REKLAMA
Tylko u nas

Snap wymazał Nasdaqa. Rynek boi się „twardego lądowania”

2022-05-24 22:15
publikacja
2022-05-24 22:15
Snap wymazał Nasdaqa. Rynek boi się „twardego lądowania”
Snap wymazał Nasdaqa. Rynek boi się „twardego lądowania”
fot. Shannon Stapleton / / Reuters

Inwestorów mocno przestraszyły ostrzeżenia płynące od prezesa Snapa. Rynek obawia się, że amerykańską gospodarkę czeka „twarde lądowanie” – czyli ostra recesja wywołana podwyżkami stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

CEO Snapa Evan Spiegel ostrzegł, że koniunktura gospodarcza w USA ulega szybkiemu pogorszeniu. Ponadto  Spiegel zasygnalizował, że zyski Snapa za II kwartał będą poniżej wcześniejszych szacunków, a sama spółka ogranicza tempo zatrudnienia i szuka sposobów na obniżenia kosztów. Akcje Snapa przeceniono o 43%, co zepsuło sentyment do całego sektora technologii informacyjnych.  Kurs Meta Platoforms (czyli Facebooka) poszedł w dół o 7,6%, a Alphabetu i niemal 5%.

W rezultacie Nasdaq zniżkował we wtorek o 2,35%, schodząc do poziomu 11 264,45 pkt. i w ten sposób powracając w rejon piątkowego minimum obecnej bessy. Poza sektorem technologicznym sytuacja nie była aż tak tragiczna. S&P500 spadł o 0,81% i finiszował z wynikiem 3 941,48 pkt. Ale już średnia przemysłowa Dow Jonesa zyskała 0,15%, kończąc dzień na pułapie 31 928,62 pkt.

- To wszystko jest z powodu twardego lądowania i Fed zagonił się do rogu, mając do dyspozycji jedynie narzędzia wpływające na stronę popytową. Naprawdę muszą stłumić popyt – skomentował David Petrosinell z InspereX cytowany przez agencję Reuters.

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

Hipotezę o szybko postępującym spowolnieniu gospodarczym potwierdziły majowe odczyty wskaźników PMI. W strefie euro klarownie zasygnalizowały coraz wolniejszy wzrost gospodarczy, a w Stanach Zjednoczonych uplasowały się niżej od oczekiwań większości ekonomistów oraz wyraźnie niżej niż jeszcze w kwietniu. Fatalnie zaprezentowały się statystyki sprzedaży nowych domów w USA. W kwietniu w ujęciu annualizowanym sprzedawano zaledwie 591 tys. domów wobec 709 tys. w marcu i oczekiwanych 750 tys. To pierwszy sygnał, że mocny wzrost rynkowych stóp procentowych uderzył w popyt na nieruchomości.

Kłopoty gospodarcze przeżywają też Chiny, gdzie władze nadal forsują obłąkaną politykę zero-Covid, bezlitośnie zamykając całe aglomeracje z powodu pojedynczych pozytywnych testów i paraliżując w ten sposób życie gospodarcze. Ekonomiści JP Morgan właśnie obniżyli prognozę dla dynamiki chińskiego PKB w II kwartale z -1,5% do -5,4% (tak, minus pięć i cztery dziesiąte procenta).

Rynek nadal spodziewa się mocnych podwyżek stóp procentowych w USA. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki stopy funduszy federalnych o 50 pb. w czerwcu wynosi prawie 90%, w lipcu ponad 88%, a we wrześniu 37% - wynika z obliczeń FedWatch Tool. Do końca roku Fed ma podnieść cenę pieniądza w okolice 3%, co byłoby najostrzejszym zacieśnieniem polityki pieniężnej od 28 lat.

KK

Źródło:
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lukaszslask
W Usa korekta nalezala sie jak psu buda,niestety my jak zwykle dostajemy rykoszetem,a wyniki naszych spolek rewelacyjne porownujac do Usa,a tak naprawde nie wiemy co bedzie z gospodarka Usa przy globalnym rynku,gdzie Amerykanin chce-musi zarabiac 60-70 tys $,a Polak jest sklonny pracowac za 60-70 tys,ale zlotych,czyli kazdy koncern W Usa korekta nalezala sie jak psu buda,niestety my jak zwykle dostajemy rykoszetem,a wyniki naszych spolek rewelacyjne porownujac do Usa,a tak naprawde nie wiemy co bedzie z gospodarka Usa przy globalnym rynku,gdzie Amerykanin chce-musi zarabiac 60-70 tys $,a Polak jest sklonny pracowac za 60-70 tys,ale zlotych,czyli kazdy koncern stawiajacy dzisiaj fabryke w Polsce ma 4 Polakow zamiast jednego Amerykanina,a technologicznie juz dogonilismy zachod,wiec wydajnosc podobna…..no chyba,ze objada na samych markach….
chenoch
Facebook, Netflix teraz Snap. Kiedy pora na googla?
lukaszslask
Co tam stopy,unormalizowac sytuacje fiskalna,czyli bank moze pozyczyc 100 zl,jak Klient te 100 zl przyniesie do banku,a nie tj teraz,ze z 5 zl robia 100zl
Ktos przyniesie 50 tys i stoi nowy merc za milion i sie skoncza wirtualne pieniazki i inflacja…..
od_redakcji
Tragedia w teksasie, 18 dzieci zastrzelonych + dwoje dorosłych i zabójca.. Ciekawostka. To 15 mil od granicy z Meksykiem, zabójcą był chłopach z nazwiskiem meksykańskim - Dzieci co zginęły w większości były dziećmi pracowników straży granicznej. Obecnie około 60 tysięcy ludzi czeka od strony meksykańskiej na wjazd do USA. Módlmy Tragedia w teksasie, 18 dzieci zastrzelonych + dwoje dorosłych i zabójca.. Ciekawostka. To 15 mil od granicy z Meksykiem, zabójcą był chłopach z nazwiskiem meksykańskim - Dzieci co zginęły w większości były dziećmi pracowników straży granicznej. Obecnie około 60 tysięcy ludzi czeka od strony meksykańskiej na wjazd do USA. Módlmy się za ofiary.
darius19
Mysle ze lepiej by bylo sie modlic za Ukraine, napadnieta przez zbrodniarza Putina. "od_redakcji" etatowy propagandzista Putina. Zatroskany ekonomia US. Zachod - be. Puler, Lukaszenka - cacy
dididif
jutro na gpw pogrom pod Grunwaldem.
1410 na trzynastą, po otwarciu monopolowych.
jan888
Twarde lądowanie będzie wynikało nie z podwyższania stóp przez FED, ale właśnie z tego, że nie zostały one w porę odpowiednio mocno podwyższone. Każdy kto śledzi wyniki amerykańskich spółek widzi, że ogromna inflacja dosłownie ogałaca je z zysków przy jednocześnie eksplodujących kosztach, co za chwilę może spowodować lawinę bankructw.
bha
Na krótkowzrocznym nieodpowiedzialnym od lat zadłużaniu po uszy kraju coraz mocniej i mocniej każdego dnia daleko się niestety na dłuższą metę nie zajedzie. Chyba że na bocznicę dalszego rozwoju.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki