Sondaż dla "Newsweeka": PiS 16 punktów przed Platformą, 6 partii w Sejmie

Kolejny sondaż daje wyraźną przewagę PiS nad Platformą Obywatelską. Według badania pracowni Estymator dla "Newsweeka", Prawo i Sprawiedliwość cieszy się 40-procentowym poparciem, zaś PO notuje 24-procentowy wynik.

Z przeliczenia mandatów wynika, że PiS może liczyć na samodzielne rządy. Zarówno PiS, jak i PO notują 2-punktowe spadki notowań w porównaniu z rezultatem sprzed dwóch tygodni.

Według sondażu, do Sejmu dostałyby się jeszcze 4 inne ugrupowania. Trzecie miejsce zajmuje Zjednoczona Lewica, którą popiera 9 procent ankietowanych. Czwarte miejsce dla partii KORWiN z wynikiem 7 procent. Obie formacje poprawiły swoje sondażowe notowania o 2 punkty procentowe.

Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL i Kukiz'15. Te ugrupowania popiera 6 procent badanych, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż w badaniu z 30 września.

Pod progiem wyborczym Nowoczesna Ryszarda Petru, na którą chce głosować 4 procent ankietowanych. To spadek o 1 punkt procentowy. W sondażu ujęto również Partię Razem - 1 procent poparcia.

"Newsweek" publikuje również przeliczenie wyników sondażu na mandaty. Według badania, PiS ma 235 mandatów, co oznacza samodzielne rządy bez konieczności formowania koalicji. Platforma Obywatelska może liczyć na 133 mandaty, Zjednoczona Lewica na 36. Swoich posłów do Sejmu wprowadziłyby też KORWiN - 24, PSL - 20 i Kukiz'15 - 11 mandatów. Jeden poseł reprezentowałby Mniejszość Niemiecką.

Estymator przeprowadził swoje badanie na próbie 1002 dorosłych osób w dniach 12-13 października

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Newsweek"/kd / gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~StanRS

Jak taki "bankier" powołuje się "Lisweeka" i tą nieznaną firemkę co robiła sonaże, to jest sam jak te media głównego ścieku. A te pseudo sondaże powinny być zakazane, bo nie mają z rzeczywistością wiele wspólnego.

! Odpowiedz
6 3 ~Stary

Przestańcie publikować te sondaże, bo naród naprawdę uwierzy w to i PIS faktycznie będzie sam rządził.

! Odpowiedz
0 2 ~Alan

Brawo! Te sondaże to niczym nie uzasadniona premia dla prowadzącego. Wielu m yśli/wadliwie/: "A jak są pierwsi to trzeba na nich głosować" A potem pojawia się taki Macierewicz - paranoiczne wypowiedzi w Chicago!
ć

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~Www

TVN wczoraj pokazał swój sondaż i prawie spadłem z fotela taka różnica .

! Odpowiedz
24 12 ~ola

Najbardziej cieszy się ojcie dyrektor będą nastepne miliony od państwa na radio z ryjem no i episkopat.

! Odpowiedz
8 19 ~ociec

ola - masz oczywiście prawo do własnej opinii i krytyki, ale jak już chcesz krytykować, to wysil mózgownicę i napisz cos bardziej błyskotliwego i inteligentnego zamiast powielać wyświwechtane skróty myślowe użyte już z 10000 razy i nie robiace na nikim wrażenia

! Odpowiedz
9 3 ~ola odpowiada ~ociec

To nie krytyka to stwierdzenie.

! Odpowiedz
9 29 ~show

Biorąc pod uwagę ostatnie wybory prezydenckie to na PO głosują w pierwszej kolejności tchórze, łapówkarze, więźniowie, bezdomni, samobójcy i zmarli.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil