REKLAMA
WAŻNE

Ślub w plenerze - jak to zorganizować?

Katarzyna Waś-Smarczewska2012-04-29 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2012-04-29 11:00
fot. Pixland/Thinkstock / Thinkstock

Pary planujące ślub i wesele poszukują zazwyczaj na ten dzień takich miejsc, które zapadną w pamięć i będą stanowić piękną oprawę uroczystości.

I tak, myślimy, że o ile ślub zawierany jest w pięknym kościele, aranżacja przestrzeni nie wymaga dodatkowych starań poza przystrojeniem wnętrza w kwiaty, o tyle pary decydujące się na ślub cywilny często nie mają wyboru - uroczystość musi odbyć się w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, czyli w mało romantycznym miejscu, w którym nie zmieści się większa liczba gości i do którego wędruje się mało przyjaznymi korytarzami urzędu. Nic bardziej mylnego. Istnieje możliwość zorganizowania tej uroczystości poza urzędem czy kościołem, np. na plaży, w pięknym parku, starym zamku czy na łące. Oto, jak to zrobić.

Zmiany w prawie

Do końca lutego 2015 r. ślub można było zawrzeć poza Urzędem Stanu Cywilnego tylko w szczególnych przypadkach. Jednak obowiązujące od marca nowe przepisy umożliwiają zorganizowanie takiej uroczystości poza USC dla wszystkich chętnych. Warunkiem jest opłata w wysokości 1 tysiąca zł i wybór miejsca gwarantującego zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa jej uczestników. Decyzja, czy dane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.

Ślub kościelny w plenerze

Kodeks prawa kanonicznego zabrania udzielania ślubów poza kościołem: „Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt. (...) Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza". 

Petycja do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych złożyło petycję do resortu spraw wewnętrznych w sprawie uchwalenia ustawy dopuszczającej organizację ślubów cywilnych w plenerze. ...więcej

Jednak kodeks mówi też, że: "miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

Należy więc do biskupa wystosować podanie z prośbą o możliwość organizacji ceremonii zaślubin poza kościołem, odpowiednio to argumentując.

Ślub cywilny w plenerze

Ślub poza murami USC jest możliwy za zgodą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, w którym małżeństwo będzie zawierane. Polskie prawo mówi, że „jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego”. Dotąd było więc tak, że zgodę taką otrzymywały te pary, które z powodów zdrowotnych nie mogły dotrzeć do USC; pary, z których jedna osoba przebywa w więzieniu itp. Dlaczego tak się działo?

Urzędnicy odmawiają zgody na uroczystości plenerowe, bo nie mają z tego żadnych korzyści. Co więcej, w ciągu 1 dnia w urzędzie istnieje możliwość udzielenia aż kilkunastu ślubów, w przypadku plenerów urzędnik obsłuży już tylko 2-3 uroczystości. Poza tym musi on na uroczystość dojechać, co może stanowić problem. W praktyce więc kierownicy Urzędów Stanu Cywilnego nie chcą wyrażać zgody na śluby w plenerze. Na szczęście jednak w ostatnich latach obserwuje się zmianę podejścia urzędników do tych kwestii, w związku z czym załatwić ślub w plenerze jest coraz prościej.

Pod gołym niebem. Jak to zrobić?

Należy wystosować do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego niego podanie z prośbą o możliwość wzięcia ślubu w plenerze. W podaniu tym należy argumentować swoją prośbę.

Wskazać należy, w którym miejscu miałby się odbyć ślub i dlaczego właśnie tam. Może to być na przykład miejsce szczególne dla młodej pary, bo tam się poznali albo tam doszło do oświadczyn. Może być to miejsce związane ze wspólnymi zainteresowaniami (np. w górach, bo oboje narzeczeni kochają piesze wędrówki górskie) albo zawodem (stewardessa i pilot chcieliby się pobrać na pokładzie samolotu). Jeśli para planująca ślub cywilny przewiduje dużą liczbę gości, warto wspomnieć o tym w podaniu, gdyż argument, że nie wszyscy zmieszczą się w sali ślubów USC również może być wzięty pod uwagę.

Przed samym złożeniem stosownego podania warto udać się z wizytą do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego na krótką rozmowę, aby przedstawić swoją sytuację, swój pomysł i wysondować, czy w danym urzędzie w ogóle będzie to możliwe.

Jeśli para uzyskała wyrazi zgodę, pozostaje już tylko zabrać się za przygotowania. Co ważne, miejsce zaślubin w plenerze musi być odpowiednio przygotowane. W przypadku ślubu cywilnego nie może obrażać powagi Urzędu Stanu Cywilnego, musi się w nim znaleźć miejsce na odpowiednie wyeksponowanie godła państwowego.

Ile to kosztuje?

Ślub cywilny - standardowo. A więc - za sporządzenie aktu małżeństwa zapłacimy obecnie 84 zł, za wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu wyczekiwania na jego zawarcie - 39 zł. Niekiedy będzie trzeba dodatkowo zapłacić za dojazd urzędnika we wskazane miejsce. Jednak może to odbyć się też tak, że maństwo młodzi zatroszczą się o dowiezienie kierownika USC na miejsce. Ślub kościelny - co łaska, a konkretnie od 50 nawet do 2000 zł. 

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Sonatina
Ślub w plenerze w Lublinie

A my zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją organizacji takiego ślubu. Zapraszamy do naszej galerii na stronie sonatina.pl
~MetBud
Propozycja idealna na piękny ślub w plenerze!

Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. MET-BUD Konstrukcje Stalowe jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą z siedzibą w Siedlcach. Dysponujemy własną halą produkcyjną wyposażoną w najwyższej klasy maszyny i sprzęt do obróbki metali. Nasz zespół to
Propozycja idealna na piękny ślub w plenerze!

Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. MET-BUD Konstrukcje Stalowe jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą z siedzibą w Siedlcach. Dysponujemy własną halą produkcyjną wyposażoną w najwyższej klasy maszyny i sprzęt do obróbki metali. Nasz zespół to wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy elastycznie podchodzą do każdego Klienta. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać każdym wymaganiom w zakresie wykonania hal namiotowych, konstrukcji stalowych i magazynów. Stale wprowadzamy nowe technologie i nowinki rynkowe, co przekłada się na wysoką jakość naszych produktów i usług. Zakres naszej działalności obejmuje: konstrukcje halowe, sprzedaż hal namiotowych, wynajem hal namiotowych, wynajem podnośników koszowych. Obsługujemy Klientów z całej Polski oraz Unii Europejskiej. Idealne do wynajęcia na piękny ślub w plenerze!
~luiza.k
Wszystko ładnie wygląda w teorii. W rzeczywistości jednak nie zawsze urzędnicy chcą sie zgodzić na udzielenie ślubu w plenerze. Czasem wynika to z ich zwykłej złej woli, a czasem po prostu nie mają warunków - ślub za ślubem, kolejka i pary ustawione co godzinę i brak zastępstwa za urzędnika który akurat wyjedzie Wszystko ładnie wygląda w teorii. W rzeczywistości jednak nie zawsze urzędnicy chcą sie zgodzić na udzielenie ślubu w plenerze. Czasem wynika to z ich zwykłej złej woli, a czasem po prostu nie mają warunków - ślub za ślubem, kolejka i pary ustawione co godzinę i brak zastępstwa za urzędnika który akurat wyjedzie do parku, pałacyku czy na plażę... Ciekawa rozmowa na ten temat była ostatnio w tvp w poranku. Gościem była pani Paulina Kabała - konsultantka. I powiedziała coś co potwierdzają tez moje doświadczenia: urzędnicy są bardziej przychylni do próśb o plener od konsultantów niż bezpośrednio od pary młodej. Kiedy ja szukałam urzędu który zgodziłby się na plener szło jak po jeżu. Koniec końców temat oddaliśmy do royalday i ostatecznie piękny ślub odbył się w plenerze. Ponoć mają zmieniać się przepisy w tej sprawie... I dobrze. Bo ilość przeszkód i problemów do pokonania żeby wziąć ślub jest niekiedy chora...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki