Słownik terminów bankowych. Co oznaczają te skróty?

analityk Bankier.pl

CVC, NFC, HCE – to tylko niektóre ze skrótów, jakie regularnie pojawiają się w artykułach o bankowości. Cześć z nich jest dobrze znana naszym czytelnikom, z rozszyfrowaniem innych wciąż bywają problemy. Wyjaśniamy, co kryje się pod tymi enigmatycznymi akronimami.

3D Secure – jest to usługa zwiększająca bezpieczeństwo płatności kartami w sieci. Do niedawna, by zrealizować transakcję internetową, wystarczyło podać dane znajdujące się na awersie i rewersie plastiku. Czyli numer karty, datę jej ważności i kod CVC lub CVV (o tych skrótach czytaj dalej). Niestety, gdy te dane wpadły w ręce osoby nieuprawnionej, mogły posłużyć do wykonania transakcji na koszt klienta. Dlatego coraz więcej banków stosuje standard 3D Secure. Podczas dokonywania płatności wymagany jest także kod SMS otrzymany na numer telefonu klienta.

(YAY Foto)

BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Jest to jest spółka, której akcjonariuszami są niektóre polskie banki komercyjne oraz Związek Banków Polskich. BIK prowadzi bazę z informacjami na temat kredytów spłacanych przez klientów banków i SKOK-ów. Bank przed udzieleniem pożyczki sprawdza klienta w bazie BIK. Jeśli klient spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania terminowo, BIK wystawia mu wysoką ocenę punktową. Dla banku jest to sygnał, że rozmawia z solidnym kredytobiorcą. Wbrew obiegowej opinii nie trafiają tu wyłącznie dane o dłużnikach. BIK zbiera informacje o wszystkich kredytach.

CVV2 lub CVC2 – są to skróty od angielskich wyrażeń Card Verification Value i Card Verification Code. Pierwszy z nich stosowany jest przez organizację Visa, drugi przez MasterCard. Są to trzycyfrowe kody znajdujące się na rewersie karty płatniczej, które należy podać podczas dokonywania zakupów internetowych. Znajdziemy je zazwyczaj po prawej stronie paska, na którym składamy swój autograf.

HCE – skrót od angielskiego wyrażenia Host Card Emulation. Termin ten pojawia się w przypadku płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Karty HCE są „wirtualnymi” kartami instalowanymi w smartfonie użytkownika. W starszej technologii płatności zbliżeniowych (SIM NFC), karta płatnicza instalowana była na karcie SIM telefonu komórkowego. Obecnie karta znajduje się w „chmurze obliczeniowej” (jest fizyczna obecność jest „symulowana”). Klient nie musi więc podpisywać odrębnych umów z operatorem telefonii komórkowej i wymieniać karty SIM znajdującej się w telefonie.

KNF – Komisja Nadzoru Finansowego. Jest to organ administracji rządowej, który sprawuje nadzór nad sektorem finansowym w Polsce. Do jego zadań należy m.in. kontrola kondycji sektora bankowego i SKOK. KNF wpływa bezpośrednio na działalność banków, a pośrednio na kieszeń ich klientów, m.in. poprzez wydawanie rekomendacji dla sektora.

NFC – skrót od ang. Near Field Communication. Jest to radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość kilku centymetrów. Technologia ta wykorzystywana jest m.in. w telefonach komórkowych. Za jej pomocą można przesyłać informacje między aparatami, ale także dokonywać płatności w sklepach. Często spotykany termin „mobilne płatności NFC” oznacza płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Taką usługę oferują już największe banki działające na naszym rynku.

POS – skrót od angielskiego wyrażenia Point of Sale. Potocznie terminem POS określa się terminal akceptujący płatności kartami w sklepie.

ROR – Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to skrót od „oficjalnej” nazwy konta osobistego. ROR to podstawowy rachunek oferowany klientom przez większość banków w Polsce. Służy do bieżących rozliczeń, ale wbrew nazwie, nie nadaje się raczej do oszczędzania. Środki spoczywające na ROR-ach są bowiem nieoprocentowane. Do oszczędzania służą konta oszczędnościowe i lokaty.

RRSO - Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez klienta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Parametr ten pokazuje nam, jak drogi w rzeczywistości jest kredyt. W reklamach banki podają nominalne oprocentowanie, które z reguły jest niskie (np. 5 proc.). W rzeczywistości klient musi doliczyć jednak dodatkowe koszty, np. prowizję czy ubezpieczenie. Dla przeciętnego klienta banku samodzielne wyliczenie rzeczywistego kosztu nie jest niestety proste. Dlatego banki muszą podawać RRSO, czyli całkowity koszt kredytu. Przy kredycie o oprocentowaniu nominalnym 5 proc. RRSO może wynosić nawet 30-40 proc.

SIM NFC – tym terminem określamy technologię płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Karta płatnicza umożliwiająca dokonywanie płatności instalowana jest na karcie SIM znajdującej się w telefonie komórkowym. By ją uzyskać, klient musi udać się do swojego operatora telefonii komórkowej i podpisać osobną umowę. Taką ofertę mają Orange i T-Mobile.

ZBP – Związek Banków Polskich. Jest to organizacja zrzeszająca banki w Polsce. Związek reprezentuje interesy branży, pracuje nad wspólnymi regulacjami i rozwojem infrastruktury bankowej.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 malgorzta_mistrz

Dziękuję! Rzeczowo i na temat.

! Odpowiedz
0 1 ~kasia

Super wyjaśnienie. Ja zawsze mam z tym problem wiec teraz sobie wszysto rozjaśniłam. Zawsze jaoś mgliście o oszczędzaniu myślałam ael teraz dziecko się pojawiło więc muszę się wybrać do getina i coś bardzije ten temat rozgryźć

! Odpowiedz
4 7 ~pytajacy

Getin upada? Proszę o szczere informacje

! Odpowiedz
6 6 ~PUK_PUK

zrób sobie w czoło puk puk zamiast pisać takie nieprzydatne materiały.

! Odpowiedz
14 13 ~Misiewicz

Panie Prezesie Kaczyński, niech Panie nie słucha tych liberałów ze gospodarka zwalnia. Tak naprawdę jest nam coraz lepiej. Cały naród z tobą!

! Odpowiedz
3 14 ~dobra_zmiana

zmiana jest dobra. tylko menstrimowe lewiciwe media manipulują opinią pbuliczną.

! Odpowiedz
2 10 ~Obywatel

Zapomnieliście o "REPO 105/108": czyli sprzedaż własnych aktywów z obietnicą odkupu za 105%/108%. Pieniądze ze sprzedaży mają zamaskować długi, na krótki czas potrzebny do przygotowania raportu finansowego... potem dług się powiększa o 5%/8%
en.wikipedia.org/wiki/Repo_105

! Odpowiedz
1 3 ~Obywatel

No wiem, "trochę" nie na temat ale nie mogłem sobie darować okazji...

! Odpowiedz
1 5 ~zed

panie Wojciechu : CVV lub CVC to kod zapisany na pasku magnetycznym. Do płatności internetowych używa się CVV2 lub CVC2.

! Odpowiedz
11 13 ~PiSfun

Panie Prezesie Kaczyński, my Polacy chcemy nacjonalizacji banków, energetyki i przemysłu (całego) to powinno pozostać w polskich rękach.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl