REKLAMA

Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG ws. Idea Banku

2020-12-31 14:56
publikacja
2020-12-31 14:56
Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG ws. Idea Banku
Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG ws. Idea Banku
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - poinformował główny akcjonariusz Idea Banku i przewodniczący jego rady nadzorczej Leszek Czarnecki. Ocenił, że decyzja BFG jest pogwałceniem prawa.

"Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku SA jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank SA zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji" - napisał w oświadczeniu Czarnecki.

"Bank złożył plan naprawy, który nie został zatwierdzony przez KNF, ale którego elementy były realizowane. M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank SA było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch." - dodał.

"Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank SA jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków" - dodał.

Dodał, że w poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

fot. / / Bankier.pl

BFG podał w czwartek, że Bank Pekao, w ramach wszczętej przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, przejmie 3 stycznia 2021 r. na mocy decyzji administracyjnej przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Banku z określonymi w decyzji wyłączeniami.

Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów.

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone.

Zgodnie z raportem Idea Banku SA po III kwartale 2020 r., suma bilansowa banku w ujęciu jednostkowym na koniec września 2020 r. wynosiła ok. 15 mld zł, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5 proc., podczas gdy minimalny wymóg to 10,5 proc.

Co z klientami Idea Banku?

Klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich oszczędności przez bankowość internetową i aplikację mobilną.

Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają się numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej.

Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych - zapewnia BFG.

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (74)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Jak nie udało się go wsadzić do więzienia, to zabierają mu bank. I czym to się różni od Rosji? No, jeszcze zostało troszkę niezależnych sądów...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
billbill
Jarek nie odpuści Leszkowi za stare czasy.
demeryt_69
Podobno nie chciał mu otworzyć konta :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trybuch
Gdyby w Polsce były obiektywne sądy to Czarnecki i bank Idea byliby osadzeni czy winni czy nie za ten GetBack. Czarnecki oceniłby czy warto dokapitalizować bank czy nie a tak to sprawy wiszące w sądach podległych PiSowi sprawiają ze nikt rozsądny nie wyłoży kasy w taki biznes. Myśle ze brak możliwości oceny biznesu przez GetBack Gdyby w Polsce były obiektywne sądy to Czarnecki i bank Idea byliby osadzeni czy winni czy nie za ten GetBack. Czarnecki oceniłby czy warto dokapitalizować bank czy nie a tak to sprawy wiszące w sądach podległych PiSowi sprawiają ze nikt rozsądny nie wyłoży kasy w taki biznes. Myśle ze brak możliwości oceny biznesu przez GetBack sprawiły ze mamy to co mamy.
chudy_january
Leszek Czarnecki - choć dominujący - to był tylko jeden z tysięcy akcjonariuszy SPÓŁKI PUBLICZNEJ jaką był IDEA BANK. Zaś Abris był jedynym akcjonariuszem prywatnego banku FM Bank. ... Dlaczego międzynarodowy Trybunał miałby się zajmować faktem, że jakiś podmiot zarejestrowany w Holandii stracił akcje na polskiej giełdzie.... ? Ludzie Leszek Czarnecki - choć dominujący - to był tylko jeden z tysięcy akcjonariuszy SPÓŁKI PUBLICZNEJ jaką był IDEA BANK. Zaś Abris był jedynym akcjonariuszem prywatnego banku FM Bank. ... Dlaczego międzynarodowy Trybunał miałby się zajmować faktem, że jakiś podmiot zarejestrowany w Holandii stracił akcje na polskiej giełdzie.... ? Ludzie - czytajcie i uczcie się...!
demeryt_69
Nikt raczej tak nie twierdzi - tu idzie o bezprawne przejęcie banku ... pażiwiom, uwidim :)
demeryt_69
Czy Chrzanower już wyszedł z puszki?
dlaczego_nie
Już dawno przebywa na wolności

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki