REKLAMA

"Spektakularny" spadek rentowności firm w Polsce

2022-11-23 14:43
publikacja
2022-11-23 14:43

W III kwartale wyraźnie pogorszyły się wyniki finansowe firm zatrudniających przynajmniej 50 osób. Spadek rentowności jest "spektakularny" - oceniają ekonomiści Santander Bank Polska.

"Spektakularny" spadek rentowności firm w Polsce
"Spektakularny" spadek rentowności firm w Polsce
fot. FotograFFF / / Shutterstock

GUS poinformował dziś, że wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób wyniósł w okresie styczeń-wrzesień 191,4 mld zł, czyli o 18,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Rentowności sprzedaży i obrotu brutto wyniosły 6,3 proc., a obrotu netto 5,2 proc.

Jest to jednak przede wszystkim zasługa świetnej koniunktury w pierwszej połowie roku, dane za sam ostatni kwartał nie prezentują się już tak różowo. Jak wyliczają ekonomiści PKO BP przychody wzrosły co prawda o 30 proc. w porównaniu do III kw. 2021 r., ale koszty - o 32,2 proc. Analitycy Santander Bank Polska wskazują na zwiększenie kosztów energii aż o 93 proc. Wynik finansowy netto spadł o 1,7 proc. rdr i o niemal 1/4 kwartał do kwartału, do 56,8 mld zł.

Wskaźnik rentowności obrotu netto obniżył się do 4,5 proc. wobec 5,9 proc. rok wcześniej i 6,1 proc. w II kwartale bieżącego roku.

Ekonomiści Santander Bank Polska zwracają uwagę na wskaźniki brutto. Wynik finansowy brutto spadł aż o 54,6 proc. rdr, a marża (rentowność sprzedaży brutto) wyniosła raptem 2,5 proc. wobec 6,9 proc. rok wcześniej i 7,2 proc. w II kwartale bieżącego roku. "Spadek rentowności sprzedaży w III kwartale był wręcz spektakularny. Jest to drugi co do wielkości spadek od kiedy dostępne są porównywalne dane (1996), po załamaniu podczas kryzysu w IV kw. 2008 r." - napisali w komentarzu do danych.

Santander Bank Polska

Wysokie marże dużych firm były wskazywane przez niektórych ekonomistów jako jedna z głównych przyczyn błyskawicznego wzrostu cen, inni przekonywali, że jest to reakcja biznesu na bardzo wysoką inflację.

"Spodziewamy się, że wyniki firm będą pod presją w najbliższych kwartałach, co będzie miało ujemne przełożenie na ich skłonność do inwestowania, zatrudniania i podnoszenia płac" - napisali w komentarzu do danych ekonomiści Santander Bank Polska.

oprac. Maciej Kalwasiński

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (17)

dodaj komentarz
krzysztof4401
Sami specjaliści od makroekonomi tutaj. Aż żal że nie pracuja w USA.
To dopiero dobrobyt Ameryka by miała, pewnie większy niż w Kaczorland:)
dlaczemuktoszajalmojnick
Może się zdziwisz, ale w Polsce też można dobrze zarabiać. To że nie zarabiasz nie znaczy, że każdy musi stąd wyjechać żeby coś zarobić:)
hfjdj
Spada rentowność bo z jednej strony rosną im koszty kredytu a z drugiej spadają obroty z tytułu biedniejących klientów. A naganiacze na spadki nieruchów szczekają żeby podnosić stopy. 0 pomyślunku.
dlaczemuktoszajalmojnick
o proszę, a na stooq dzis było napisane, że średnia marża netto dla firm z S&P500 to 11,9 % po lekkim spadku dla w zasadzie tego samego okresu. Czyli tam 11,9 % średnia rentowność, a u nas 2,5%. Moment moment, dobrze kojarzę, że tam to firmy są cacy i rozpieszczają swoich pracowników, a u nas to są be, wykorzystują i płacą grosze?o proszę, a na stooq dzis było napisane, że średnia marża netto dla firm z S&P500 to 11,9 % po lekkim spadku dla w zasadzie tego samego okresu. Czyli tam 11,9 % średnia rentowność, a u nas 2,5%. Moment moment, dobrze kojarzę, że tam to firmy są cacy i rozpieszczają swoich pracowników, a u nas to są be, wykorzystują i płacą grosze?

A może tak by się wzieli za optymalizację podatkową i skończyli z drenowaniem rynków takich jak polska na korzyść tychże koncernów, które mordują lokalną konkurencję, nie płacą podatków a zyski wyciągają do rajów podatkowych, a potem już "po konsolidacji" mogą zostać zaraportowane akcjonariuszom na giełdzie w NY?

A nie nie, nie można bo się wyniosą stąd i pójdą gdzieindziej:) Na szczęście rodzime firmy można dojeżdżać, bo nigdzie sobie nie pójdą:)
and00
Bo tam firmy drenują pracowników i płacą grosze np w Polsce a wyniki finalnie mają tam skąd pochodzą
jacek-19
Ty przeczytales artykol (?) a i tak nie wiesz o czym pisza.
rentowność - to nie wyplaty pracownikow.
hfjdj
lol, rentowność to nie to samo co marża.
dlaczemuktoszajalmojnick odpowiada jacek-19
ty za to widze wiesz. Rentownośc masz głąbie po opłaceniu min. pracowników. Jak nie masz rentowności na sprzedaży to i pracownikom nie nawalisz. Dzięki, że mi wytłumaczyłeś.
baibina
To jeszcze jakaś rentownosc w ogole mają? DAWAC IM PODATEK OD ZYSKÓW NADZYWCZAJNYCH! Rozdziobać to trzeba na 15tki i 16tki potrzeba i na ukraoinców aj waj!

WOLACY! GRABCIE ZAGRABIONE! TE PIENIĄDZE PO PROSTU WAM SIĘ NALEŻĄ!
_xyz
7 lat wystarczyło by rozwalić całe państwo

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki