REKLAMA

Najnowszy sondaż: coraz mniej niezdecydowanych. "Widać mityczny sufit PiS"

2023-09-28 21:04
publikacja
2023-09-28 21:04

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS otrzymałoby 35,1 proc. głosów, a KO - 27 proc. Podium zamknęłaby Trzecia Droga, na którą chce głosować 10,4 proc. badanych. Do Sejmu weszłaby też Lewica z 10,1 proc. głosów i Konfederacja z 9,5 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Najnowszy sondaż: coraz mniej niezdecydowanych. "Widać mityczny sufit PiS"
Najnowszy sondaż: coraz mniej niezdecydowanych. "Widać mityczny sufit PiS"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jak pisze Onet.pl, udział w głosowaniu deklaruje 61,1 proc. ankietowanych, w tym 49,8 proc. "zdecydowanie", a 11,6 proc. "raczej". Na wybory nie wybrałoby się 37,4 proc., w tym 21,9 proc. "zdecydowanie nie", a 15,5 proc. "raczej nie".

Największe poparcie zyskałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,1 proc. Za PiS ulokowałaby się KO z 27 proc. głosów. Oznacza to 8 pkt proc przewagi partii rządzącej nad KO. "Prawo i Sprawiedliwość trzyma Koalicję Obywatelską na dystans" - komentuje portal.

Sondażowe podium z poparciem 10,4 proc. zamyka Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Na kolejnym miejscu byłaby Lewica z 10,1 proc. poparcia. Do Sejmu weszłaby też Konfederacja z wynikiem 9,5 proc. Pod progiem wyborczym znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (2 proc.) i Polska Jest Jedna (0,3 proc.).

Odpowiedzi "nie wiem/ trudno powiedzieć" udzieliło 5,6 proc. badanych, co - jak podkreśla portal - jest największą zmianą w stosunku do poprzedniego sondażu, gdy niezdecydowanych było o 3,5 pkt proc. więcej.

"Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS - 195, KO - 150, Trzecia Droga - 41, Lewica - 38, Konfederacja - 35, mniejszość niemiecka - 1" - czytamy.

Jak zauważa portal, oznacza to, że PiS nie byłoby w stanie samodzielnie rządzić. "Co więcej, partia nie byłaby w stanie kontynuować swoich rządów z udziałem Konfederacji. Oba ugrupowania dysponowałyby 230 mandatami, a minimalna większość sejmowa to 231 głosów. Konieczne byłoby szukanie stronników wśród innych sił na dzisiejszej opozycji" - podkreśla onet.pl.

"KO, Trzecia Droga i Lewica miałyby wspólnie 229 mandatów. W związku z tym jej teoretyczna szansa na stworzenie rządu to udział przedstawiciela mniejszości niemieckiej oraz jednego z reprezentantów Konfederacji" - dodaje portal.

— Prawu i Sprawiedliwości udało się zatrzymać spadki, które towarzyszyły tej formacji przez prawie całą kadencję. Kampania dała możliwość lekkiego wzrostu o 2-3 pkt proc. Widać ów mityczny sufit poparcia — mówi Onetowi politolog prof. UW Rafał Chwedoruk, komentując wyniki sondażu.

Jak informuje Onet.pl, sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniu 27 września 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Debata wyborcza z "Pulsem Biznesu": poznaj propozycje gospodarcze startujących partii

5 października odbędzie się debata przedstawicieli ugrupowań politycznych zainicjowana przez "Puls Biznesu". Politycy będą odpowiadali na pytania dotyczące m.in.:

  • gospodarki,
  • podatków,
  • wymiaru sprawiedliwości.

Całość będzie podzielona na części, w których politycy będą odpowiadać na pytania prowadzących debatę wyborczą, dyskutować między sobą i udzielać odpowiedzi czytelnikom.

Uczestnikami debaty "Pulsu Biznesu" będą przedstawiciele reprezentujący:

Prawo i Sprawiedliwość,

Koalicję Obywatelską,

Trzecią Drogę,

Nową Lewicę,

Konfederację,

Bezpartyjnych Samorządowców.

Jeżeli chcesz zadać pytania uczestnikom debaty wyborczej, kliknij poniższy link:

agzi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (51)

dodaj komentarz
qart
W Niemczech masowe napady i gwałty, w Szwecji wojsko na ulicach. Kto chce tego też u nas niech głosuje na PO lub SLD.
hfjdj
Kto tego chce niech tam jedzie gdzie to jest i nie głosuje wcale.
trolley
Przecież masz aferę w MSZ gdzie pisowska mafia za łapówki wpuszczała kogo popadnie. Łącznie z typami podejrzewanymi o terroryzm. A ty bredzisz o jakimś PO albo PSL. Normalny jesteś??
polonu
dadzą krzyżyk na siebie do powieszenia jak zagłosują na PIS , opamiętanie będzie zaraz po wyborach , zresztą już przychodzą piękne opłaty do mieszkań nie trzeba dużo czekać reszta po wyborach . będą mieć krzyżyk na stacji Orlenu tam będą mieć krzyżyk .
grzegorzkubik
W Konfederacji jest na pewno trochę patriotów. Przyjdzie czas, że będzie można na nich liczyć jak skumają o co chodzi w polityce.
grzegorzkubik
KO tu ma 27 a w Social 30% zaś PIS 39%. Niech jeszcze teraz Tusk uwali po 1 października Trzecią Drogę i PIS ma gwarancję władzy. Moim zdaniem wielu nie przyznaje się do popierania PIS-u a dadzą krzyżyk na liście PIS-u.
marduk
Jedyne co niewatpliwie wynika z tego sondazu to to, ze bedziemy mieli przerabane. PiS jest za silny aby odejsc i za slaby aby rzadzic. KO nie ma pomyslu jak nie miala. Lewica i Konferderacja to to samo szalenstwo, tylko bieguny przeciwstawne, kto ich przygrucha ten z czasem starci, co ma teraz.
grzegorzkubik
Trzeba głosować na PIS by dokończyli CPK i naprawili niektóre błędy z czasów COVID-u.
stan65 odpowiada grzegorzkubik
I jeszcze więcej kasy przytulili dla swoich.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki