REKLAMA

Spadki cen ropy w USA na razie powstrzymane

2016-09-28 07:54
publikacja
2016-09-28 07:54

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną po spadku we wtorek o 2,7 proc. Zniżki notowań surowca mogą jednak szybko powrócić, jeśli OPEC nie zadziała - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,78 USD, po zwyżce o 11 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 25 centów do 46,22 USD za baryłkę.

W Algierze w środę dojdzie do spotkania producentów ropy z OPEC i Rosji.

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, skłonna jest pompować mniej ropy, jeśli Iran zamrozi dostawy swojego surowca na obecnym poziomie.

Tymczasem Iran nie ma zamiaru zamrażać dostaw swojego surowca na obecnym poziomie - poinformował minister ropy Iranu.

"Iran chce jeszcze podwyższyć swoją produkcję ropy do 4 milionów baryłek dziennie" - powiedział we wtorek Bijan Namdar Zanganeh, szef irańskiego resortu ropy w wywiadzie dla TV Bloomberg.

Iran, trzeci największy w OPEC producent ropy, pompował dziennie w sierpniu 3,6 mln baryłek.

Zanganeh poinformował we wtorek, że Iran będzie rozmawiać z innymi eksporterami ropy z OPEC podczas Międzynarodowego Forum Energetycznego w Algierze i jest możliwe, że grupa mogłaby osiągnąć formalne porozumienie dotyczące wielkości dostaw ropy podczas listopadowego spotkania OPEC w Wiedniu.

To spowodowało, że Arabia Saudyjska nieco "zmiękczyła" swoje stanowisko i teraz sygnalizuje, że może osiągnąć kompromis z Iranem w przyszłości, bo na Algier już raczej nikt nie liczy.

"Porozumienie w listopadzie jest możliwe" - powiedział minister ropy Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih podczas briefingu w Algierze. Dodał, że Iran, Libia i Nigeria mogą dostać zgodę na maksymalny poziom produkcji ropy. "I to ma sens" - stwierdził.

Minister ropy Wenezueli ocenia, że jeśli OPEC nie osiągnie porozumienia w sprawie ograniczenia dostaw ropy, to cena surowca może spaść do 20 dolarów za baryłkę.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,45 USD, czyli 3,3 proc. We wtorek surowiec staniał o 1,26 USD, czyli 2,7 proc., do 44,67 USD za baryłkę.

W tym kwartale średnia cena ropy w USA wyniosła 44,80 USD za baryłkę. (PAP)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~PopulizmIściema
I gdzie są teraz pisowscy krzykacze, którzy tak krzyczeli kilka tal temu, gdy rosły ceny benzyny w wyniku wzrostu cen ropy na światowych rynkach. Jakoś nie widać żeby Kaczor sprawił że paliwo jest tanie, benzyna znowu prawie po 5zł chociaż ropa dużo tańsza niż za Donalda. Dlaczego teraz nie krzyczycie???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki