REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Specustawa jądrowa przyjęta przez rząd. Szłapka: Umożliwi znaczne przyspieszenie prac

2026-03-24 14:36, akt.2026-03-24 15:43
publikacja
2026-03-24 14:36
aktualizacja
2026-03-24 15:43
Dodaj Bankier.pl w Google

Rząd przyjął projekt mający na celu przyspieszenie i uproszczenie realizacji inwestycji w obszarze energetyki jądrowej - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Specustawa jądrowa przyjęta przez rząd. Szłapka: Umożliwi znaczne przyspieszenie prac
Specustawa jądrowa przyjęta przez rząd. Szłapka: Umożliwi znaczne przyspieszenie prac
fot. Markus Distelrath / / Pexels

"Projekt ma na celu przyspieszenie i uproszczenie realizacji inwestycji w obszarze energetyki jądrowej, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Nowe przepisy pozwolą wykonywać wstępne roboty budowlane, organizować inwestycję etapami i lepiej koordynować decyzje administracyjne, co może skrócić czas inwestycji nawet o 2 lata" - napisano w komunikacie.

Zmiany mają zwiększyć efektywność budowy elektrowni jądrowych w Polsce, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju - dodano.

Projekt precyzuje, które przepisy prawa budowlanego mają zastosowanie, gdy pozwolenie na budowę dotyczy tylko części obiektu jądrowego lub etapu inwestycji.

Projekt wprowadzona ponadto nową kategorię decyzji – pozwolenie na budowę dotyczące wstępnych robót budowlanych przy obiekcie jądrowym.

"Dzięki rozwiązaniu, inwestor będzie mógł wykonywać niektóre prace budowlane i przygotowawcze już na wczesnym etapie budowy, zanim cała dokumentacja inwestycyjna zostanie zatwierdzona" - napisano.

Wakacje na giełdzie

Projekt umożliwia też podział inwestycji jądrowej na etapy, także dla części obiektów, które nie mogą samodzielnie funkcjonować. Pozwolenie na użytkowanie będzie dostosowane do specyfiki etapowej budowy.

Roboty budowlane, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, będą wymagały zgody Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

"Pozwoli to na kontrolę i bezpieczeństwo podczas realizacji inwestycji" - wskazano w komunikacie. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
endes
I co to wnosi!?… nic!… kolejne bicie piany!
samsza
1 rok - rozliczanie
2 rok - dzilenie jachtów
3 rok - propaganda, że "coś" robimy
#priorytety
kartel
Dwa lata zajęło uchwalanie szybkiej specustawy. Z drugiej przymusowe wykupy z waznych powodów społecznych to pokłosie poprzedniej specustawy z 2010 roku która OGRANICZYŁA PRAWO WŁASNOŚCI. Podstawe gospodarki kapitalistycznej.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki