REKLAMA

Spółki Skarbu Państwa mocniej wesprą polski sport

2017-01-09 02:30
publikacja
2017-01-09 02:30

Spółki Skarbu Państwa będą mocniej wspierały rozwój polskiego sportu. Zakładają to nowe ramy współpracy tych podmiotów z Ministerstwem Sportu. Resort chce, by dodatkową pomoc kierować na dyscypliny perspektywiczne.

fot. Reuters / / FORUM

W pierwszej kolejności pomocą objęte byłyby przede wszystkim sporty przynoszące Polsce wiele medali - wskazuje minister Witold Bańka: "Będą oczywiście dodatkowe umowy spółek z dyscyplinami, które dziś nie mają takiego wsparcia. Chodzi o te dyscypliny z potencjałem, ważne dla nas, z możliwością osiągania sukcesu. Poza tym będzie jeszcze jeden łączony projekt spółek i resortu, o którym poinformujemy niebawem" - precyzuje Bańka.

Minister sportu liczy, że stabilny sponsor w postaci spółki Skarbu Państwa pomoże polskim sportowcom oraz klubom rywalizować z powodzeniem w międzynarodowych zawodach: "Chcemy ułatwić możliwość pozyskania takiego sponsora. Toczą się dyskusje spółek i związków. Obie te grupy także przedstawiają nam na bieżąco swoje spostrzeżenia, uwagi" - dodaje minister.

Spółki Skarbu Państwa są dziś tytularnymi sponsorami części krajowych lig: na przykład koszykówki czy piłki ręcznej.

Ograniczenia powiązań kapitałowych władz związkowych kluczowe dla zmian w sporcie

Kluczowym zapisem planowanej nowelizacji jest wprowadzenie ograniczeń powiązań kapitałowych władz związków sportowych - powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka, pytany o prace nad zmianami w ustawie o sporcie.

"To jest spory problem, że ze związków wypływały pieniądze w związku z tym, że znajomi członków zarządów świadczyli na ich rzecz usługi" - powiedział Bańka w poniedziałek w RMF FM.

Projekt zmiany ustawy o sporcie przewiduje, że członkowie zarządu i prezesi związków sportowych nie będą mogli posiadać akcji w spółkach, które świadczą usługi na rzecz danego związku sportowego. Ta sama zasada będzie dotyczyć osób bliskich.

W ustawie ma się znaleźć też m.in. zapis zakazujący zasiadania we władzach związków sportowych byłym funkcjonariuszom i agentom organów bezpieczeństwa PRL. "To kwestia oczyszczania sportu w wielu wymiarach - w wymiarze zarządczym, moralnym, ale też czysto sportowym, stąd ustawa o zwalczaniu dopingu" - powiedział. Pytany, czy wejście w życie nowelizacji ustawy o sporcie doprowadzi do roszad personalnych w związkach odpowiedział, że ministerstwo nie prowadziło szczegółowej analizy na ten temat, ale uważa przepisy dezubekizacyjne za "ważny element" proponowanych zmian.

Minister przypomniał, że konsultacje międzyresortowe na temat zmiany ustawy o sporcie potrwają do 13 stycznia. "Myślę, że niebawem ten projekt znajdzie się na Radzie Ministrów i zmiany wprowadzające większą transparentność działania polskich związków sportowych wejdą w życie" - powiedział.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~abc
jeżeli będą robić to spółki giełdowe, a wspierane będą dyscypliny typu piłka wodna lub szybownictwo to przewiduję pozwy o działanie na szkodę spółki.
~stop
Cieszcie się akcjonariusze spółek państwowych.
Zamiast dywidendy, wasze pieniądze dostaną kopacze piłki nożnej, rzucacze ręcznej i skoczkowie narciarscy.

Cieszcie się.
Prezesi i działacze związków sportowych cieszą się bardzo.
Zamiast dzieciom nowych butów, studiów, czy choćby wakacji, pokażecie
Cieszcie się akcjonariusze spółek państwowych.
Zamiast dywidendy, wasze pieniądze dostaną kopacze piłki nożnej, rzucacze ręcznej i skoczkowie narciarscy.

Cieszcie się.
Prezesi i działacze związków sportowych cieszą się bardzo.
Zamiast dzieciom nowych butów, studiów, czy choćby wakacji, pokażecie w telewizorze spasione gęby polityków i działaczy.
Jak opłacicie abonament (nielegalnie ściągany na rzecz spółki prawa handlowego), bo może wam nie starczyć kasy po podwyżkach cen, to jest płac.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki