REKLAMA

Słabsza konsumpcja, ale mocniejsze inwestycje

Ignacy Morawski2021-01-25 06:50założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-01-25 06:50
fot. Mirosław Pieslak / FORUM

Sprzedaż detaliczna pod koniec 2020 r. była słabsza od oczekiwań, ale za to w gospodarce widać sygnały odwracania się trendu inwestycyjnego. To pokazuje, że zaczyna budować się fundament pod mocniejsze ożywienie w tym roku, nawet jeżeli bieżący popyt konsumpcyjny wciąż jest mizerny.

GUS podał w piątek ważne dane miesięczne z gospodarki. Sprzedaż detaliczna obniżyła się o 0,8 proc. rok do roku w grudniu, wobec spadku o 5,3 proc. w listopadzie. Dane były wprawdzie lepsze od oczekiwań ekonomistów rynkowych, ale z cząstkowych informacji napływających z gospodarki we wcześniejszych dniach można było zbudować nadzieję na jeszcze lepszy wynik – nawet na dodatnią dynamikę sprzedaży w ujęciu rok do roku. Na przykład, wcześniejsze dane o sprzedaży samochodów oraz wyniki spółek sprzedających części sugerowały, że cały agregat sprzedaży detalicznej pod nazwą „pojazdy samochodowe, motocykle i części” zanotuje dużo lepszą dynamikę w grudniu niż w listopadzie. Tymczasem w grudniu sprzedaż w tym obszarze spadła o 7,9 proc. rok do roku, wobec spadku o 9,6 proc. w listopadzie.

Warto pamiętać, że dane o sprzedaży pochodzą z firm zatrudniających powyżej 9 osób. Możliwe, że większa część aktywności skupiła się w mniejszych firmach, ponieważ ludzie unikali dalszych wypadów do większych sklepów i ograniczali aktywność do lokalnych punktów sprzedaży.

Jak widać na załączonym wykresie, miesięczne dane o sprzedaży detalicznej sugerują, że popyt konsumpcyjny w całej gospodarce w ostatnim kwartale roku był o ok. 2-3 proc. niższy rok do roku. Dane miesięczne dają tylko przybliżony obraz popytu konsumpcyjnego, ponieważ ograniczają się do części firm oraz nie ujmują usług (tak istotnych, jak transport, wywóz odpadów, dostarczanie energii, ochrona zdrowia itd.).

Natomiast dużo lepsze od oczekiwań były opublikowane również w piątek dane o produkcji budowlano-montażowej. Produkcja budowlana wzrosła w grudniu o 3,4 proc. rok do roku. To pierwszy dodatni odczyt od marca i wynik dużo lepszy od oczekiwań rynkowych.

Te dane nie są tak ważne dla oceny kondycji gospodarki, jak dane o sprzedaży detalicznej, bo przychody firm budowlanych wynoszą w skali roku ok. 170 mld zł, a handlu detalicznego – niemal 400 mld zł (dla firm zatrudniających co najmniej 10 osób), ale są to mimo wszystko dane ważne dla oceny sytuacji w branży budowlanej, a także dla oceny popytu inwestycyjnego w gospodarce. W końcu połowa inwestycji w gospodarce dotyczy aktywów budowlanych (budynki, infrastruktura itp.).

Jak widać na wykresie, miesięczne dane o produkcji budowlanej sugerują, że popyt inwestycyjny w gospodarce ożywił się w ostatnich miesiącach roku. Może to być efekt zwiększonego popytu na mieszkania, przyspieszenia projektów przez sektor publiczny, a także poprawy sentymentu inwestycyjnego wśród firm prywatnych.

/ Puls Biznesu

Cykl gospodarczy powoli się odwraca. Ten odwrót mogłaby zatrzymać tylko porażka projektu szczepień (duże opóźnienia, malejąca skuteczność) na koronawirusa. Ale na razie nie ma powodu, by wieszczyć taki scenariusz.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
IMHO już wyraźnie widać, że pan Morawski dostał rządowe zlecenie" "miesięczne dane o produkcji budowlanej sugerują, że popyt inwestycyjny w gospodarce ożywił się w ostatnich miesiącach roku. Może to być efekt zwiększonego popytu na mieszkania, przyspieszenia projektów przez sektor publiczny, a także poprawy IMHO już wyraźnie widać, że pan Morawski dostał rządowe zlecenie" "miesięczne dane o produkcji budowlanej sugerują, że popyt inwestycyjny w gospodarce ożywił się w ostatnich miesiącach roku. Może to być efekt zwiększonego popytu na mieszkania, przyspieszenia projektów przez sektor publiczny, a także poprawy sentymentu inwestycyjnego wśród firm prywatnych." Zwiększone inwestycje prywatne i popyt na mieszkania LOL.
jpelerj
I jeszcze chłopina utożsamia (celowo?) produkcję budowlano-montażową z mieszkaniówką LOL
marxs
"Cykl gospodarczy powoli się odwraca. Ten odwrót mogłaby zatrzymać tylko porażka projektu szczepień (duże opóźnienia, malejąca skuteczność) na koronawirusa."-hehe rututu majtki z drutu pozostała ślepa wiara w szczepionki tak jak Adolf Hitler ślepo wierzył w Wunderwaffe zapamiętaj Panie Morawski już nigdy "Cykl gospodarczy powoli się odwraca. Ten odwrót mogłaby zatrzymać tylko porażka projektu szczepień (duże opóźnienia, malejąca skuteczność) na koronawirusa."-hehe rututu majtki z drutu pozostała ślepa wiara w szczepionki tak jak Adolf Hitler ślepo wierzył w Wunderwaffe zapamiętaj Panie Morawski już nigdy świat nie będzie taki sam jak był, powrotu do przeszłości nie będzie SYSTEM umiera i kona na naszych oczach i żadna Wunderwaffe tego nie zmieni
and00
Cały czas razem z opozycją masz nadzieję że w Polsce będzie tylko gorzej...
Niestety, nie jest...
Czysty patriotyzm
jpelerj odpowiada and00
Jest. Tylko starasz się tego nie widzieć.
marxs
"Sprzedaż detaliczna pod koniec 2020 r. była słabsza od oczekiwań, ale za to w gospodarce widać sygnały odwracania się trendu inwestycyjnego."-tak,tak już widać światełko juz nadjeżdża zaraz będzie jeszcze parę zdrowasiek i parę litanii u toruńskiego biznesmena i już będzie tak jak było czyli PISowska "Sprzedaż detaliczna pod koniec 2020 r. była słabsza od oczekiwań, ale za to w gospodarce widać sygnały odwracania się trendu inwestycyjnego."-tak,tak już widać światełko juz nadjeżdża zaraz będzie jeszcze parę zdrowasiek i parę litanii u toruńskiego biznesmena i już będzie tak jak było czyli PISowska życzeniowa,rzeczywistość wirtualna pewnie o tym nie wiedzą że dopiero zaczął się kryzys który na jesieni tego roku przejdzie w panikę i krach gospodarczy
stachsgh
Witam !!
Jak będzie dobre promo jak to:
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
to może się coś ruszy. Ale może być to trudne.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki