć się na wyższe ceny lub likwidację przedsiębiorstw.
and-owc
"Cie choroba" powiedział Sołtys "Kierdziołek". "Cicho wszędzie głucho wszędzie, co to będzie co to będzie". Lubię kabareciarzy.
siema123
Ja myślę że będzie wręcz odwrotnie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki