REKLAMA

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w administracji zarobią więcej? Jest rozporządzenie

2022-01-19 20:18
publikacja
2022-01-19 20:18
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w administracji zarobią więcej? Jest rozporządzenie
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w administracji zarobią więcej? Jest rozporządzenie
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Rada Ministrów przyjęła w środę rozporządzenie w sprawie wysokości świadczenia teleinformatycznego osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa - poinformowała kancelaria premiera w środowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, rozporządzenie określa zasady ustalania wysokości świadczenia teleinformatycznego, czyli specjalnego dodatku dla osób pracujących na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem w instytucjach publicznych. Świadczenie pozwoli wyrównać wynagrodzenia dla wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem w administracji publicznej oraz w służbach do poziomów rynkowych.

"Eksperci pracujący w zespołach ds. cyberbezpieczeństwa stanowią kręgosłup całego systemu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni" – powiedział cytowany w komunikacie minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Rozporządzenie określa również konkretne zadania, za których wykonywanie będzie przysługiwało świadczenie teleinformatyczne. Chodzi m.in. o analizę złośliwego oprogramowania, analizę powłamaniową (forensic), wykrywanie zagrożeń lub incydentów (cyber threat intelligence), tworzenie rekomendacji technicznych oraz ogólnych dotyczących cyberbezpieczeństwa czy prowadzenie nadzoru nad podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

W komunikacie podano, że wysokość świadczenia, jakie będzie mogło zostać przyznane, będzie zależeć od doświadczenia osoby w wykonywaniu określonego zadania, co ma być zachętą dla nowych pracowników do specjalizowania się w określonej dziedzinie.

"Przyjęte rozwiązania wzmocnią instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo państwa, pozwolą im utrzymać obecnych pracowników, oraz ułatwią zatrudnianie nowych fachowców na atrakcyjnych, rynkowych zasadach" - napisano w komunikacie.

Przypomniano, że świadczenie teleinformatyczne będzie finansowane z Funduszu Cyberbezpieczeństwa - funduszu celowego powołanego w celu zwiększenia cyberbezpieczeństwa państwa. Szacuje się, że świadczenie teleinformatyczne będzie mogło otrzymać ok. 1000 pracowników - przede wszystkim z Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego (tzw. CSIRT), służb specjalnych, ministerstw, Kancelarii Prezydenta, Sejmu czy Senatu.

Wprowadzone zmiany nie dotyczą osób zajmujących stanowiska kierownicze w administracji publicznej (ministrów i szefów urzędów centralnych). Minister właściwy ds. informatyzacji będzie przedstawiał sprawozdanie z realizacji zadań funduszu sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (3)

dodaj komentarz
piotr76
Zatrudnią imigrantów z Rosji i Białorusi?
itso_sprzezenie
główna specjalność inwigilacja własnego społeczeństwa :D większa pensja pomoże w pozbyciu się kręgosłupa jak w policji tyle w temacie

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki