REKLAMA

Słowenia wprowadza godzinę policyjną w związku z koronawirusem

2020-10-19 17:26
publikacja
2020-10-19 17:26
Słowenia wprowadza godzinę policyjną w związku z koronawirusem
Słowenia wprowadza godzinę policyjną w związku z koronawirusem
fot. Yuri Smityuk / / TASS

W ramach ogłoszonego w poniedziałek stanu wyjątkowego rząd Słowenii wprowadził od wtorku godzinę policyjną, która obowiązywać będzie od godz. 21 do 6 rano. To kolejny krok Lublany w walce z pandemią koronawirusa.

O rządowych ustaleniach poinformował minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs. Dodał, że ograniczone zostają też zgromadzenia do sześciu osób i obowiązywał będzie ogólny zakaz przemieszczania się między regionami, z wyłączeniem przypadków szczególnych, takich jak dojazdy do pracy.

Hojs wyjaśnił, że godzina policyjna wprowadzona zostaje na przykładzie Francji, a obostrzenie to ma zapobiegać transmisji koronawirusa podczas wieczornych spotkaniach towarzyskich, które są jednym z największych źródeł zakażeń.

Szef słoweńskiego MSW podkreślił też, że zakazane są wszystkie większe zgromadzenia oraz imprezy, w tym nabożeństwa religijne i uroczystości okolicznościowe, takie jak wesela. Z tego zakazu zwolnieni są tylko członkowie tego samego gospodarstwa domowego.

Słoweński rząd zarekomendował także swoim obywatelom wstrzymanie się od zagranicznych wyjazdów. „Jeśli masz za granicą nieruchomość lub ziemię wymagającą pilnych zabiegów, można przekroczyć granicę" - podkreślił Hojs i dodał, że nie oznacza to jednak przyzwolenia na wyjazdy wakacyjne. „Leżenie na słońcu nie jest pilnym obowiązkiem” - powiedział minister.

Szef resortu poinformował też, że transport publiczny nie zostanie zawieszony, podobnie jak działalność bibliotek, muzeów i galerii. "Trzeba jednak podkreślić, że dekrety są już gotowe na wypadek, gdyby muzea i galerie musiały zostać zamknięte” - sprecyzował. Dodał, że grzywny za łamanie obostrzeń wynoszą od 400 o 4000 euro.

Wcześniej w poniedziałek władze Słowenii ogłosiły ponowne wprowadzenie 30-dniowego stanu wyjątkowego. Poprzedni obowiązywał w tym kraju od 12 marca do końca maja.

W liczącej nieco ponad 2 mln mieszkańców Słowenii zarejestrowano w sobotę 897 nowych przypadków koronawirusa, w niedzielę kolejnych 726, a w poniedziałek poinformowano o 537 nowych przypadkach.

W sumie od początku pandemii w Słowenii koronawirusem zakaziło się 13 678 osób. 289 osób przebywa w szpitalach, z czego 55 na oddziałach intensywnej terapii. Stwierdzono 187 przypadków śmiertelnych. (PAP)

zm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
meryt
"Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych ... i nowe obostrzenia. m.in. godzina policyjna w niektórych regionach"
carlito1
Ile wam zapłacili za takie coś??? Nie że posądzam se chciałbym wiedzieć za ile można kupić przeciętny kraj???
rysiek58
im mniej wiesz tym lepiej lepiej śpisz
masekrut555
A wojna domowa w Polsce albo agresja morawieckiego na Białoruś kiedy? Od 24.10 w kinach?
meryt
Wizytówka:
masekrut5552020-10-16 14:25
"Poziom inteligencji spada z roku na rok.
4 absurdy spośród wielu, w które wierzą jaskiniowce:
1. że zło to dobro
2. że chemtrails to smugi kondensacyjne
3. sekta heliocentryzmu
4. zmiany klimatu"

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki