Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa: bezpieczeństwo, LNG i media

[Aktualizacja, godz. 14:20] Prezydenci Polski Andrzej Duda i Stanów Zjednoczonych Donald Trump wzięli udział w czwartek w rozmowach polskiej i amerykańskiej delegacji. Wcześniej na Zamku Królewskim w Warszawie przywódcy rozmawiali w cztery oczy.

(fot. Marek Dyjuk / FORUM)

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa podkreśla naszą wieź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Ogromnie się cieszę z tej wizyty w Warszawie, która jest jedną z pierwszych wizyt międzynarodowych pana prezydenta, bo ona podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych" - mówił prezydent Duda.

"Pokazuje też, że jesteśmy i wzajemnie oceniamy się jako lojalnych partnerów, jako tych, którzy współdziałają na wielu płaszczyznach m.in. na płaszczyźnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i dzisiaj właśnie na ten temat m.in. przed momentem rozmawialiśmy z panem prezydentem w cztery oczy, a następnie w trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji" - dodał.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

"W trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji mówiliśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa w tej części Europy, rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17, które będą się odbywały na Białorusi" - mówił Duda. Jak dodał, tematem rozmów były także kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

Prezydent Andrzej Duda liczy, że w niedługim czasie zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawę gazu ze Stanów Zjednoczonych.

"(...) Mam nadzieję, że zostanie w niedługim czasie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawę gazu ze Stanów Zjednoczonych" - poinformował prezydent Duda podczas konferencji po spotkaniu z Donaldem Trumpem.

Prezydent przypomniał, że transport gazu przyszedł do Polski ze Stanów Zjednoczonych 8 czerwca.

"Okazało się to sukcesem, nie było żadnych problemów, żadnych przeszkód w tym, by ten gaz znalazł się w naszym gazoporcie poprzez terminal w Świnoujściu. I to otwiera drogę do kolejnych kontraktów. I mam nadzieję, że zostanie zawarty w niedługim czasie kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski" - powiedział prezydent.

(fot. Krzysztof Sitkowski / Kancelaria Prezydenta RP)

"Mogę powiedzieć, że ogromnie się cieszę po tych rozmowach, bo mam poczucie, że Stany Zjednoczone myślą bardzo poważnie i pan prezydent Donald Trump myśli bardzo poważnie o bezpieczeństwie o Polski, myśli bardzo poważnie także o Stanach Zjednoczonych właśnie jako lojalnym naszym sojuszniku" - powiedział Duda.

"Pan prezydent bardzo mocno podkreślał też siłę Polaków w Stanach Zjednoczonych, naszej Polonii, z którą spotkał się jeszcze przed wyborami, i ogromnie panu prezydentowi jeszcze raz za to dziękuję, że dostrzega także wkład Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków w rozwój, w budowę pomyślności Stanów Zjednoczonych" - powiedział Duda.

Trump: Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani

Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner - mówił w czwartek prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować" - powiedział prezydenta USA.

Trump podkreślił, że wizyta w Polsce to dla niego "prawdziwy zaszczyt", a Polska to "jedno z najbardziej spektakularnych miejsc".

"Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat" - mówił.

"Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieku łącza naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner" - dodał prezydent Trump.

Polska to nie tylko wielki przyjaciel USA, ale prawdziwy, ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową; ta współpraca umocniła nasze kraje - mówił prezydent USA.

"Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tej aktywnej roli, którą Polską podjęła, mającej na celu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych. Polska wraz z nami walczy, prowadząc misje rozpoznawcze i szkoląc w Iraku i w Afganistanie. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałem wyrazić uznanie za tą służbę" - powiedział Trump na konferencji w Warszawie.

"Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia" - powiedział prezydent USA.

Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent USA Donald Trump.

"Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe" powiedział Trump.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił, że "czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty". "Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza" dodał.

Donald Trump przekazał, że pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyboru Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Omówiliśmy też nasze wzajemne oddanie sprawie obrony wartości leżących w podstaw naszego Sojuszu, czyli wolności, suwerenności i rządów prawa" powiedział.

Jak dodał, Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa w kluczowym momencie. "Nie tylko musimy zapewnić naszym krajom bezpieczeństwo przed zagrożeniami terroryzmu ale również musimy stawiać czoła zagrożeniu ze strony Korei Północnej" wskazał. Nie tylko musimy zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom przed zagrożeniem terroryzmu, ale również musimy stawiać czoła zagrożeniom ze strony Korei Północnej - mówił.

Prezydent USA odnosząc się do kwestii Korei Północnej, zaznaczył, że "jest to zagrożenie, i my stawimy mu czoła w bardzo mocny sposób".

"Prezydent Duda i ja wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i do publicznego zademonstrowania Korei Północnej, że poniesie konsekwencje za dążenie do uzyskania broni jądrowej" - podkreślił Trump.

Pomożemy zdywersyfikować dostawy energii do Europy, popieramy inicjatywę Trójmorza

Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump. "Mocno popieramy inicjatywę Trójmorza" - dodał Trump.

"Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistą" - oświadczył Trump na współnej z prezydentem Andrzejem Dudą konferencji prasowej.

"Cieszę się, że w ubiegłym miesiącu pierwsza dostawa amerykańskiego gazu ziemnego skroplonego przybyła do Polski" - powiedział Trump, dodając, że "być może troszkę podniesiemy cenę".

Zapowiedział starania o to, by stosunki gospodarcze polsko-amerykańskie stały się jeszcze mocniejsze "poprzez związki handlowe, które są zrównoważone i wzajemne". "USA robiły bardzo złe na przestrzeni historii umowy handlowe, ale to się zmieni" - dodał Trump.

Podkreślił, że przyjaźń między Polską i USA sięga amerykańskiej wojny o niepodległość. "Cieszę się, że dziś będę mógł powiedzieć więcej o tych trwałych więzach wiary i wolności podczas mojego przemówienia do całego narodu polskiego, już niedługo" - powiedział Trump, nawiązując do przemówienia, które wygłosił potem na pl. Krasińskich. "Zdaje się, że ma się na to przemówienie stawić duży tłum" - dodał.

"Panie prezydencie, jeszcze raz dziękuję za powitanie Melanii i mnie w swoim ukochanym kraju. Razem będziemy mogli partnerstwo między naszymi krajami uczynić jeszcze mocniejszym niż kiedykolwiek to było. To jest specjalny kraj, specjalny naród i jestem zaszczycony, że jestem w tym miejscu" - zaznaczył prezydent USA zwracając się do prezydenta Dudy.

Prezydentowi Trumpowi w rozmowach towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn.

Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy udział wzięli: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, Krzysztof Szczerski, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Wcześniej, o 9:30, prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej.

Prezydent Trump, który wraz z małżonką Melanią i liczącą prawie 20 osób delegacją przybył do Warszawy w środę wieczorem, spotka się w czwartek także z reprezentantami państw Trójmorza. W Warszawie równolegle z wizytą amerykańskiego przywódcy odbywa się szczyt tej inicjatywy.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 ajwaj

A Siemens olewa oszolomów z prawicy, lewicy, zadnicy - dostarcza wlasnie turbiny gazowe SGT5-2000E, które są produkowane tylko przez Siemensa i jej spółki zależne na KRYM
Zadna firma "zachodu" i USA nie wycofala sie z Rosji po sankcjach = bussines as usual

https://pl.sputniknews.com/swiat/201707065819888- sputnik-rosja-krym-sankcje-turbiny-siemens/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ajwaj

bankier..pl - blizej realu niz srednia mediów w PL 01.06.2017:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Terminal-gazowy-w-Swinoujsciu-najbardziej-obciazony-w-Europie-7522411.html

(przy przjsciu w linku robi sie spacja = usunac albo wstawic w searchmachine)

""Według organizacji International Gas Union, średnie wykorzystanie europejskich terminali w zeszłym roku wyniosło 25 proc. A głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są konkurencja gazu przesyłanego gazociągami – Rosja i Norwegia zanotowały w ostatnich lata rekordy eksportu – oraz słaby popyt, przede wszystkim z sektora energetycznego

Drugi z wielkich terminali leżących w centrum zachodnioeuropejskiego systemu gazowego - belgijski Zeebrugge – również zanotował wykorzystanie w zaledwie kilkunastu procentach.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ajwaj

Dlaczego mocodawcy PIS zaoraja polski przemysl, a ludzie beda biedni od cen grzania, kapania, energii itd.:

Niemcy beda zawsze bardziej konkurencyjne niz PL, bo gaz w plynie musi byc drozszy (technologia-energochlonne sprezanie>regazyfikacja), a z lupków jeszcze drozszy. (wstrzykiwanie trucizny pod ziemie itd.)
Rosjanie moga juz dostarczac skroplony (np. Japonia), ale po cenach rynkowych i Niemcy & co. beda mieli Nordstream2 najtanszy w postaci gotowej-gazowej wyplywajacy z ziemi "bez chemilkalii"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 hairy_portier

Ty nie jesteś żaden Ajwaj tylko Jołki Połki. Gaz z łupków w wielu miejscach jest odpadem przy wydobyciu ropy łupkowej i jako taki był wypalany. To najtańszy z dostępnych gazów a jego transport jest tańszy niż wysyłka gazociągiem (ze względu na konieczność napełnienia gazociągu gazem pod ciśnieniem technicznym. Próbujesz naściemniać. Próbuj, ale to nadaremne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ajwaj odpowiada hairy_portier

@ hairy_portier 2017-07

no to zes mnie zdekonspirowal, tylko nie mów nikomu
odprez sie, wypij piwko + piosenka dla ciebie kochany "Tancz Rosjo" > 6 000 000 widzialo

https://youtu.be/X5Bw4TdUHUo

! Odpowiedz
7 12 karbinadel

"prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej" - kiedyś się na to mówiło Sławojka :)

! Odpowiedz
5 15 open_mind

Rosja jeszcze taniej sprzedała by nam gaz, ale jak się wysyła na negocjacje ludzi niedorajdów finansowych i nie odpornych na łapówki to nie dziwota. Te wszystkie wspaniałe posiadłości w Polsce to niby z uczciwej pracy. ? !

! Odpowiedz
20 7 ~Kox

Już kiedyś Pawlak podpisał umowę wieloletnią na dostawy gazu z Rosją. Jak Polska na tym wyszła wiemy. Teraz będzie powtórka tylko, że ta pierwsza jeszcze się nie skończyła.

! Odpowiedz
12 10 fakty

Nie kłam. Umowę podpisał Jasiński z PIS, bo nie chciało mus się jej czytać.

! Odpowiedz
10 10 jkl777

Klamiesz, towarzysz sPiSku podpisal, bo jak Maliniak, nie czytal co podpisuje.

! Odpowiedz