REKLAMA

Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej

2021-12-15 20:30
publikacja
2021-12-15 20:30

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, którzy w połowie listopada zażądali podjęcia rozmów płacowych, wszczęli w środę spór zbiorowy, domagając się wypłaty jednorazowej rekompensaty pieniężnej oraz wzrostu średniego wynagrodzenia. Związki liczą na podjęcie konkretnych rozmów z zarządem.

Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej
Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej
fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

"Związki Zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwracają się do zarządu z żądaniem wypłaty rekompensaty dla pracowników PGG za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych PGG, aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości węgla, wydobywanego w dni wolne od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do zarządu spółki.

Drugi postulat dotyczy zakończenia roku 2021 w PGG "ze średnim wynagrodzeniem 8200 brutto". Obecnie - jak wynika z danych spółki - średnie wynagrodzenie w firmie wynosi 7829 zł brutto.

Pod środowym pismem do zarządu podpisali się przedstawiciele pięciu największych działających w PGG związków. Wystąpienie skierowano w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, co oznacza, że niespełnienie związkowych postulatów będzie skutkować sporem zbiorowym w największej górniczej spółce.

Przedstawiciele PGG dotąd nie skomentowali żądań związkowców. Wcześniej rzecznik PGG Tomasz Głogowski zapewniał, że rozmowy płacowe, których pierwsza tura odbyła się w końcu listopada, będą kontynuowane. Natomiast prezes PGG Tomasz Rogala deklarował, iż liczy na porozumienie ze stroną społeczną.

Związkowcy tłumaczą, iż decyzja o sporze zbiorowym wynika m.in. ze wzmożonego - wobec znaczącego wzrostu zapotrzebowania na węgiel - wysiłku załogi PGG w drugiej połowie tego roku (m.in. pracy w kolejne weekendy), przy rosnących kosztach utrzymania - stąd postulat wypłaty rekompensat za okres od września do grudnia.

O rozpoczęcie rozmów płacowych w PGG wystąpili w połowie listopada przedstawiciele pięciu związków tworzących tzw. pomocniczy komitet sterujący w firmie: Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. 30 listopada doszło do spotkania związkowców z zarządem PGG, które jednak nie przyniosło żadnych konkretnych ustaleń oprócz uzgodnienia, że rozmowy mają być kontynuowane.

Od 2022 roku, jeżeli wejdą w życie ustalania podpisanej w końcu maja 2021 r. umowy społecznej dla górnictwa, wysokość podwyżek płac w kopalniach korzystających z pomocy publicznej ma być regulowana w wynegocjowany w umowie sposób. Wówczas postulat dodatkowych podwyżek mógłby zostać potraktowany jako naruszenie umowy.

W umowie społecznej ustalono indeksację wynagrodzeń na najbliższe cztery lata. Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj, czyli firmy objęte proponowanym systemem wsparcia (bez JSW i kopalni Bogdanka), w 2022 r. miałyby podnieść przeciętne wynagrodzenia o 3,8 proc., o 3,5 proc. w roku 2023, 3,4 proc. w 2024 oraz 3,3 proc. w 2025. Uzgodniona indeksacja wynagrodzeń byłaby powiązana ze zmniejszeniem poziomu zatrudnienia w tych spółkach.

W połowie listopada związkowcy wystąpili do zarządu PGG o rozpoczęcie "rozmów ze stroną społeczną na tematy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem problemu regulacji płacowych dla pracowników zatrudnionych w PGG".

"Galopująca inflacja, wzrost kosztów utrzymania powoduje degradację płac górników. Brak jakichkolwiek podwyżek płac w tym roku doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego. Zwiększona koniunktura na węgiel kamienny oraz wzrost wydajności upoważnia nas do żądania podwyżki wynagrodzeń" - napisali w listopadzie związkowcy w piśmie do prezesa PGG Tomasza Rogali.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kjx
Ciągle MAŁO i MAŁO. Jak źle wam to zmieńcie zawód. Może kasa w Biedronce, Lidlu, Wojsko też oczekuje nowych poborowych. Ciepło, czysto, jasno. Koniec z drenowaniem kieszeni Polaków.
3456
jakich podwyżek rewaloryzacja puknijcie się w łepetyne górnicy nie dadzą się wypstykać jak nie to będą mieć cieplutko w Warszawie co mają robić za darmo budżetówka całe urzędy średni po 1000 zł podwyżek a robole mają iść do roboty za miske ryżu i spłacać szczepionki ha ha ha ale geniusze
antek10
Suweren zapłaci. Prąd idzie w góre 20%, gaz 40% (dla tych co ogrzewają gazem). Kaska sie znajdzie. PRL wrócił . Podwyżki jak za komuny - od nowego roku kilkadziesiąt procent. Nigdzie na świecie tak nie ma.
wojtek12341
To jest jakiś żart.
"...w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych.." - a jak to zmierzyć, sprawdzić?
".. inflacja, wzrost kosztów utrzymania powoduje degradację płac górników" - inflacja nie dotyczy innych grup społecznych?
"...doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego".
Co
To jest jakiś żart.
"...w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych.." - a jak to zmierzyć, sprawdzić?
".. inflacja, wzrost kosztów utrzymania powoduje degradację płac górników" - inflacja nie dotyczy innych grup społecznych?
"...doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego".
Co znowu - tupną nogą pod sejmem, spalą kilka opon bo im się należy?
Czas skończyć z tą uprzywilejowaną kastą, deputatami, 13-tkami etc. Kiedy górnicy zrozumieją, że nie są wybrańcami narodu ale kulą u nogi dla polskiego podatnika, skarbu państwa. Są jak pijawka, którzy nawet na emeryturze degradują system emerytalny.
kjx
Zgadzam się. Mają 13, 14, 15 i wiecznie mało.
wojtek12341
Chcą rekompensat? A dokąd ta szarańcza będzie drylować kieszeń polskiego podatnika? Batem po plecach i pod ziemię robić!
300_pala
Chcą wymoczyć PGG.
Ale jak sam prezes PGG powiedział. Od stycznia bez pomocy państwa bankrutują

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki