REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Słowacy chcą zainwestować 260 mln zł w ośrodek narciarski w Szczyrku

2016-11-25 06:08
publikacja
2016-11-25 06:08

W ciągu najbliższych dwóch - trzech lat zainwestujemy 260 mln zł w Szczyrku i zbudujemy nowoczesny ośrodek narciarski - powiedział PAP prezes zarządu TMR Bohus Hlavaty. Jak dodał, w 2019 r. spodziewa się w Szczyrku nawet do pół miliona nowych amatorów sportów zimowych.

fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Słowacy chcą zbudować w Szczyrku m.in. nowy system naśnieżania. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski ma mieć odcelowo 40 km tras i 6 nowych kolei linowych.

"W Szczyrku ruszyły prace przygotowawcze nad budową Ośrodka Narciarskiego 360°, który będzie działać przez cały rok, oferując różne wydarzenia, imprezy i eventy, zarówno dla początkujących narciarzy, osób zaawansowanych, które chcą doskonalić swoją jazdę na nartach jak i łowców ekstremalnych przygód, a także rodzin z dziećmi. Poszerzymy i będziemy odpowiednio dośnieżać trasy, także do jazdy nocnej oraz uruchomimy szkoły narciarskie" mówi Bohus Hlavaty.

Słowacka spółka TMR, która jest właścicielem szczyrkowskiego ośrodka narciarskiego szacuje, że w najbliższych latach w samym ośrodku pojawi się ok. 200 nowych miejsc pracy (w TMR i u podwykonawców spółki), 500 miejsc pracy u partnerów ośrodka oraz kilka tysięcy w samym regionie, które będą stworzone przez właścicieli całej infrastruktury towarzyszącej (hotele, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu sportowego, inne centra usług itp.). Jak dodaje, całość infrastruktury hotelowej i gastronomicznej będzie w rękach Polaków.

Szczyrk czeka także rewolucja w zakresie polityki cenowej - ceny skipassów na wzór ofert rezerwacji biletów lotniczych czy pokoi hotelowych. Oznacza to, że codziennie jest możliwa inna cena na skipassy. Wyższa, gdy w ośrodku jest dużo narciarzy i snowboardzistów, niższa gdy mniej osób szusuje po stokach. Będzie to pierwsze europejskie wdrożenie dynamicznych cen za skipassy - podkreśla Hlavaty.

Liczba mieszkańców regionu śląskiego i okolic jest podobna do liczby mieszkańców na Słowacji, gdzie na nartach i snowboardzie jeździ od 16 do 18 proc. osób . TMR zakłada, że docelowo w regionie będzie podobnie - w sezonie 2019/2020, gdy skończone zostaną inwestycje, w Szczyrku może pojawić się nawet 0,5 mln narciarzy. "Zakładamy, że wiele osób będzie właśnie tutaj zaczynało swoją narciarską przygodę, a potem zaczną eksplorować wszystkie góry w Europie czy na całym świecie. Podobny trend zaobserwowaliśmy na Słowacji, gdzie po zainwestowaniu np. w Jasną, co roku liczba amatorów białego szaleństwa rosła o ok. 20 proc." - podsumowuje Hlavaty.

Według Eurostatu w sezonie zimowym 2015/2016 liczba wykorzystanych noclegów hotelowych na Słowacji wzrosła o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Ten wynik plasuje naszych południowych sąsiadów na pierwszym miejscu wśród krajów UE. Dla porównania, w Polsce i w Rumunii liczba udzielonych noclegów w ubiegłym sezonie zimowym wzrosła o 13 proc. Natomiast "stare" narciarskie kierunki notują obecnie niewielkie wzrosty - w Austrii o 3 proc., a we Włoszech o 2 proc. Z kolei Francja w minionym sezonie zimowym była na minusie - liczba wykorzystanych noclegów w tym kraju spadła o 1 proc.

"Z jednej strony, oczywiście, jest dystans między Słowacją a takimi krajami jak Austria czy Francja, które w sezonie zimowym oferują po kilkadziesiąt milionów noclegów. Z drugiej, najnowsze statystyki świadczą o ciągle rosnącej popularności Tatr - mówi PAP Juraj Chovaňák, dyrektor Marketingu TMR.

"Z roku na rok rośnie szczególnie liczba polskich narciarzy szusujących po słowackich stokach. Największe ośrodki otwierają swoje nartostrady już na początku grudnia - w tym roku w Wysokich Tatrach sezon startuje 25 listopada wraz z otwarciem Tatrzańskiego Lodowego Domu a w Jasnej 3 grudnia" informuje PAP Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowacji w Polsce. TMR liczy, że ośrodek w Szczyrku rozpocznie tegoroczny sezon przed świętami, tak jak było w poprzednich latach, chociaż - jak podkreśla - wszystko będzie zależeć od pogody.

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts jest największym podmiotem w sektorze turystyki w Europie Środkowej i Wschodniej. Posiada ośrodki narciarskie oraz hotele na Słowacji, w Czechach i w Polsce.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski ma obecnie 19 km tras narciarskich. Nowy system zaśnieżania ma pokryć ponad 80 proc. wszystkich tras w ośrodku, dzięki czemu będzie można tam jeździć nawet wtedy, gdy zimą będzie słabo z opadami śniegu. (PAP)

luo/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~bkb2
Nic nie zrobią.... Musieliby najpierw wymienić s beckie władze w tym mieście i okolicznych Gminach.... To jeszcze nie tak szybko....Czas działa na korzyść tej inwestycji bo odchodzą niektórzy stróżowie "Układu Zamkniętego" ale jeszcze potrzebne są 2 kadencje PIS aby oni częściowo wymarli i nie zdążyli Nic nie zrobią.... Musieliby najpierw wymienić s beckie władze w tym mieście i okolicznych Gminach.... To jeszcze nie tak szybko....Czas działa na korzyść tej inwestycji bo odchodzą niektórzy stróżowie "Układu Zamkniętego" ale jeszcze potrzebne są 2 kadencje PIS aby oni częściowo wymarli i nie zdążyli się zreplikować...
~olo
Bardzo dobrze, niech inwestują. Dosyć IXX wiecznej góralszczyzny!
~Antyall
W Jasnej, (na Chopoku znaczy) wzrost ilości narciarzy powoduje niesamowity tłok na trasach nie mówiąc o kolejkach do wyciągów. Kilka lat temu fajnie sie tam jezdzilo ale teraz to masakra. Ceny skipasów wywalone w kosmos.

W Polsce nie lepiej, wszędzie kolejki do wyciągów, w weekendy czy ferie nie ma jazdy jest tylko
W Jasnej, (na Chopoku znaczy) wzrost ilości narciarzy powoduje niesamowity tłok na trasach nie mówiąc o kolejkach do wyciągów. Kilka lat temu fajnie sie tam jezdzilo ale teraz to masakra. Ceny skipasów wywalone w kosmos.

W Polsce nie lepiej, wszędzie kolejki do wyciągów, w weekendy czy ferie nie ma jazdy jest tylko stanie w kolejkach. W dni powszednie troszkę lepiej.

W Szczyrku na Skrzycznem przez cały dzień udalo mi sie zjechać trzy razy, koszt jednego zjazdu wyszedł mi kilka razy wyższy niż we Włoszech włączajac koszty dojazdu do Italii i piwa po 5 eur na stoku.
To była moja ostatnia wizyta w Szczyrku i TMR raczej tego nie zmieni.
~aaa
A jak tam smog? Widac gory wogole?
~Pieees777
Widze ze nawet w Szczyrku nacjonalizacja trwa he he chory kraj wszystko rozdadza obcym brawo morawiecki
~ddaafda
Oni chyba nie wierza w globalne ocieplenie.
~Alex
No to jest ostatnia szansa zeby jakies drzewa zobaczyc wchodzac na Skrzyczne albo na Magure wytna wszystko co jeszcze nie uschlo od smogu i kwasnych deszczy . Za to bedzie 40 km tras narciarskich ( jest 19 ) i 6 nowych kolei linowych oraz 0,5 mln narciarzy . ( oraz pelno smieci ) Bedzie biale szalenstwo . Smutne .

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki