Orlen, PZU, Poczta Polska, PKP Intercity czy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to firmy, które za rządów Prawa i Sprawiedliwości zakończyły współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Teraz wracają do jej wspierania. Aktywnie pomogą zbierać pieniądze na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej.


Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, jedną z państwowych spółek, które wezmą aktywny udział w tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie Orlen. Decyzję o tym poprzedziły badania przeprowadzone we wrześniu 2024 roku.
– Ponad 70 procent klientów i klientek jasno wskazało, że Orlen powinien grać z WOŚP. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że dołączenie do największej akcji charytatywnej w kraju to słuszna decyzja – twierdzi Lidia Kołucka, dyrektor wykonawcza Orlen ds. sponsoringu, cytowana przez Wirtualnemedia.pl.
Przez cały styczeń na stacjach paliw koncernu będzie można wesprzeć zbiórkę, wrzucając pieniądze do skarbonek WOŚP ustawionych przy kasach lub kupując kawę. Jej zakup oznacza złotówkę przekazaną na fundację. Spółka zachęci też swoich pracowników do aktywnego zaangażowania w wolontariat.
Specjalne pociągi i licytacja zegarów kolejowych
Z kolei PKP SA uruchomi specjalne pociągi z dostępem do stref zdrowia i animacji dla najmłodszych pasażerów, które w dniu finału, 26 stycznia br., wyruszą na trasy: Hel – Warszawa Stadion oraz Zakopane – Warszawa Stadion. Bilety na nie są już dostępne w sprzedaży.
Od 10 stycznia będzie można też wylicytować m.in. zegary kolejowe czy unikalną możliwość nadania dworcowi Czaplinek symbolicznej nazwy obowiązującej rok od daty nadania. Współpraca PKP i WOŚP prowadzona jest w ramach akcji pomocowej „Kolej dobrych serc” realizowanej przez Grupę PKP, zapoczątkowanej we wrześniu 2024 r. po powodzi, która dotknęła południowy zachód Polski.
Wyjątkowa kolekcja znaczków
Po 8 latach przerwy do współpracy z WOŚP wracają również Poczta Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Na licytację zostanie wystawiona m.in. specjalna kolekcja znaczków zaprojektowane przez Jerzego Owsiaka i Katarzynę Sasin.
Z kolei PZU podpisało umowę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy na lata 2025-2027. Podczas zbliżającego się finału spółka zadba o bezpieczeństwo uczestników. Otworzyła również wirtualną eSkarbonkę, do której można wpłacać środki.
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
odbędzie się 26 stycznia br. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie
leczenia dzieci chorych na nowotwory oraz inne poważne schorzenia
hematologiczne. Dzięki nim zostanie zakupione wyposażenie dla 18 oddziałów
dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków
chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii.