REKLAMA

Spór zbiorowy w ZUS-ie. Pracownicy żądają podwyżki o 1000 zł brutto

2021-08-04 10:20
publikacja
2021-08-04 10:20
Spór zbiorowy w ZUS-ie. Pracownicy żądają podwyżki o 1000 zł brutto
Spór zbiorowy w ZUS-ie. Pracownicy żądają podwyżki o 1000 zł brutto
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych poinformowali o wszczęciu sporu zbiorowego na linii pracownicy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żądają podwyżek i zatrudnienia nowych osób, sprawnego sprzętu i przestrzegania czasu pracy. 

W komunikacie OPZZ podano, że o ile ZUS dalej będzie unikał rozmów z pracownikami, zatrudnieni zastrajkują. W piśmie skierowanym do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej wystosowano 12 postulatów. 

 1. Podwyższenie od dnia 01.09.2021 r. wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników ZUS co najmniej o kwotę 1000 zł brutto na etat.
 2. Zwiększenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od dnia 01.09.2021 r. stanu zatrudnienia do założeń stanu zatrudnienia w ustawie budżetowej na rok 2021, w celu dostosowania liczby pracowników do realizowanych przez ZUS zadań.
 3. Zobowiązania kierowników jednostek organizacyjnych w terminie do 31.08.2021 r. w formie stosownej decyzji Pracodawcy do przydzielania pracownikom zadań do realizacji wyłącznie proporcjonalnie do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy z uwzględnieniem dni m.in. na: szkolenia, urlopy wypoczynkowe, absencję chorobową, zwolnienia z pracy wynikające z ustawy o związkach zawodowych.
 4. Zaprzestania od dnia 01.08.2021 r. zlecania przez Pracodawcę pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych celem realizacji dodatkowych zadań nakładanych na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 5. Wprowadzenie w ZUS od dnia 01.01.2022 r. wynagrodzeń zasadniczych pracowników, wynikających z procesu wartościowania stanowisk pracy w ZUS.
 6. W celu zapewnienia komfortu pracy pracownikom bezpośredniej obsługi klienta wprowadzenie możliwości spożywania na stanowisku pracy nieograniczonej ilości napojów, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w odpowiedniej decyzji Pracodawcy wydanej do dnia 04.08.2021 r.
 7. Do czasu zniesienia obostrzeń związanych z epidemią lub stanem zagrożenia epidemią - zapewnienie pracownikom Zakładu odpowiedniej liczby środków ochrony osobistej.
 8. Wypracowania w formie porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi do dnia 11.08.2021 r. odpowiednich wytycznych ws. organizacji pracy na czas panujących upałów dla kierujących terenowymi jednostkami organizacyjnymi odnoszących się m.in. do: podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapewnienie w pomieszczeniach, w których pracownicy świadczą pracę temperaturę nie wyższą niż 28°C (np. instalacje klimatyzacji/zakup klimatyzatorów/wiatraków), wskazania, iż temperatura pow. 28°C w pomieszczeniu, w którym pracownicy świadczą pracę stanowi podstawę do skrócenia czasu pracy o co najmniej 1 godzinę, skrócenia czasu pracy o co najmniej 30 min. pracownikom wykonującym obowiązki służbowe w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia chłodzące, które emitują nadmierny hałas, bezwzględny obowiązek zapewnienia pracownikom napojów na stanowiskach pracy w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, zapewnienie wody butelkowanej pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe poza siedzibą pracodawcy w warunkach atmosferycznych przekraczających 25°C, zaprzestania dostarczania w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemią wody pitnej z dystrybutorów i zapewnienie na ten czas wody butelkowanej (zgodnie z ogólnymi wytycznymi sanitarnymi).
 9. Zaprzestanie kontroli pracowników z realizacji nowych zadań do czasu przeszkolenia w danym zakresie przez Pracodawcę, m.in. pracowników sal obsługi klientów oraz centrów obsługi telefonicznej.
 10. Przestrzeganie realizacji planów urlopów pracowników.
 11. Wyposażenie stanowisk pracy w odpowiedniej jakości sprzęt, poprawiający komfort pracy (m.in. słuchawek, mikrofonów, kamer, laptopów o przekątnej ekranu m.in. 15,6´´, odpowiednią liczbę skanerów).
 12. Dostosowanie systemów informatycznych w celu wyeliminowania powtarzalności zadań w różnych aplikacjach, w tym możliwość zaciągania tych samych danych z różnych aplikacji.

Pracownicy oczekują spełnienia żądań do 4 sierpnia 2021 roku. W przypadku odmowy zatrudnieni uznają, że pozostają w sporze zbiorowym. W razie niespełnienia żądań po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia sporu zbiorowego ZZP ZUS zastrzega sobie prawo do zorganizowania strajku. 

O trudnej sytuacji pracowników ZUS-u pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: "Jedna para słuchawek na dwie osoby. Pracownicy ZUS chcą zmian i grożą protestami". Wówczas rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski przedstawił w rozmowie z Bankier.pl stanowisko zakładu. 

– Zarząd ZUS nieustanie zabiega o poprawę sytuacji finansowej pracowników Zakładu. To właśnie dzięki staraniom Zarządu pracownicy ZUS w ciągu ostatnich czterech lat otrzymali znaczące podwyżki wynagrodzeń. Dzięki sprawnej i efektywnej realizacji zadań przez ZUS, zarząd Zakładu był w stanie uzasadnić starania i uzyskać zgodę rządu i parlamentu na wzrost funduszu wynagrodzeń. Od 2016 fundusz ten wzrósł o prawie 1 mld zł, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że budżet ZUS jest ustalany przez parlament, a nie przez Zarząd Zakładu. Zarząd musi poruszać się w ramach tego budżetu, który otrzymuje. To zdecydowanie ogranicza pole działania –  mówił Paweł Żebrowski w komentarzu dla Bankier.pl.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
tytush
ja im zawodu nie wybieralem - niech wezma kredyt i zmienia prace - nikr nie musi pracowac w ZUS jak tak zle mu sie zarabia - mamy rynek pracownika - wylac na zbity pysk i sprwadzic ukraincow z nepalu
grzegorzkubik
PUP do likwidacji, w skarbówce i ZUS-ie i szeregu innych instytucjach, redukcja etatów, plus kontrola płac na wysokich stanowiskach. Na pewno bez radykalnych podwyżek ale stopniowo po 10% rocznie.
pstrzezek
Co tak skromnie grześ, tylko 10% dajesz? A twój prezydent D..pa sam sobie dał 60%, podobnie ministrowie i posłowie. I nawet się nie zajągniesz. A PUP byś chciał likwidować. Likwidować to możesz zatory na taśmie w Amazonie jak za długo siedziś na forum
grzegorzkubik
Jeśli chodzi o ZUS to najpierw redukcja etatów i na pewno nie 1000 zł podwyżki. Już tak nauczyciele się wygłupiali.
pstrzezek
Dla nauczycieli - kasy brak,
dla lekarzy i rezydentów - kasy brak
dla niepełnosprawnych - kazy brak
Wszyscy powyżej to się twoim zdaniem wygłupiali? A podwyżki dla karaczanów w rządzie popierasz z uśmiechem
tytush odpowiada pstrzezek
W polskich podstawówkach przypada najmniej uczniów na nauczyciela po Luksemburgu i Grecji - wynika z danych Eurostatu. Polscy nauczyciele pracują najmniej godzin rocznie - obliczyła OECD polscy nauczyciele w podstawówkach poświęcają pracy i przygotowaniu do pracy najmniej godzin w ciągu roku z 36 zbadanych najbardziej rozwiniętych W polskich podstawówkach przypada najmniej uczniów na nauczyciela po Luksemburgu i Grecji - wynika z danych Eurostatu. Polscy nauczyciele pracują najmniej godzin rocznie - obliczyła OECD polscy nauczyciele w podstawówkach poświęcają pracy i przygotowaniu do pracy najmniej godzin w ciągu roku z 36 zbadanych najbardziej rozwiniętych krajów świata krajów.
friedens
Za komuny też wszystko zaczęło się od inflacji, strajków, itd. Kaczyński wraca do przeszłości. Nie umie rządzić
zenonn
Wykorzystali kłopoty kraju funkcyjni i tajniacy różnych służb. Uwłaszczona nomenklatura.
Ciemny lud uwierzył, że to dla jego dobra.
pstrzezek
jak się przespało stan wojenny to trzeba zrobić kolejny by się tym razem załapać
mrbeast
Jakim prawem nie redukuje się zatrudnienia w ZINFORMATYZOWANYM ZUS-ie? Dlaczego kolesie partii PiS zarabiają po 300.000 zł miesięcznie (wypłącane z publicznych pieniędzy!)?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki