REKLAMA

Skup malin przez Ministerstwo Rolnictwa. KO zapowiada kontrolę

2023-07-12 14:41
publikacja
2023-07-12 14:41

W związku z obecną, dramatyczną sytuacją na rynku owoców miękkich, w czwartek rozpoczynamy kontrolę poselską w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zapowiedzieli w środę posłowie KO. Mówili, że nie wiadomo, na jakiej podstawie wybrane zostały spółki mające skupować maliny.

Skup malin przez Ministerstwo Rolnictwa. KO zapowiada kontrolę
Skup malin przez Ministerstwo Rolnictwa. KO zapowiada kontrolę
fot. Mihailova Violetta / / Shutterstock

Minister rolnictwa Robert Telus w mówiąc w ostatni czwartek o sytuacji na rynku malin i owoców miękkich ocenił że jest ona "trudna"; w ubiegłym roku ceny skupu sięgały 20 zł za kilogram, obecnie to nawet 4 zł. Ministerstwo rolnictwa - jak mówił w poniedziałek wiceminister Rafał Romanowski - podejrzewa zmowę cenową między skupującymi owoce podmiotami z kapitałem zagranicznym.

Na konferencji w Sejmie politycy KO - Dorota Niedziela, Marta Wcisło, Kazimierz Plocke i Piotr Borys alarmowali, że sytuacja producentów owoców miękkich jest dramatyczna. Mówili, że podobnie jak w przypadku kryzysu zbożowego, rząd PiS, mimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony producentów i ekspertów, nie zrobił nic, aby uniknąć załamania na rynku owoców miękkich.

Poseł Plocke zapowiedział, że KO rozpocznie kontrolę w resorcie rolnictwa. "W związku z tą sytuacją (na rynku owoców miękkich), od jutra rozpoczynamy kontrolę poselską w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, chcemy uzyskać precyzyjne informacje, odpowiedzi na nasze pytania, które nas nurtują, a także nurtują producentów owoców miękkich w Polsce. Dość oszukiwania polskich rolników" - powiedział Plocke.

Dorota Niedziela mówiła, że "obecnie mamy problem polegający na tym, że minister (rolnictwa) nie wiadomo jak wybrał spółki skupujące maliny". "I po uruchomieniu tego skupu interwencyjnego cena malin natychmiast spadła do dramatycznej dla producentów ceny poniżej 4 zł albo do 4 zł" - powiedziała posłanka KO.

Dodała, że minister rolnictwa nie udzielił politykom KO odpowiedzi, co go skłoniło do wybrania konkretnych spółek skupujących maliny. "Mamy obawy, że skończy się jak w 2018 roku w aferze ze skupem jabłek" - powiedziała posłanka KO.

"Dziś pytamy ministra, jakie spółki będą skupowały (owoce), kto będzie za to płacił i ile nas to będzie kosztowało, bo jak na razie tracą tylko rolnicy" - powiedziała Niedziela.

Posłanka Wcisło dodała, że polski rynek został zalany mrożonymi owocami z Ukrainy, Mołdawii i innych krajów spoza UE. A poseł Borys ocenił, że polskie rolnictwo przestaje być opłacalne przez politykę PiS.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że we wtorek ruszają kontrole w skupach oraz u największych przetwórców owoców miękkich. UOKiK sprawdzi m.in., czy przy kształtowaniu cen mogło dojść do niedozwolonego prawem porozumienia. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
rolnikk
Rząd ponosi pełną odpowiedzialność za to że w Polsce nie opłaca się już uprawiać malin. Spójrzmy gdzie się opłaca Serbia, Kosowo, Mołdawia, Ukraina i teraz podziękujmy PiSowi za to że nie jesteśmy w gronie tych potentatów gospodarczych.
inwestor.pl
Najpierw otwierają granicę bez ceł, a później robią skup interwencyjny, bo gawiedź się zdenerwuje przed wyborami. Szaleńcy.
tomkooo
a co ich to obchodzi ? ze swoich nie placa, najwyzej podatki niewolnikom podwyzsza ;))))
zoomek
Niema żadnej stabilności w rolnictwie. Tak jak wyjątkowo wysokie były ceny skupu w zeszłym roku tak po 4 zł za kg to są kpiny.
Polecam pójść na plantację i sprawdzić ile czasu trwa zbieranie 1 kg malin. A przecież koszt zbioru to nie wszystko. Trzeba by być złodziejem aby to był jedyny koszt.
samsza
chruśniak: 1. «gęste zarośla» 2. daw. «suche gałęzie; też: płot z takich gałęzi»

W malinowym chruśniaku dużo się dzieje.
lubsuburbs
Wkrótce pisiory ogłoszą przetarg na produkcję dżemu malinowego.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki