REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Spore wzrosty na Wall Street. Inwestorzy analizują kluczowe dane przed posiedzeniem Fedu

2023-03-14 22:42
publikacja
2023-03-14 22:42

Indeksy na giełdach w USA we wtorek zanotowały spore wzrosty. Inwestorzy analizują raport na temat inflacji w USA za luty.

Spore wzrosty na Wall Street. Inwestorzy analizują kluczowe dane przed posiedzeniem Fedu
Spore wzrosty na Wall Street. Inwestorzy analizują kluczowe dane przed posiedzeniem Fedu
fot. JJFarq / / Shutterstock

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,06 proc. i wyniósł 32.155,40 pkt. Indeks przerwał serię pięciu spadkowych sesji z rzedu.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,68 proc. i wyniósł 3.920,56 pkt. Wszystkie jedenaście sektorów zwyżkowało we wtorek.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.428,15 pkt.

W centrum uwagi inwestorów był odczyt inflacji w USA za luty. Dane nt. CPI w USA to ostatnia kluczowa publikacja przed posiedzeniem Fedu 21-22 marca.

Ceny konsumpcyjne w USA w lutym wzrosły o 6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. Oczekiwano +6 proc. rdr i +0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,5 proc. mdm i 5,5 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,5 proc. rdr.

„Przed niedawnymi napięciami na rynkach finansowych było jasne, że taki odczyt może potencjalnie skłonić Fed do bardziej agresywnego działania na tym posiedzeniu i podniesienia stóp o 50 punktów bazowych. Jednakże oczekiwania wyraźnie się zmieniły od tego czasu” – powiedział Brian Daingerfield, współkierujący strategią walutową G-10 w Nat West Markets.

W USA rynki pieniężne wyceniają obecnie 50-proc. prawdopodobieństwo braku podwyżki stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fedu.

"Lutowy raport nt. CPI pokazuje, że inflacja nie znika szybko, a Fed nadal musi podnosić stopy procentowe. Ruch o 25 punktów bazowych byłby odpowiedni na marcowym posiedzeniu FOMC, a następnie powinno nastąpić jeszcze kilka podwyżek, aż Fed osiągnie docelową stopę procentową na poziomie 5,25 proc.” — wskazali Anna Wong i Stuart Paul, ekonomiści z Bloomberg Economics.

"Inflacja okazuje się zbyt uporczywa dla Fedu i w tej chwili prawdopodobnie przemawia za podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu. Jednakże bank centralny jest uwięziony między skalą uporczywości inflacji a obecną niestabilnością finansową” – powiedział Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.

Przed tygodniem po przemówieniu prezesa Fedu J. Powella kontrakty na stopę Fedu wskazywały na ponad 70-proc. możliwość podwyżki stóp o 50 pb. na posiedzeniu w przyszłym tygodniu i docelową stopę procentową w USA na poziomie ok. 5,66 proc. we wrześniu.

Inwestorzy oceniają ryzyka dla globalnego systemu bankowego z powodu upadku amerykańskich banków SVB, Signature i Silvergate Capital oraz wstrząsów na rynkach, do jakich doprowadziły te wydarzenia.

First Republic Bank wzrósł o 27 proc. dzień po tym, jak prezes Jim Herbert, powiedział, że bank był w stanie spełnić żądania wypłaty dzięki dodatkowemu finansowaniu z JPMorgan. W poniedziałek bank stracił 62 proc.

Akcje GitLab spadły o 24 proc. po tym, jak firma zajmująca się oprogramowaniem open source opublikowała słabsze niż oczekiwano prognozy przychodów na I kw. i cały rok finansowy.

Notowania United Airlines zniżkowały o 5,5 proc. Spółka obniżyła prognozę zysku na akcję w I kw.

Dolar umacnia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 103,66 pkt.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 17 pb. do 3,68 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 71,84 USD za baryłkę, po spadku o 4,44 proc., a majowe futures na Brent zniżkują o 4 proc. do 77,56 USD/b. (PAP)

kkr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (1)

dodaj komentarz
janmieszak
Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki