REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Solidarność: 2 maja protest pracowników kilku sieci handlowych

2017-04-18 17:59
publikacja
2017-04-18 17:59

2 maja w kilku ogólnopolskich sieciach handlowych zaplanowano protest przeciwko warunkom pracy - poinformował przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

fot. / / FORUM

W akcję tzw. strajku włoskiego włączą się m.in pracownicy Biedronki. "Protest ma doprowadzić do rozmów i negocjacji. Chodzi nam o płace i warunki pracy" - powiedział PAP Piotr Adamczyk, przewodniczący NSZZ Solidarności pracowników Biedronki.

Wyjaśnił, że "obecnie jest zbyt niski poziom zatrudnienia i pracownicy mają do wykonania zbyt dużo obowiązków". Dlatego też zdecydowali o pracy 2 maja w zgodzie "z wszelkimi przepisami prawa i bhp" - podkreślił Adamczyk.

W akcję w trybie "strajku włoskiego", zamierzają włączyć się także pracownicy Biedronki, należący do związków WZZ Sierpień 80 oraz NSZZ Solidarność 80. "Łącznie do związków należy około 4 tys. osób" - wyliczył Adamczyk. Nie określił jednak, ile załogi sieci Biedronka włączy się w protest. Dodał, że Biedronka zatrudnia ok. 56 tys. ludzi.

Bujara powiedział, że protest ma szerszy wymiar. "Wezmą w nim udział pracownicy kilku sieci sklepów zagranicznych i jedna sieć polska. Nie wymienię nazw sieci, bo ich dyrekcje, czy też właściciele, przez blisko dwa tygodnie, pozostałe do protestu, mogliby podejmować próby zastraszania pracowników, aby nie brali udziału w proteście" - dodał Bujara.

Poinformował, że jeszcze w tym tygodniu zostanie wydany oficjalny komunikat nt. protestu.

Przedstawiciel biura prasowego Biedronki powiedział we wtorek PAP, że - firma prowadzi "stały i otwarty dialog z organizacjami związkowymi i przedstawicielami pracowników w formule wypracowanej wspólnie przez ostatnie lata. Nie chcemy komentować wypowiedzi przedstawicieli związków zawodowych w mediach".

Podkreślił, że, "że Biedronka od lat sukcesywnie podnosi wynagrodzenia pracowników. Naszym celem jest to, by pakiet wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych oferowany pracownikom Biedronki był zawsze konkurencyjny na tle branży, dlatego regularnie dokonujemy przeglądu sytuacji na rynku i wprowadzamy modyfikacje. W ciągu ostatniego roku firma Jeronimo Martins Polska podniosła wynagrodzenia trzykrotnie: od 1 kwietnia 2016 r., od 1 października 2016 r. i od 1 kwietnia 2017 r. Na ostatnich podwyżkach skorzysta co najmniej 80 proc. pracowników".

mp/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~endi
patrzcie - tyle zarabiają i jeszcze im mało , pewnie dostaną podwyżki a my klienci za nie jak zwykle zapłacimy ...
~Ppp
Jak długo chciałbyś znosić zarabianie w okolicach płacy minimalnej? Za porządna prace należy się porządna płaca! Jak ktoś pracuje źle, to należy mu to indywidualnie udowodnić.
Pozdrawiam.
~Klient_asz_pan
Mam szacunek do zabieganych, uśmiechniętych pracowników B... Ich klient rozpycha się brzuchem, rozszarpuje bananany i winogrona, potem obrywa wszystkie łodygi oszczędzając 2 grosze i płacąc platynową kartą narzeka na fatalny asortyment, bałagan, parking, tłok przy kasie ...
~Ives
jeszcze nigdy nie widzialam pracownikow Biedronek zabieganych, zapracowanych i ....... w ogole ich prawie w filiach nie widac. Jedynie przy kasie, bo tam musi ktos klienta obsluzyc. Mnie osobiscie denerwuje balagan w "regalach". Nie bardzo wiem jak mam opisac te kartonowe opakowania ustawione w sztapel jeden na drugim, jeszcze nigdy nie widzialam pracownikow Biedronek zabieganych, zapracowanych i ....... w ogole ich prawie w filiach nie widac. Jedynie przy kasie, bo tam musi ktos klienta obsluzyc. Mnie osobiscie denerwuje balagan w "regalach". Nie bardzo wiem jak mam opisac te kartonowe opakowania ustawione w sztapel jeden na drugim, z ktorych wysypuja sie produkty na klienta. Jesli pracownicy Biedronek sadza, ze wzamian za niskie ceny detaliczne moga od klienteli oczekiwac, byc sama porzadkowala towar w ich kartonowej ekspozycji to juz szczyt wszystkiego. Ale na strajkowanie to znajduja czas. Coraz czesciej unikam zakupow w tej siecie, bo szlag mnie trafia z powodu tej postsocjalistycznej organizacji pracy. Gdzie do cholery podziewaja sie kierownicy filii?

~glos_rozsadku
to chyba nigdy nie byłeś w polskim Społem. Tam to chamstwo jest. np. mówię na mięsnym "poproszę tego, poproszę tamtego i jeszcze tego" a baba mi odpowiada: "phi! ale pan sobie wymyślił".

A w Biedronce zawsze kultura i inteligencja "uszanowanko, dzień dobry, do widzenia,
to chyba nigdy nie byłeś w polskim Społem. Tam to chamstwo jest. np. mówię na mięsnym "poproszę tego, poproszę tamtego i jeszcze tego" a baba mi odpowiada: "phi! ale pan sobie wymyślił".

A w Biedronce zawsze kultura i inteligencja "uszanowanko, dzień dobry, do widzenia, dziękuję".
~wredny
nareszcie ! walczcie o minimum 1000zł na rękę bo stać JM na znacznie więcej!
~glos_rozsadku
Jak jeszcze bardziej podniosą pensję tysiącą kasjerów w PL to zapłacą za to wszyscy Polacy w inflacji. Już teraz kasjerki obecnie zarabiają niewiele mniej od pielęgniarek. Jak tak dalej pójdzie to rzucę robotę w IT i sam pójdę na kasę.
~ekonom
czas na kasy samoobsługowe, połowa kasjerów do zwolnienia reszta 10% podwyżki. tak jak Anglii, kto stoi w spożywczym do kasy z kasjerem? Starsze pokolenie, ale im to nawet strajk włoski na rękę, dłużej mają wtedy kontakt z innymi ludźmi a i czasu wiele
~znafca
Ukraińcy zaczną pracować zamiast polaków. Znam wielu i są lepszymi pracownikami. Tak już w Stokrotkach i Żabkach pracują.
~newtime
We Wrocku w biedronkach już pracują Szybkie dziewczyny, krótkie kody towarów bez nadruku pamiętają, nie musza przeglądać tabliczek, zawsze uśmiechnięte, zawsze dzień dobry, dziękuję, do widzenia, taśma kasy czysta, a nie pozalewane i lepka. Są znacznie lepszymi pracownikami, zawsze do nich staje do kasy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki