REKLAMA
WEBINAR

Specjalistyczny Urząd Górniczy do likwidacji. Rząd przyjął projekt nowelizacji

2022-04-20 17:10
publikacja
2022-04-20 17:10

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt ustawy o zmianie Prawa geologicznego i górniczego oraz innych ustaw. W zapisano w nim m.in. likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego.

Specjalistyczny Urząd Górniczy do likwidacji. Rząd przyjął projekt nowelizacji
Specjalistyczny Urząd Górniczy do likwidacji. Rząd przyjął projekt nowelizacji
fot. Roman Koszowski / / FORUM

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Projekt przewiduje zniesienie w Prawie geologicznym i górniczym organu nadzoru górniczego – dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG). Jego zadania przejmie Wyższy Urząd Górniczy (WUG) – podało Centrum Informacyjne Rządu.

„Zmieniająca się organizacja podziemnych zakładów górniczych, wynikająca z likwidacji niektórych kopalń, wpływa na liczbę obiektów objętych nadzorem i kontrolą dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego. Przekłada się to bezpośrednio na niewykorzystywanie w pełni zasobów organizacyjnych i kadrowych SUG. Celowa jest więc optymalizacja organizacji organów nadzoru górniczego przez przekazanie dotychczasowych kompetencji dyrektora SUG Prezesowi WUG” – stwierdzono w środowym komunikacie CIR.

Wskazano w nim, że obecnie Dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego jest terenowym organem administracji rządowej, podległym Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego. Właściwość miejscowa dyrektora SUG obejmuje teren całego kraju, podobnie jak właściwość miejscowa Prezesa WUG. Po zmianie, zadania SUG będą realizowane przez Prezesa WUG. Wszystkie sprawy wszczęte przez dyrektora SUG i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą kontynuowane przez Prezesa WUG.

„Dyrektor generalny WUG wyznaczy pracownikom wykonującym dotychczas obowiązki służbowe w SUG stanowisko pracy w komórce organizacyjnej WUG, odpowiedniej ze względu na dotychczas wykonywane obowiązki” – stwierdzono w komunikacie CIR.

Dodano w nim także, że w projekcie doprecyzowano niektóre pojęcia górnicze, co uprości i przyspieszy sposób procedowania wniosków emerytalnych. Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki