REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spółka zależna Stalproduktu zainwestuje 240 mln zł w nową halę wanien

2016-10-27 18:22
publikacja
2016-10-27 18:22

Spółka zależna Stalproduktu podjęła decyzję o realizacji inwestycji "Nowa hala wanien", której wartość szacuje na 240 mln zł - podał Stalprodukt w komunikacie. Realizacja tej inwestycji ma pozwolić na zwiększenie możliwości produkcji cynku elektrolitycznego przez spółkę o 25 proc. w skali roku.

Jak podano, spółka chce ubiegać się o współfinansowanie tej inwestycji z NCBR w ramach Programu Inteligentny Rozwój w kwocie ok. 40 mln zł.

Przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji to koniec I półrocza 2019 roku. Szacowany okres zwrotu z tej inwestycji to 5 lat.

Spółka podała również, że w piątek uprawomocniła się decyzja Ministra Środowiska o zmianie koncesji na wydobywanie rud cynku i ołowiu ze złoża "Klucze I". Zmiany dotyczyły poszerzenia obszaru górniczego oraz wydłużenia terminu obowiązywania koncesji.

"Poszerzenie obszaru górniczego "Klucze I" o część pozauskokową pozwoli wyeksploatować ok. 2 mln ton rudy z tej części złoża. Uwzględniając ok. 4 mln ton zasobów kopalni "Olkusz-Pomorzany" oraz dodatkowe przyrosty, przyjęto realizację nowego harmonogramu sczerpywania złoża, co umożliwi utrzymanie wydobycia w tej kopalni do roku 2020" - podano w komunikacie.

"Nowa strategia funkcjonowania części górniczej spółki przewiduje zmniejszenie wydobycia rudy z poziomu 2,45 mln ton rudy do średnio 1,8 mln ton rocznie. Spółka będzie mogła nadal produkować z ww. złóż ok. 60 tys. ton koncentratów cynku rocznie, co pozwoli wyprodukować łącznie o ok. 170 tys. ton koncentratów więcej niż w przypadku realizacji scenariusza zamknięcia kopalni w roku 2017" - dodano.

Nakłady inwestycyjne na udostępnienie zauskokowej części złoża "Klucze I" wyniosą ok. 25 mln zł.

Wydłużenie eksploatacji kopalni "Olkusz-Pomorzany" pozwoli także na odsunięcie w czasie kosztów jej likwidacji, szacowanych na ok. 142 mln zł.

Spółka poinformowała też, że podjęła decyzję o rozpoczęciu rozruchu nowej instalacji w ramach projektu budowy zakładu przerobu odpadów poflotacyjnych.

"Uruchomienie zakładu przerobu odpadów poflotacyjnych jest jednym z kluczowych elementów strategii pozyskania materiałów wsadowych do produkcji cynku. (...) Zakładany przerób odpadów docelowo wyniesie ok. 2 mln ton rocznie, co pozwoli wyprodukować ok. 20 tys. ton koncentratów cynkowych w skali roku. Przez okres najbliższych 15 lat będzie to stanowiło ok. 15 proc. wsadu do produkcji cynku" - podano w komunikacie.

Koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 58 mln zł. Jak ocenia spółka, przy średnich cenach rynkowych cynku z 2015 roku szacowany okres zwrotu z tej inwestycji wynosi 4 lata. (PAP)

sar/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki