Speckomisja chce dodatkowych informacji od ABW o prywatyzacji PKP Energetyka

2015-09-24 15:08
publikacja
2015-09-24 15:08

Komisja ds. służb specjalnych chce dodatkowych informacji od ABW na temat prywatyzacji PKP Energetyka - poinformowała po czwartkowym posiedzeniu komisji Beata Mazurek (PiS). O pisemną informację wystąpił przewodniczący komisji Stanisław Wziątek (SLD).

/ materiały dla mediów

"Nie przyjęliśmy tej informacji do pełnej akceptacji" - powiedział PAP Wziątek.

"Ustaliliśmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna przekazać nam do wtorku dodatkowe uzupełnienie oceniające tę prywatyzację, nie tylko z punktu widzenia procedur, ale też korzyści lub strat dla Skarbu Państwa" - mówił PAP szef komisji. "Chcemy wskazania prawidłowości lub błędów formalno-prawnych, lub może działań naruszających prawo i czy w związku z tym ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialność" - dodał.

Podkreślił, że CBA wyraźnie wskazało, że wszystkie działania w zakresie tarczy antykorupcyjnej w przypadku PKP Energetyka zostały przekazane do ABW. "CBA tego nie prowadziło i pełna odpowiedzialność spoczywa na ABW" - zaznaczył.

W ocenie Mazurek tarcza antykorupcyjna, "o której szumnie mówił poprzedni premier Donald Tusk, w przypadku służb nie działa".

"Podczas komisji dowiedzieliśmy się, że ABW o sprawie PKP Energetyka wie tylko z mediów" - stwierdziła po czwartkowym posiedzeniu komisji. "Tak naprawdę nie było innych informacji, poza chronologią zdarzeń - kto, komu i za ile - czyli to, co możemy przeczytać w ogólnopolskich mediach" - dodała.

"To jest chore i nie do przyjęcia, bo oznacza, że służby nie działają wcale i nie zabezpieczają prywatyzacji spółek strategicznych przed działaniami, które byłyby szkodliwe dla naszego kraju" - zaznaczyła. Podkreśliła, że służby nie były w stanie odpowiedzieć, czy doszło do zagrożenia jakichś interesów państwa. "Stwierdzili, że nie wiedzą" - dodała.

Uczestniczący w posiedzeniu wiceszef ABW Piotr Marciniak nie chciał informować o przebiegu spotkania, odsyłając do przewodniczącego komisji.

We wtorek klub PiS zapowiedział pozew do sądu o stwierdzenie nieważności sprzedaży akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Według nich transakcja była z niezgodna z prawem. Według PiS sprzedaż podmiotom prywatnym składników majątkowych tworzących linie kolejowe o znaczeniu państwowym jest nieważna z mocy prawa.

PKP twierdzi, że do złamania prawa nie doszło, a sam proces był realizowany przy wsparciu renomowanych doradców finansowych i prawnych i poprzedzony wymaganymi przez prawo analizami" - podkreślił Baniak.

Polskie Koleje Państwowe i fundusz CVC Capital Partners pod koniec lipca podpisały przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji PKP Energetyka. Ustalona cena to 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki daje 1,41 mld zł. We wrześniu br. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie PKP Energetyki przez CVC Capital Partners. Zgoda KE była konieczna dla zakończenia procesu sprzedaży PKP Energetyka.

PKP Energetyka to czwarty największy sprzedawca energii w Polsce i największy nieposiadający własnych mocy wytwórczych. Spółka odpowiada za 5,3 proc. krajowej sprzedaży energii do odbiorców. Grupa zatrudnia ok. 7 tys. pracowników.

CVC to fundusz private equity i firma doradztwa inwestycyjnego, mająca sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami ponad 300 inwestorów z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza 52 mld USD.(PAP)

ago/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Carlos
Speckomisja hahaha...dlaczego politycy opozycji tak zaciekle walczą żeby nie sprzedać PKP ENERGETYKA...To wam powiem 7 tysięcy głosów pracowników plus ich rodziny to daje jakieś 30 tysiączków krzyźyków więcej na kartach wyborczych dla każdej partii opozycyjnej...a jak sprzedają przed wyborami bo na pewno sprzedają.Speckomisja hahaha...dlaczego politycy opozycji tak zaciekle walczą żeby nie sprzedać PKP ENERGETYKA...To wam powiem 7 tysięcy głosów pracowników plus ich rodziny to daje jakieś 30 tysiączków krzyźyków więcej na kartach wyborczych dla każdej partii opozycyjnej...a jak sprzedają przed wyborami bo na pewno sprzedają...to dzisiejsza opozycja powie po wyborach....koalicja PO-PSLsprzedała ale myśmy walczyli do samego końca żeby nie sprzedać ...choć sami dzisiaj dobrze wiedzą że już nic ani nikt nie jest w stanie zablokować tej prywatyzacji i że wszystko jest zgodne z prawem które sami uchwalili niektórzy z nich w 2000 roku będąc posłami III kadencji sejmu 1997-2001 z partii AWS....CHOĆBY SZTANDAROWY POLITYK WŁAŚNIE TEJ PARTII PAN TCHÓRZEWSKI KTÓRY BYŁ WSPÓŁTWÓRCĄ TEJ USTAWY NA PODSTAWIE KTÓREJ DZISIAJ PRYWTYZOWANA JEST PKP ENERGETYKA S.A....Prawdziwy Szwedzki cyrk!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki