REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kary i ugody, czyli nowy parapodatek bankowy

2014-10-21 12:33
publikacja
2014-10-21 12:33
Kary i ugody, czyli nowy parapodatek bankowy
Kary i ugody, czyli nowy parapodatek bankowy
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Analitycy Citigroup szacują, że globalne banki będą musiały zapłacić 41 miliardów dolarów z tytułu kar za manipulacje na rynkach walutowych. Najzabawniejszy w całej sprawie jest fakt, że jednym z sześciu zagrożonych banków jest... Citigroup.

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Zespół analityków Citi pod wodzą Kinnera Lakhani oszacował, że najbardziej zagrożony jest Deutsche Bank, który może zapłacić nawet 5,1 mld euro (6,5 mld USD), co stanowiłoby niemal 10% jego aktywów netto. Kara dla brytyjskiego Barclays została oszacowana na trzy miliardy funtów (4,8 mld USD), a podium uzupełni szwajcarski UBS obciążony kwotą  4,3 mld franków (4,6 mld USD).

Analitycy Citigroup w swych obliczeniach bazowali na doniesieniach Reutersa, który we wrześniu informował o ustaleniach brytyjskiego nadzoru (FCA). Według nieoficjalnych informacji FCA „zintensyfikował rozmowy” z sześcioma globalnymi bankami, ustalając bazową stawkę ugody na 1,8 mld funtów od każdego z banków i modyfikowaną w zależności od „kalibru” popełnionych wykroczeń. Wśród ukaranych miałyby się znaleźć UBS, Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland, JP Morgan i Citigroup – czyli niemal cała śmietanka światowej finansjery.

Wychodząc od potencjalnej kary zapłaconej Brytyjczykom eksperci Citi ekstrapolowali kwoty, jakimi banki opłacą się władzom amerykańskim i europejskim. Kary zapłacone rządowi USA mają sięgnąć 28,2 mld USD, 6,5 mld USD w kontynentalnej Europie, a 6,7 mld USD ma przypaść Wielkiej Brytanii.


W ostatnich latach przez świat finansów przetoczył się cały korowód kar, grzywien i pozasądowych porozumień, jakie globalne banki musiały zapłacić władzom w zamian za uniknięcie odpowiedzialności za różnego rodzaje oszustwa i manipulacje na rynkach finansowych.  W sierpniu na zapłatę 17 mld USD zgodził się Bank of America, a rok temu JP Morgan został obciążony kosztem 13 mld USD.


W tym kontekście trudno uciec od trzech wniosków. Po pierwsze, że współczesny rynek finansowy coraz bardziej przypomina kasyno, w którym organizator gry zarabia kosztem klientów.  Po drugie, liczone w miliardach dolarów kary nakładane na banki powoli stają się ukrytym podatkiem od transakcji finansowych i stanowią swoisty podział łupów między państwami a globalnym kartelem finansowym. Po trzecie, proceder ten przypomina łapówką wypłacanym władzom w zamian za uniknięcie indywidualnej odpowiedzialności karnej przez poszczególnych bankierów.

Krzysztof  Kolany

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~oldmike
Trzeba szykować kasę na kolejne bailout-y. Tylko nie wiem czy sami z konta pobiorą czy z podatków.
~knp
prawda 3 soatnie zdania stzral w 100!!!!!!uceiczka przed kara na spzczegolnych bankierow,ukryty pdoaek na ktorym zarbia cwniacy z rzadow plus bankierzy i.....klineci kotrzy za to placa!!!dokaldnie taki lencuszek klient zawsz eposzkodowany! a oszusci maja sie dobrze,jeszcze gdyby nei dalis ie zlapac ok,ale daja!!!!!!
~nn
@ ~knpa próbowałeś przeczytać, coś wymóżdzył?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki