"Smart means Poland" - Polska na targach w Hanowerze

[Aktualizacja 23.04.17, godz. 17:15] Międzynarodowe Targi Technologii Innowacji i Automatyki w przemyśle, największe tego typu na świecie, odbywać się będą w Hanowerze od 24 do 28 kwietnia. Polska, kraj partnerski wydarzenia, będzie miała tam dwa stoiska, na których zaprezentuje się ok. 200 podmiotów z nowatorskimi technologiami i produktami.

(fot. Nigel Treblin / FORUM)

Polska, jako kraj partnerski międzynarodowych targów przemysłowych w Hanowerze, będzie współgospodarzem niedzielnej ceremonii otwarcia, w której udział wezmą m.in. premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel. Szefowe polskiego i niemieckiego rządu otworzą też wspólnie w poniedziałek polskie stanowisko.

W Hanowerze (Niemcy), podczas Międzynarodowych Targów Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle, zaprezentuje się między innymi 20 młodych, innowacyjnych podmiotów z Polski - poinformował PKN Orlen, jeden ze strategicznych partnerów udziału naszego kraju w Hannover Messe 2017.

W ramach naszego zaangażowania w targi Hannover Messe, wspieramy ekspozycję najlepszych polskich technologicznych startupów Young Tech Enterprises - Cluster Park, bowiem szans na rozwój krajowej gospodarki upatrujemy we współpracy z młodymi innowacyjnymi firmami - podkreślił PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące udziału tej spółki w wydarzeniach Hannover Messe 2017.

To niepowtarzalna okazja, aby pokazać nowoczesne i dynamiczne oblicze naszego kraju, ale również element budowy kultury organizacyjnej koncernu sprzyjającej innowacyjności, która zakłada między innymi intensywne wsparcie dla środowiska startupów, również poza granicami Polski - zaznaczył PKN Orlen.

Według płockiego koncernu, podczas Hannover Messe 2017 w gronie 20 polskich innowacyjnych podmiotów znajdą się trzy, które w ramach Startupy w Pałacu, wspólnego projektu Kancelarii Prezydenta RP i Fundacji Startup Poland, otrzymały w marcu nagrodę Ministra Rozwoju i Finansów, bezpłatny udział w targach w Hanowerze i udostępnienie powierzchni wystawienniczej.

Jak informował wcześniej resort, są to: XTPL - spółka technologiczna, rozwijająca chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących, HussarTech - startup zajmujący się komercyjnym zastosowaniem hybrydowego materiału o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych, a także Billon Group - firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego, umożliwiający obrót walutami zgodnie z obowiązującymi regulacjami, bez ograniczeń czasu i miejsca.

PKN Orlen podał, że na polskiej innowacyjnej ekspozycji w Hanowerze zaprezentują się także: Immunity Systems, Medicalbay, NOA, EuroLoop, Hyper Poland, GeniCore, PickPack, Nowak Innovations, Nanores, Reliability Solutions, a także SmartTech, Husarion, One Meter, OMNI3D, IC Solutions, ZenCard oraz Startup Poland.

Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, która zmienia dotychczasowy sposób myślenia o produktach i usługach istotnych dla funkcjonowania globalnych gospodarek. Udział Polski jako kraju partnerskiego w największych i najważniejszych targach przemysłowych na świecie, Hannover Messe, to bez wątpienia dowód na to, że polscy przedsiębiorcy biorą aktywny udział w kształtowaniu przemysłu przyszłości - podkreślił płocki koncern.

Morawiecki: W Hanowerze zaprezentujemy m.in. łaziki, autobusy elektryczne

Targi w Hanowerze to najważniejsze na świecie targi przemysłowe; trudno, żeby Polski tam nie było - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że nasz kraj zaprezentuje tam m.in. łaziki kosmiczne, autobusy elektryczne czy super przetwornice.

"Łaziki kosmiczne, autobusy elektryczne, super przetwornice i inne urządzenia o wysoko zaawansowanej technologii, ale dodatkowo mogę powiedzieć, że bierzemy ze sobą grupę startupów, która zachwyciła ostatnio wielu inwestorów międzynarodowych" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że już za trzy dni rusza program "Starter", z którego blisko miliard złotych będzie dostępne dla startupów.

"To są pieniądze w dużym stopniu zagregowane z różnych programów unijnych. Natomiast w Hanowerze chcemy pokazać się nie tylko od strony znakomitych produktów rolnych, ale też chcemy pokazać nasze znakomite osiągnięcia przemysłowe. My chcemy, żeby polskie autobusy elektryczne jeździły po niemieckich drogach" - podkreślił Morawiecki.

Polskie stanowisko na terenie targów zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Zaprezentuje się 11 polskich firm, wśród nich Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeźroczystych ogniw fotowoltaicznych), Eko Energetyka (producent urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych) czy TMA Automation (projektant rozwiązań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

Obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego.

Polska obecność na targach będzie promowana pod hasłem "Smart means Poland".

Ursus zaprezentuje w Hanowerze nowy pojazd elektryczny

Ursus, znany z produkcji ciągników, zapowiada premierę prototypu elektrycznego pojazdu dostawczego.

Jak informuje prezes firmy Karol Zarajczyk pojazd będzie można oglądać od pierwszego dnia targów. Samochód o ładowności do 3,5 tony jest elektryczny. Prezes Zarajczyk chce jak najszybciej uzyskać homologację dla samochodu i wprowadzić go do produkcji. Liczy na to, że w przyszłym roku będzie on dostępny w sprzedaży.

Jak dodaje rozmówca IAR pojazd będzie przeznaczony głównie do jazdy miejskiej. Głównymi odbiorcami mogą być firmy pocztowe i kurierskie. Prezes Ursusa wyjaśnia, że coraz większe ograniczenia w poruszania się po miastach dla samochodów z silnikami diesla będą sprzyjać elektrycznemu pojazdowi. Poza Ursusem swoje dokonania na targach zaprezentuje około 200 firm znad Wisły.

Przedstawiciel Targów w Hanowerze: Polska innowacyjna w reindustrializacji

Członek zarządu Targów w Hanowerze (Hannover Messe) Jochen Koeckler wysoko ocenił obecność Polski na Targach Przemysłowych w Hanowerze, podkreślając, że wschodni sąsiad Niemiec wyróżnia się innowacyjnością w dziedzinie energii i industrializacji.

"W minionych latach krajami partnerskim targów były USA i Indie, a przedtem zachodni sąsiad Niemiec - Holandia, dlatego logiczną decyzją było zaproszenie teraz wschodniego sąsiada - Polski" - powiedział PAP Koeckler na kilka godzin przed uroczystością otwarcia targów.

"Łatwo przyszło nam przekonanie naszych wystawców, ponieważ Polska wykazuje wysokie stopy wzrostu w budowie maszyn oraz elektrotechnice. Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału aż 200 wystawców, którzy wnoszą dokładnie to, czego potrzebujemy: innowacje w dziedzinie energii i reindustrializacji, a także startupów" - zaznaczył.

Koeckler zwrócił uwagę, że Polska prezentacja wyróżnia się "pewnością siebie i logiką" jako kraju będącego "partnerem w wielkiej Europie". Polska nie jest już jego zdaniem krajem dostarczającym Europie taniej siły roboczej, lecz krajem nowoczesnym, uczestniczącym w podziale pracy.

Przedstawiciel zarządu Hannover Messe zwrócił uwagę na polski elektrobus, który - według niego - będą podziwiać goście z całego świata. "Ma on szansę na zdobycie miejsca w wielu stolicach" - dodał. Koeckler powiedział, że liczy na silną reprezentację Polski także w kolejnych edycjach targów.

mb/ akw/ mkz/ aop/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~nio

Rok temu TVN 24 dawał relację na żywo, kiedy Shirley Watts zabierała konie z Janowa. Na takie duperele jak Hanower zabrakło jednak czasu antenowego.

! Odpowiedz
5 5 ~Krzych

No to może Sołtysowa i jej rada sołecka poprzesiadają sie z niemieckich BMW na polskie elektryczne samochody Bosmal 500e przynajmniej do jazdy po miescie.http://www.bosmal.com.pl/PROJEKTOWANIE/2/161/Samoch%C3%B3d+elektryczny++BOSMAL+500+E.html Nic sie im nie stanie gorszego niz w rozbitych limuzynach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~But

To jest jedyna szansa dla nas na stworzenie ​jakiejś wartości dodanej. Tylko do tego trzeba stworzyć najbystrzejszym takie warunki jak mieliby na zachodzie, bo inaczej wyjadą.
A KUKA że zdjęć została przejęta przez Chińczyków.

! Odpowiedz
9 4 ~buko

przecież obecny sposób rządzenia wcale nie jest "smart" - to klasyczne walenie obuchem w łeb, metoda faktów dokonanych, itd. itp. - ale, ale, no tak, przecież "ciemny lud to kupi", a tym bardziej "zagraniczny ciemny lud"

! Odpowiedz
0 2 ~Tolex

Wie ktoś o jakie super przetwornice chodzi?

! Odpowiedz
0 3 ~elektro-Bolek

nie wiesz !?!?!

przetwarza nazad prad na wegiel
to proste

! Odpowiedz
9 4 ~Polak

"Smart" znaczy mądry
"Smart means Poland" - brzmi co najmniej głupio. Kto im robi lokalizację? Zmiencie tłumacza!

! Odpowiedz
1 4 ~AleCIPojechałem

Twoja stara.

! Odpowiedz
5 4 ~haha

anglojęzyczni mają teraz niezłego brecha

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl