REKLAMA

Spory w sprawie słowackich monet waluty europejskiej

2012-11-24 08:38
publikacja
2012-11-24 08:38
Niektóre państwa Unii Europejskiej nie zgadzają się na to, aby nad głowami świętych umieszczonych na słowackich monetach waluty europejskiej znalazły się aureole. Chodzi o wizerunki świętych Cyryla i Metodego.

Narodowy Bank Słowacji zamieścił aureole w projekcie monety, który wysłał do Brukseli. Moneta o nominale 2 euro ma zostać wydana w związku z 1150 rocznicą przybycia świętych Cyryla i Metodego na Morawy.

Aureole nad ich głowami, a także krzyże na ornatach nie spodobały się Komisji Europejskiej, przede wszystkim Francji i Grecji. Komisja zaleciła więc usunięcie symboli. Na to ostro zareagował słowacki episkopat. Stanowisko Brukseli biskupi określił mianem "hańby" i uznali za "brak szacunku dla chrześcijańskiej tradycji Europy". Inne zdanie mają historycy i artyści słowaccy.

Twierdzą oni, że Cyryl i Metody przychodząc na Morawy i szerząc chrześcijaństwo nie byli w tym czasie świętymi lecz zwykłymi misjonarzami. Kierownictwo banku centralnego postanowiło jednak monetę, pomimo zastrzeżeń Komisji Europejskiej, wyemitować.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Szukała,Praga/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki