REKLAMA

Słowacja zmienia konstytucję, aby umożliwić przedterminowe wybory

2023-01-25 14:08
publikacja
2023-01-25 14:08

Słowacki parlament przyjął w środę poprawkę do konstytucji, która pozwoli posłom skrócić kadencję parlamentu. Zmiana konstytucji jest pierwszym krokiem do zorganizowania nowych wyborów po upadku w grudniu 2022 r. mniejszościowego rządu premiera Eduarda Hegera.

Słowacja zmienia konstytucję, aby umożliwić przedterminowe wybory
Słowacja zmienia konstytucję, aby umożliwić przedterminowe wybory
fot. Karol Skalnicky / / Shutterstock

Posłowie dodali do konstytucji zapis, że kadencja parlamentu – Słowackiej Rady Narodowej - może zostać skrócona na mocy ustawy popartej większością co najmniej trzech piątych posłów. Dotychczas brakowało w ustawie zasadniczej ram prawnych dla przedterminowych wyborów.

Posłowie odrzucili projekt partii opozycyjnych, które chciały wprowadzić dodatkowy zapis o referendum, którego wyniki mogłyby zdecydować o rozwiązaniu parlamentu. Decyzja zawiązanej w celu przeprowadzenia zmiany konstytucji większości wywołała okrzyki „hańba” ze strony oponentów, którym towarzyszyło rozwinięcie dwóch dużych flag narodowych.

Zmieniony przepis konstytucji nie oznacza automatycznego rozpisania nowych wyborów. Pierwszym krokiem ma być praktyczne wykorzystanie przyjętego w środę zapisu i przegłosowanie skrócenia kadencji. Ustępujący premier Heger zapowiedział w czasie weekendu, że większość posłów chce, aby wybory odbyły się 30 września, czyli pięć miesięcy przed ustawowym terminem. Szef parlamentu zapowiada, że głosowanie może zostać przeprowadzone w czwartek.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
barysza51
A co na odprawy chce się załapać populistyczna prawica na Słowacji, że dopiero 30 wrzesień.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki