REKLAMA

Solidarna Polska: Odwołanie wiceministra Janusza Kowalskiego nastąpiło wbrew umowie koalicyjnej

2021-02-20 15:08
publikacja
2021-02-20 15:08
Solidarna Polska: Odwołanie wiceministra Janusza Kowalskiego nastąpiło wbrew umowie koalicyjnej
Solidarna Polska: Odwołanie wiceministra Janusza Kowalskiego nastąpiło wbrew umowie koalicyjnej
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Negatywnie oceniamy odwołanie rekomendowanego przez Solidarną Polskę na stanowisko wiceministra Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego; nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy - podkreślili politycy tej partii w przesłanym PAP oświadczeniu.

Według Solidarnej Polski, wiceminister Janusz Kowalski był konsekwentnym krytykiem ustaleń podjętych w Brukseli i dlatego jest odwoływany ze swojej funkcji, wbrew umowie koalicyjnej. "Mamy nadzieję, że decyzja o jego odwołaniu będzie przedmiotem rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy podczas Rady Koalicyjnej" - czytamy.

W oświadczeniu prezydium zarządu krajowego Solidarnej Polski, politycy tej partii negatywnie ocenili odwołanie rekomendowanego przez Solidarną Polskę na stanowisko wiceministra Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego. "Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy" - dodano.

Podkreślono, że dzieje się to "zaraz po sprzeciwie ministrów Solidarnej Polski wobec uchwał Rady Ministrów związanych z przyjęciem ustaleń szczytu Rady Europejskiej z grudnia 2020 r. oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040 r."

Solidarna Polska zaznaczyła przy tym, że "konsekwentnie zwraca uwagę na negatywne konsekwencje decyzji podjętych na szczytach Rady Europejskiej w latach 2019-2020 przez premiera Mateusza Morawieckiego".

"Nie zgadzamy się na niezwykle kosztowną dla polskiej gospodarki transformację energetyczną i rezygnację z węgla, który jest ważnym źródłem naszej suwerenności energetycznej. Zaostrzenie redukcji emisji dwutlenku węgla uważamy za niezgodne z interesami gospodarczymi państwa. Nie ma też naszej zgody na łączenie budżetu UE z kryteriami ideologicznymi. Wszystkie te decyzje prowadzą do obniżenia konkurencyjności polskiej gospodarki i pogorszenia poziomu życia Polaków" - wskazali politycy Solidarnej Polski.

Jak podkreślono, "obserwujemy negatywne konsekwencje decyzji podjętych na forum unijnym przez premiera Mateusza Morawieckiego". "To gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej i ciepła dla milionów Polaków. Ale pojawiają się inne zagrożenia. Zwiększa się niebezpieczeństwo ponownego uzależnienia naszego kraju od rosyjskiego gazu oraz konieczność zwiększenie importu energii elektrycznej z zagranicy" - czytamy w oświadczeniu.

W sobotę rano wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że dotychczasowy wiceminister resortu Janusz Kowalski jeszcze w sobotę otrzyma dymisję.

Politycy Solidarnej Polski, w tym Janusz Kowalski, krytykowali koalicjantów m.in. ws. negocjacji budżetowych z Unią Europejską, jak i za to, że rząd przyjął Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku, która zakłada gruntowną transformację polskiej energetyki, np. istotnie ogranicza zużycie węgla i znacząco ogranicza emisję CO2.

Kowalski funkcję wiceministra aktywów państwowych sprawował od grudnia 2019 roku. Był również pełnomocnikiem rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa.

W sobotę polityk podziękował Sasinowi oraz kolegom wiceministrom za współpracę w MAP. "Kończę pracę w rządzie. Kontynuuję nadal pracę dla Polski. Broniłem i będę bronić suwerenności energetycznej RP i przeciwdziałać niekorzystnym dla Polski i Polaków skutkom decyzji podjętych na szczytach Rady Europejskiej w latach 2019-2020. Sprzeciwiam się transformacji energetycznej, niekontrolowanej dekarbonizacji i wysokim cenom energii i ciepła oraz uzależnieniu od rosyjskiego gazu" - napisał na Twitterze.

O tym, że Kowalski ma stracić stanowisko, PAP pisała już w grudniu 2020 r.

autor: Mateusz Mikowski

mm/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Polityka

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
Gdyby miał odrobinę honoru, sam powinien zrezygnować z zasiadania w rządzie, z polityką którego się nie zgadza. Ale takie pojęcia jak honor są obce przedstawicielom dojnej zmiany. Liczy się tylko koryto
anty12
No Zbynio pokaz jakie masz tasmy na konusa.
onurb
Miękiszon vel mniej niż zero pomacha łapkami, pokaże groźne miny i to, że jest nabzdyczony i tyle. Podobnie z resztą jak ten drugi bez kręgosłupa. I tak konus z Nowogrodzkiej będzie robił co chce. A wszyscy oni będą dbali o jedność stworzonej przez siebie organizacji przestępczej zwanej zjednoczoną prawicą. Przeć Miękiszon vel mniej niż zero pomacha łapkami, pokaże groźne miny i to, że jest nabzdyczony i tyle. Podobnie z resztą jak ten drugi bez kręgosłupa. I tak konus z Nowogrodzkiej będzie robił co chce. A wszyscy oni będą dbali o jedność stworzonej przez siebie organizacji przestępczej zwanej zjednoczoną prawicą. Przeć nimi jeszcze prawie dwa lata do tego żeby kraść.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
vonmisses
Nie mamy pana wiceministra i co nam pan zrobisz?
samsza
Łachudry od września RPO nie potrafią powołać, jedyne co im teraz dobrze idzie to odwoływanie.
muhh5
Niech w ramach protestu poda się do dymisji on, wszyscy ministrowie, niech zrzekną się wszystkich stołków oni, ich rodziny, kumple itd. Wówczas dopiero Morawiecki zobaczy co oznacza dzielić przez Zero.
karbinadel
Kowalski "veto albo śmierć" to wyjątkowy muł, nawet jak na standardy tzw. prawicy. Morawiecki i tak długo tolerował tę sowiecką piątą kolumnę w swoim rządzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki