REKLAMA

Solorz nie przepłacił za Netię

Paweł Sołtys2017-12-05 16:40redaktor Bankier.tv
publikacja
2017-12-05 16:40
Solorz nie przepłacił za Netię
Solorz nie przepłacił za Netię
fot. Krzysztof Jarosz / / FORUM

Przebitka w wezwaniu o 36 proc. w stosunku do giełdowego kursu z poniedziałku robi wrażenie. Ale o przepłaceniu przez Cyfrowy Polsat za akcje Netii nie może być mowy.

- Jeśli popatrzymy na wyceny mnożnikowe na rynku, to wydaje się, że kwota, jaką Cyfrowy Polsat wyłożył za Netię jest nieduża w porównaniu do wycen spółek takich jak Inea czy Orange Polska - mówi w Pulsie Dnia Grzegorz Bernatek, szef działu analiz firmy doradczej Audytel. - Są też bardzo duże synergie - zaznacza. Wartość transakcji szacowana jest na 639 mln zł.

Jest jednak druga strona medalu, bo stosunkowo korzystna cena, synergie i dobra finansowa sytuacja Netii nie oznacza sielanki. - W najbliższych kilku latach Netia będzie w dosyć trudnej sytuacji, bo czekają ją duże inwestycje - mówi Bernatek.

Jego zdaniem dobicie targu przez poprzedniego właściciela Netii, Zbigniewa Jakubasa z Zygmuntem i Tobiasem Solorzami można rozpatrywać w kategorii niespodzianki. - Wydawało się, że któryś z operatorów komórkowych połasi się na Netię, bo trzem z nich do wczoraj brakowało nogi stacjonarnej, przynajmniej tej detalicznej. Na rynku spekulacji było dużo, ale Polkomtel [należący do grupy Cyfrowego Polsatu - red.] był bardziej czarnym koniem. Raczej mówiło się o innych spółkach - mówi Bernatek.

Grzegorza Bernatka pytamy też o:

  • ewentualne obiekcje UOKiK-u do transakcji,
  • to, jak bardzo Cyfrowy Polsat odskakuje konkurencji skalą biznesu,
  • jakie inwestycje poczyni "Cyfrowa Netia" i jak wpłynie to na ceny usług dla klientów,
  • jak w kontekście przejścia Netii w ramiona Solorzów patrzeć na przejęcie Inei przez fundusz Macquarie.

Źródło:
Paweł Sołtys
Paweł Sołtys
redaktor Bankier.tv

Śledzi wydarzenia ekonomiczne i tłumaczy z polskiego na nasze. Z pochodzenia radiowiec i warszawiak. W "Pulsie Biznesu" i Bankier.pl od 2017 roku - przesłuchuje audio, dogląda wideo oraz współtworzy na obu polach. Po godzinach kibic Legii Warszawa i pasjonat narciarstwa alpejskiego, również jako telewizyjny komentator. Tel.: 22 333 99 09

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Puls Dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki