REKLAMA

Śledczy zajmą się gminami, która przekazały spisy wyborców

2020-05-08 07:18
publikacja
2020-05-08 07:18

Śledczy zajmą się każdą gminą, która przekazała dane Poczcie Polskiej. To efekt działań organizacji pozarządowej – informuje w piątek "Rzeczpospolita".

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Dziennik informuje. że Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła sprawdzić, ile gmin przekazało Poczcie Polskiej rejestry wyborców.

"Anonimowe e-maile z Poczty Polskiej z taką prośbą trafiły do samorządowców w całym kraju w nocy z 22 na 23 kwietnia. Rejestry były potrzebne do organizacji wyborów 10 maja drogą korespondencyjną. Większość samorządowców od razu zadeklarowała, że danych nie da. By ustalić, ile gmin pozytywnie odpowiedziało na e-maila, Sieć Obywatelska wystąpiła do wszystkich z nich" – pisze gazeta.

"Rzeczpospolita" przypomniała, że w Polsce jest 2477 gmin. "Sieć Obywatelska dostała odpowiedzi z niemal połowy. Wynika z nich, że gmin, które przekazały dane poczcie, jest stosunkowo niewiele – 106. Rejestrów wyborców nie podało 658 gmin, a z 342 odpowiedzi dla Watchdog Polska nie wynika jednoznaczne, jaka była decyzja" – wskazuje "Rz".

"Sieć Obywatelska chce zawiadomić prokuraturę w sprawie wszystkich samorządów, które pozytywnie odpowiedziały na żądanie poczty. Zawiadomienia trafiły już w sprawie gmin: Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo, Smyków, Widawa i Witonia" – informuje dziennik.

W artykule czytamy, że przyczyną zawiadomień jest to, że "w momencie, gdy Poczta Polska wysyłała żądania przekazania rejestrów, nie miała do tego podstawy prawnej". (PAP)

bf/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (13)

dodaj komentarz
sammler
Zajmą się, żeby umorzyć sprawę. Przecież już po liście tych gmin widać, kto te dane udostępnił - jakieś wiejskie i małomiasteczkowe gminy rządzone na 99,9% przez PiS-owskich wójtów wybranych przez wiejski i małomiasteczkowy elektorat. Swoich mają wsadzać do więzień?
lelo1949
A może by tak SO zajęła się czym pożytecznym,np.szyciem maseczek?
1zed2
najlepiej niech wszyscy szyją maseczki i nikt nie zwraca uwagi na łamanie prawa przez rządzących
minirekin
do ssmentek Sytuacja polityczna wpływa na realną gospodarkę i przekłada się na wartość kapitału. Dziwne że tego nie rozumiesz. W kwestii prawnej brak był podstaw do przekazania danych. Wybory korespondencyjne dla osób powyżej 60 roku życia nie przeprowadza poczta polska tylko PKW więc danymi osobowymi PP też nie dysponuje będąc jedynie do ssmentek Sytuacja polityczna wpływa na realną gospodarkę i przekłada się na wartość kapitału. Dziwne że tego nie rozumiesz. W kwestii prawnej brak był podstaw do przekazania danych. Wybory korespondencyjne dla osób powyżej 60 roku życia nie przeprowadza poczta polska tylko PKW więc danymi osobowymi PP też nie dysponuje będąc jedynie usługodawcą doręczenia przesyłki. Szkoda że tego nie rozumiesz ale jak czerpiesz wiedzę z TVPis, Trwam i innych podobnych bełkotów to zrozumiałe!
1zed2
ten gość niewiele rozumie albo zarabia na tym. Trolli niestety pełno teraz wszędzie.
sammler odpowiada 1zed2
Na dodatek ma czelność pisać, że ci, którzy zwracają mu uwagę na brednie, które wypisuje "psują jeden z ostatnich merytorycznych portali, jaki nam pozostał" :D
ssmentek
Bardzo dobrze rozumiem co wpływa na: "wartość kapitału" i nie jest to teatrzyk polityczny :) Oba teksty ustaw o wyborach i ta z kwietnia i ta maja i ta obecna są dostępne na stronach sejmu. Nie czytałeś ich i nie rozumiesz jak działają. Na dodatek nowa ustawa zaczęła obowiązywać. Czy nie możesz się tymi głupotami pasjonować Bardzo dobrze rozumiem co wpływa na: "wartość kapitału" i nie jest to teatrzyk polityczny :) Oba teksty ustaw o wyborach i ta z kwietnia i ta maja i ta obecna są dostępne na stronach sejmu. Nie czytałeś ich i nie rozumiesz jak działają. Na dodatek nowa ustawa zaczęła obowiązywać. Czy nie możesz się tymi głupotami pasjonować na innych portalach? Zrozumcie ludzie, że nie wszyscy z czytelników to emeryci i rozpolitykowani janusze.
ssmentek
Podstawą prawną Przekazania Poczcie danych jest w prawomocnej (od kwietnia 2020) ustawie o wyborach korespondencyjnych dla osób powyżej 60 roku życia. Apeluje do bankier.pl aby nie wchodziła w ściek. Jak macie jakieś nowe osoby w zespole redakcyjnym, to wytłumaczcie im że czytelników bankier.pl nie interesują polityczne agitacje Podstawą prawną Przekazania Poczcie danych jest w prawomocnej (od kwietnia 2020) ustawie o wyborach korespondencyjnych dla osób powyżej 60 roku życia. Apeluje do bankier.pl aby nie wchodziła w ściek. Jak macie jakieś nowe osoby w zespole redakcyjnym, to wytłumaczcie im że czytelników bankier.pl nie interesują polityczne agitacje dla idiotów. Niech się biorą do roboty a jak nie potrafią to gazeta.pl albo niezalezna.pl na nich czekaja...
1zed2
i po co bredzisz, poczta wystąpiła o pełny spis wyborców a nie powyzej 60 r.ż. Nawet jeśli ta część dotycząca osób powyżej 60 r.ż. była umocowana prawnie (choć i to mocno wątpliwe) to cała reszta danych została wydana przez samorządy bezprawnie
ssmentek odpowiada 1zed2
"poczta wystąpiła o pełny spis wyborców". :D :D :D Poczta wystąpiła o spis wyborców, potrzebny do przeprowadzenia przez nią działań związanych z wysyłką pakietów wyborczych. Do wejścia w życie ustawy z wczoraj były to osoby do 60 roku życia. To nie jest temat na ten portal, masz całe multum portali gdzie możesz się pasjonować "poczta wystąpiła o pełny spis wyborców". :D :D :D Poczta wystąpiła o spis wyborców, potrzebny do przeprowadzenia przez nią działań związanych z wysyłką pakietów wyborczych. Do wejścia w życie ustawy z wczoraj były to osoby do 60 roku życia. To nie jest temat na ten portal, masz całe multum portali gdzie możesz się pasjonować głupotami jeżeli to lubisz :(

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki