REKLAMA

SkyCash Poland popełnił przestępstwo? UKNF skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu

2023-08-18 09:40, akt.2023-08-21 08:39
publikacja
2023-08-18 09:40
aktualizacja
2023-08-21 08:39

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez SkyCash Poland - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

SkyCash Poland popełnił przestępstwo? UKNF skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu
SkyCash Poland popełnił przestępstwo? UKNF skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

UKNF poinformował, że zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 99 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 37b ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dokonanie oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego/memorandum informacyjnego/dokumentu informacyjnego lub dokonanie emisji obligacji bez zachowania ustawowych warunków).

SkyCash Poland został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.

Spółka SkyCash jest dostawcą popularnej aplikacji na telefony komórkowe, za pomocą której można m.in. kupować bilety komunikacyjne, kolejowe czy opłacać miejsca parkingowe. Wśród innych opcji dostępnych w programie jest możliwość zakupu biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego czy biletów do kin Luna i Kove Kino. Ze SkyCash współpracują niektóre banki - w ich aplikacjach zaszyty jest moduł umożliwiający zakup biletów.

W 2021 roku firma uruchomiła projekt SkyAnts Crowdfunding. Platforma służy do zbierania pieniędzy na projekty inwestycyjne wśród użytkowników aplikacji i nie tylko. W momencie startu usługi SkyCash pisał, że za pośrednictwem SkyAnts firmy będą mogły nie tylko korzystać z mechanizmów ułatwiających pozyskiwanie kapitału, ale również z możliwości promocji emisji w aplikacji wśród użytkowników SkyCash oraz doradztwa prawnego przy przygotowaniu emisji, w trakcie jej trwania oraz po zakończeniu.

Zawiadomienie do prokuratury ze strony KNF może mieć związek z emisją akcji serii M przeprowadzaną przez Sky Cash we wrześniu 2022 roku. Spółka oferowała akcje w ramach kampanii crowfoundingowej i chciała pozyskać od inwestorów ponad 4 mln zł na rozwój aplikacji.

- SkyCash przerwał emisję akcji po korespondencji z Komisją Nadzoru Finansowego. Spółka prowadziła w krótkim odstępie czasu dwie emisje (subskrypcje): jedną zamkniętą – skierowaną wyłącznie do dotychczasowych akcjonariuszy spółki i drugą otwartą, z wykorzystaniem crowdfundingu. (…) Niestety, KNF już w trakcie trwającej oferty zakwestionowała naszą interpretację dotyczącą pierwszej emisji (tej w trybie subskrypcji zamkniętej) i mimo prowadzonego dialogu, finalnie wyraził swoje oczekiwanie, abyśmy w rezultacie wstrzymali emisję otwartą (tę drugą). Zalecenie wykonaliśmy natychmiast, mimo że się z nim nie zgadzamy – komentował wtedy dla „Parkietu” Jarosław Mazek, prezes SkyCasha.Zwróciliśmy się do firmy SkyCash z prośbą o komentarz. 

Oświadczenie SkyCash Poland S.A. w sprawie wpisu na Listę Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

W związku z wpisaniem SkyCash Poland S.A. na Listę Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, informujemy:

Sprawa ma charakter czysto formalny: dotyczy emisji (z lipca i września 2022 roku), którezdaniem Komisji Nadzoru Finansowego powinny być przeprowadzone na podstawie tzw. memorandum inwestycyjnego. Spółka przedstawiła KNF argumenty, dlaczego w opinii Zarządu nie było to wymagane. Spółka poparła swoją argumentację opinią prawną (profesorską) niezależnego eksperta specjalizującego w prawie rynku finansowego, która została przedstawiona Komisji Nadzoru Finansowego na etapie prowadzonego postępowania.

Niezależnie od słuszności i racji, SkyCash Poland S.A. jako podmiot nadzorowany, zawsze stosuje się do decyzji i zaleceń KNF. W związku z powyższym – co ekonomicznie najważniejsze – natychmiast po zastrzeżeniach KNF, prowadzone emisje zostały wstrzymane, a Spółka zwróciła niezwłocznie wszystkie wpłaty inwestorom – nie ma więc osób poszkodowanych, nawet symbolicznie.

Wpis na listę ostrzeżeń publicznych jest w przypadkach związanych z oferowaniem automatyczny, zwracamy także uwagę, że na listę tę trafiły w przeszłości m.in.: Biuro Maklerskie Alior Bank, Dom Maklerski Pekao, T-Mobile, Eques Investment TFI, Rainbow Tours.

Podkreślamy ponownie, że wpis na listę ostrzeżeń dotyczy wyłącznie historycznych emisji i nie ma najmniejszego związku z działalnością operacyjną SkyCash Poland S.A. Kapitały Spółki znacznie przewyższają kapitały wymagane przez prawo, a Spółka rozwija się najszybciej od czasów sprzed pandemii i generuje dodatnie wyniki finansowe.

Niezależnie, SkyCash Poland S.A. dołoży wszelkich starań w celu jak najszybszego wykreślenia Spółki z listy ostrzeżeń publicznych KNF.

PAP/Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antolakowa
Nareszcie! Jakosc dzialania tej aplikacji jest fatalna, więc informacje o mozliwych przekrętach finansowych nie są chyba dla nikogo zaskoczeniem. Opinie na temat produktu są jednoznaczne, pytanie tylko jak długo jeszcze pociągną, bo po wpisaniu ich na czarną liste przez KNF nie widzę szans żeby sie wygrzebali z tych problemów. https:Nareszcie! Jakosc dzialania tej aplikacji jest fatalna, więc informacje o mozliwych przekrętach finansowych nie są chyba dla nikogo zaskoczeniem. Opinie na temat produktu są jednoznaczne, pytanie tylko jak długo jeszcze pociągną, bo po wpisaniu ich na czarną liste przez KNF nie widzę szans żeby sie wygrzebali z tych problemów. https://dorzeczy.pl/opinie/479313/skycash-pod-ostrzalem-knf-i-wscieklych-klientow.html
ajk24
Niech nie zabierają ludziom pieniędzy pod przykrywką "braku połączenia z serwerem". Może w końcu knf zrobi z tym porządek https://dorzeczy.pl/opinie/479313/skycash-pod-ostrzalem-knf-i-wscieklych-klientow.html
chmiels
Na Podlasiu mogli nie słyszeć, ale jeśli ktoś jeździ MPK, jest turystą, parkuje, jeździ pociągiem albo autostradą to słyszał.
dziadekjarek
kończą sie USD pożyczone przez Glapę... Już nie ma czym spekulować na rynku

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki