Spółki PGZ kupią sanocki Autosan

Konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i HSW (obie należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) kupi będący w upadłości od 2013 r. zakład Autosan z Sanoka (Podkarpackie) poinformował PAP w środę syndyk masy upadłościowej Ludwik Noworolski.

Spółki PGZ kupią sanocki Autosan
Spółki PGZ kupią sanocki Autosan (fot. Lowdown / Wikimedia Commons)

Dodał, że umowa ma zostać podpisana do końca marca br. Oferta konsorcjum została wybrana przeze mnie, zaakceptował też ją sędzia-komisarz nadzorujący upadłość - zaznaczył Noworolski.

Syndyk nie chciał powiedzieć, czy były inne oferty na kupno Autosanu. Wiadomo jedynie, że oferta musiała opiewać na przynajmniej 19 mln zł taką cenę ustalił sędzia-komisarz.

Konsorcjum złożone ze spółek PGZ w swojej ofercie zadeklarowało przejęcie pracowników oraz utrzymanie produkcji autobusów oraz wprowadzenie do oferty zakładu nowych produktów.

Oferty na zakup Autosanu można było składać do 29 stycznia br. Co prawda w grudniu ub.r. syndyk masy upadłościowej wybrał jedną ofertę i przedstawił ją do akceptacji sędziemu. Jednak transakcji nie udało się sfinalizować do końca roku, a do tego czasu był wyznaczony termin na sprzedaż zakładu, dlatego termin został wydłużony.

Konsorcjum złożone ze spółek wchodzących w skład PGZ już raz złożyło ofertę kupna Autosanu. Było to przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej ofertę kupna zakładu złożyło konsorcjum firm: Huta Stalowa Wola, PIT-Radwar oraz prywatna spółka SKB Drive Tech. Po wyborach oferta konsorcjum została wycofana.

Autosan jest w upadłości od początku października 2013 r. Wniosek o upadłość zgłosił ówczesny zarząd spółki. Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo ws. upadłości Autosanu.

Autosan był pięć razy wystawiany na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.

Autosan oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. W ub.r. zakład sprzedał 50 autobusów; obecnie zatrudnia ok. 360 osób.

Fabryka uzyskała w tym roku homologację na produkcję miejskich autobusów SANCITY z silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6. Zakład może produkować ok. 300 sztuk tych pojazdów rocznie.

Autosan SA jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 r. Od 2001 r. firma zaczęła projektować i produkować elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z firmami PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.(PAP)

huk/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 ~analityk

To jest jakieś nieporozumienie. Przecież firma państwowa jest przedsiębiorstwem nieefektywnym. Czy tego decydenci nie rozumieją ? Widać, że to ignoranci.

! Odpowiedz
5 8 ~qaz

Czwarta fala "Nowej ekonomii" - oparta o niewyczerpalne zrodla energii w postaci PiSowskiej glupoty. Niestety sa one bardzo toksyczne dla intelignetnych ludzi.

! Odpowiedz
3 7 ~silvio_gesell

To zależy od tego jaka jest faza cyklu gospodarczego. Przy niskich stopach procentowych, (które są spowodowane głównie przez zbyt wysokie oczekiwania ludzi), prywatne firmy przejadają i marnotrawią kapitał. W takich warunkach firmy państwowe mogą być bardziej efektywne.

Zresztą to co jest w danym momencie efektywne jest nieistotne. Ważne są oczekiwania ludzi wynikające z nieświadomości zbiorowej i dlatego na przestrzeni dziejów stosowane były różne systemy ekonomiczne - od skrajnego leseferyzmu aż po komunizm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Czyje te silniki - aby nie od VW? Euro 7 - czysty tlen z rury wydechowej i chlorofil na całej powierzchni pojazdu. Tylko potem się okaże że ktoś przewałę zrobił znowu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil