REKLAMA

Skiba: Przejęcie Idea Banku przez Pekao pod nadzorem KE

2020-12-31 15:40, akt.2020-12-31 17:29
publikacja
2020-12-31 15:40
aktualizacja
2020-12-31 17:29
Skiba: Przejęcie Idea Banku przez Pekao pod nadzorem KE
Skiba: Przejęcie Idea Banku przez Pekao pod nadzorem KE
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Proces przejęcia Idea Banku toczył się pod nadzorem Komisji Europejskiej i ma pełne zabezpieczenie ze strony formalnej i prawnej - oświadczył w czwartek p.o. prezesa Pekao SA Leszek Skiba.

W czwartek Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił procedurę resolution wobec Idea banku i przejęcie go przez bank Pekao SA.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w czwartek, że ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku, wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Pekao SA.

Jak oświadczył na konferencji prasowej Skiba, taka procedura gwarantuje, że niezależnie, ile kto miał pieniędzy na kontach przejmowanego banku, są one bezpieczne. Zauważył, że gdyby doszło do upadłości, gwarantowane byłyby tylko kwoty do 100 tys. euro. To oznaczałoby konieczność wypłacenia przez PFG, a potem pokrycia przez inne banki w składkach, ok. 14 mld zł.

Skiba zapewniał, że dla Pekao to transakcja przeprowadzona w bezpieczny sposób dla klientów i inwestorów, a proces toczył się pod nadzorem i w konsultacjach z KE i ma pełne zabezpieczenie od strony formalnej i prawnej. Udział brała też renomowana kancelaria prawna i renomowany doradca finansowy - zauważył.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Przejmujemy depozyty klientów Idea Banku i odpowiadamy za nie jako bank. Jesteśmy gwarantem tego, żeby te pieniądze mogły być zwrócone, czy w odpowiedni sposób zabezpieczone" - mówił. Jednocześnie Pekao przejął sumę aktywów, równą sumie depozytów, czyli długu wobec klientów, oraz dotację, stanowiącą różnicę między sumą pasywów, a aktywów.

P.o. prezesa Pekao stwierdził, że punktu widzenia ekonomicznego transakcja jest korzystna dla akcjonariuszy banku. M. in. wartość portfela kredytowego w obszarze małych i mikro firm rośnie o 50 proc., co jest zgodne z diagnozą rozwoju.

Zauważył, że przejmowane ok. 14 mld zł aktywów, to tylko 6 proc. aktywów Pekao, więc nie jest to transakcja, która „w sposób istotny” mogłaby wpływać na stan banku.

Łączną wartość synergii kosztowych oszacował na 420 mln zł w ciągu 10 lat, przy koszcie integracji ok. 120 mln. Synergia ta może być osiągnięta w dużej mierze dzięki tańszemu finansowaniu. Idea bank finansował się średnio o 70 pkt bazowych drożej - wskazał.

Skiba podkreślał, że w trakcie przygotowań ograniczono wszystkie ryzyka związane z pozwami sądowymi, ryzykiem kredytowym, dotychczasową działalnością Idea banku. Zaznaczył, że jest pełna gwarancja pokrycia strat i taka jej interpretacja, żeby nie działała kosztem wskaźników kapitałowych Pekao. Jest też możliwość zwrotu niektórych aktywów, jeżeli jest w nich jakaś dodatkowa, nadzwyczajna sytuacja.

fot. / / Bankier.pl

Wiceprezes Marcin Gadomski zaznaczył, że klienci Idea Banku będą mieli zapewniony dostęp do produktów, obsługi i swoich pieniędzy. "Zapisy kontraktów depozytowych będą respektowane" - zapewnił. "W ramach jak będą wygasać, będziemy już im oferowali produkty Pekao" - dodał.

Gadomski podkreślił, że BFG udzielił ośmioletniej gwarancji pokrycia strat przy transakcji, która zabezpiecza przed stratami z powodu nieoczekiwanych okoliczności w aktywach.

Leszek Skiba dodał z kolei, że Pekao ma tak dużą nadpłynność, że gdyby hipotetycznie, jednego dnia "uciekłoby" ok. 15 mld depozytów z Idea Banku, strata zostałaby zaabsorbowana "bez problemów".

Idea Bank do momentu resolution należał do Leszka Czarneckiego, którego aresztowania bezskutecznie domagała się prokuratura w związku z tzw. aferą GetBack. Czarnecki, główny akcjonariusz Idea Banku i przewodniczący jego rady nadzorczej poinformował w czwartek, że w poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Skiba podkreślał, że w przypadku resolution zawsze istnieje spór prawny, który trafia do sądu. "Niezależnie, jakie wyroki zapadną, mamy gwarancję pokrycia strat, jesteśmy zabezpieczeni w 100 proc., ale wierzymy też w legalność decyzji BFG" - mówił. "W transakcji nie bierzemy na siebie żadnych sporów prawnych" - zaznaczył.

Potencjalne zwycięstwo Czarneckiego w sporze nie ma absolutnie żadnego wpływu na pozycje finansową Pekao. „Prawdopodobnie, standardowo, w sporze prawnym z organami publicznymi, jeśli one przegrywają spór, to państwo musi wypłacić odszkodowanie” - oświadczył Skiba. (PAP)

wkr/ drag/

Czarnecki zabiera głos ws. przejęcia Idea Banku przez Pekao

W poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - poinformował główny akcjonariusz Idea Banku i przewodniczący jego rady nadzorczej Leszek Czarnecki. Ocenił, że decyzja BFG jest pogwałceniem prawa.

 

wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (7)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy ten Skiba nie występował czasem w programie "Woluntariuszy z kibucu szuka żony"?
oklaski
Skoro to taki mega biznes to czemu tylko pekao wystartowało? Czemu wiceprezesi odchodzą? Jestem właścicielem 2 tys akcji pekao i postawiona przez partie postać, wmawia mi w żywe oczy, że z perspektywy inwestora, to korzystny ruch banku dla mnie. Rynek zweryfikuje ten slogan w najbliższy poniedziałek a ja szacuje, że w ten dzień na Skoro to taki mega biznes to czemu tylko pekao wystartowało? Czemu wiceprezesi odchodzą? Jestem właścicielem 2 tys akcji pekao i postawiona przez partie postać, wmawia mi w żywe oczy, że z perspektywy inwestora, to korzystny ruch banku dla mnie. Rynek zweryfikuje ten slogan w najbliższy poniedziałek a ja szacuje, że w ten dzień na starcie będę w plecy kilka tysięcy, jak nie lepiej. No chyba, że chodzi o akcjonariuszy Idea Banku... ale oni przecież stracili wszystko. A może czegoś nie łapie i może po prostu powinienem magistra po 35 roku życia obronić, poświęcając się dla jedynie słusznej partii, a wtedy wszystko byłoby jasne.
demeryt_69
Po ile nabywałeś ich akcje?
jpelerj
Pekao przejmuje 14 mld aktywów (kredyty dla MŚP), co stanowi 6% aktywów Pekao i daje Pekao 50% wzrost kredytów w obszarze MŚP. To oni tam prawie wcale nie obsługiwali MŚP, pozyskują taniej niż Idea depozyty o 0.7 pp i mają (według p.o. prezesa) taką nadpłynność, że nie zauważą nawet ewentualnego odpływu 15 mld PLN. To na czym ten Pekao przejmuje 14 mld aktywów (kredyty dla MŚP), co stanowi 6% aktywów Pekao i daje Pekao 50% wzrost kredytów w obszarze MŚP. To oni tam prawie wcale nie obsługiwali MŚP, pozyskują taniej niż Idea depozyty o 0.7 pp i mają (według p.o. prezesa) taką nadpłynność, że nie zauważą nawet ewentualnego odpływu 15 mld PLN. To na czym ten bank przy takiej nadpłynności zarabia?
demeryt_69
Czy w wierchuszcze jakiegokolwiek banku jest jakiś goj?
marianpazdzioch
Rozwalające, że "bank" z 2,5% wypłacalności chodził na bananie za 0,75 wartości księgowej. To jeszcze większe kuriozum niż 450 zł na CDR.
demeryt_69
Czy CDR to słynne Comités de Defensa de la Revolución?

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki