Śląsk pożycza za granicą

Niektóre samorządy zadłużają się wyłącznie lub niemal wyłącznie za granicą. Rekordzistami są cztery miasta śląskie: Katowice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza i Gliwice, gdzie dług zagraniczny wynosi blisko 100 proc.

Śląsk pożycza za granicą
Śląsk pożycza za granicą (YAY Foto)

Wielkość zagranicznego zadłużenia systematycznie i niepokojąco rośnie. Na koniec 2015 roku wyniosło ono łącznie 15,5 mld złotych, podczas gdy w 2009 r. było to ok. 4 mld zł - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Ranking zadłużenia gmin, powiatów i województw przygotowuje poświęcony samorządom portal Wspólnota.org.pl. W sześciu województwach i 14 miastach na prawach powiatów, w tym 10 miastach wojewódzkich, dług zagraniczny stanowił ponad połowę całego zadłużenia. Rekordzistami były: woj. świętokrzyskie (100 proc. zadłużenia) oraz cztery miasta śląskie: Katowice, Częstochowa, Gliwice i Dąbrowa Górnicza - blisko 100 proc.

Samorządowcy zaciągają długi przede wszystkim w Banku Rozwoju Rady Europy oraz w Europejskim Banku Inwestycyjnym. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PIS_kradnie

Dobrze, że włodarze tych miast czy powiatów zadłużają się za granicą. Tam po prostu obsługa długu jest tańsza i mieszkańcy tych miast, gmin i powiatów płacą niższe podatki. Dziwi mnie że wszystkie samorządy w Polsce nie zadłużają się wyłącznie za granicą. Na samych kosztach obsługi długu samorządy w skali kraju mogłyby zaoszczędzić dziesiątki miliardów złotych rocznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ccc

frankowcy też tak myśleli ...

! Odpowiedz
0 0 ~s6

Liderem zadłużenia jest chyba od lat Toruń 100%. W sumie zadłużenie nie ma znaczenia, bo kasa zawsze będzie wpływać do miasta, a być może wyremontowali sobie ulice i ludzie tam mają ładnie.

! Odpowiedz
3 2 ~storazy

Pseudo reforma administracyjna pomieszała Śląsk z Częstochową i Żywcem nie mówiąc o Sosnowcu i teraz redaktorzyny nie odróżniają województwa od G. Śląska. Ale chyba o to chodziło w tej reformie.

! Odpowiedz
0 2 ~ii

Już niedługo powtórka z historii.,,Wasze ulice nasze kamienice''

! Odpowiedz
1 12 ~OS

Zapamiętajcie raz na zawsze Częstochowa i Dąbrowa Górnicza ale i Sosnowiec, Czeladź, Będzin czy też Żywiec nie są miastami śląskimi !!!!!!!! To nieporozumienie. Wiem, leżą w województwie śląskim, więc treść powinna brzmieć np. "Miasta województwa śląskiego coś tam, coś tam" a nie śląskie miasta Częstochowa i dąbrowa Górnicza. Dla Ślązaka to brzmi jak "polskie obozy śmierci" no bo przecież leżą w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~NURFUR

Śląskie miasta czyli leżące w województwie Śląskim. Poza tym podział który podałeś powyżej wynika z czasów zaborów. Gdzie w interesie zaborców leżało szukanie różnic na siłę pomiędzy polskimi miastami leżącymi na granicy pomierzy trzema zaborami. Zaborów już nie ma, ale niektórzy ludzie mentalnie żują jeszcze w czasach zaborów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~mydzicz

Zmierzamy drogą Grecji tylko że nasza droga jeszcze bardziej wyboista i jeszcze gorzej się skończy. Przypuszczam że wiele z tych pożyczek na szczeblu samorządowym i centralnym była i jest potem rozkradana - np. podczas przetargów na jakąś niepotrzebną infrastrukturę które to przetargi wygrywają znajomi królika. To że PiS tak walczy o TK wynika pewnie z tego że zdają sobie sprawę że trzeba będzie zmieść konstytucyjne progi zadłużenia... A zadłużają nas wszystkie kolejne rządy i samorządy. Nawiasem mówiąc Częstochowa w województwie śląskim brzmi jak Kielce w województwie śląskim. My nawet historii swoich regionów i miast nie potrafimy uszanować. To świadczy o klasie kraju i ludzi tu mieszkających.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~mordeHAJ

Nie dało się od Polaków więcej wydoić to poszli do zagraniczniqkow.

! Odpowiedz
1 20 ~jkjjsj

Kredyty hipoteczne nawet w Czechach są niższe a co dopiero w innych krajach.
Natomiast zadłużenie się podmiotów państwowych powinno być zakazane konstytucyjne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil