REKLAMA

Skąd pieniądze na własny biznes w 2015 roku?

Grzegorz Marynowicz2015-02-01 21:01analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-01 21:01
Skąd pieniądze na własny biznes w 2015 roku?
Skąd pieniądze na własny biznes w 2015 roku?
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Jak pozyskać kapitał na rozkręcenie własnej działalności? To pytanie zadaje sobie wiele osób mających pomysł na firmę. Sprawdziliśmy, dokąd początkujący przedsiębiorca może udać się po pieniądze na własny biznes w roku 2015.

 Prawie 70% młodych Polaków jako główną przeszkodę w założeniu własnej firmy wymienia brak kapitału na rozpoczęcie działalności - wynika z raportu Amway Polska. Finansowanie biznesu jest obok wysokich składek na ZUS podstawowym problemem w oczach początkujących biznesmenów. Przyjrzeliśmy się ofercie finansowej dla osób przedsiębiorczych. Wbrew stereotypom możliwości zdobycia środków na start w biznesie nie brakuje.

Na unijną dotację nie licz

Dla wielu osób szukanie środków na rozkręcenie biznesu kończy się na telefonie do urzędu marszałkowskiego i pytaniu o bezzwrotną dotację na start.  Ponad 40 tys. zł dotacji z działania 6.2 programu Kapitał Ludzki to jedno z najbardziej upragnionych źródeł finansowania biznesu wśród początkujących przedsiębiorców. Nic dziwnego, skoro oprócz bezzwrotnej dotacji beneficjent otrzymywał także środki na zapłatę składek ZUS. Jednak perspektywa unijna 2007-13 dobiegła końca, a wraz z nią działanie 6.2. W kwestii nowych programów dla młodych przedsiębiorców na kolejne lata wciąż brakuje konkretów. Wiadomo, że bezzwrotne dotacje będą zastępowane preferencyjnymi pożyczkami, ale szczegółów nie znamy. Życie młodego przedsiębiorcy nie kończy się jednak na bezzwrotnej unijnej dotacji.  

Skąd pieniądze na własny biznes w 2015 roku (fot. iStock / Thinkstock)

22 tys. zł dotacji z urzędu pracy

 Osoby, które nie biorą pod uwagę innej możliwości aniżeli dotacja, mają małe pole manewru. W tej chwili z dostępnych opcji pozostało wsparcie z urzędów pracy w ramach środków, którymi dysponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak dowiedział się w resorcie pracy Bankier.pl, w planie finansowym Funduszu Pracy na rok 2015 zarezerwowano kwotę 614,6 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami prawa wysokość dofinansowania z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, tj. obecnie 22.686,84 zł. Dotacje z urzędu pracy to popularne źródło finansowania toteż środków na ten cel zapewne nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Dla pechowców resort pracy przygotował program nisko oprocentowanych pożyczek na zakładanie firm.

Reklama

75 tys. zł pożyczki na start

W grudniu 2013 roku wystartował program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” . W ramach realizowanej przez MPiPS oraz BGK inicjatywy studenci i absolwenci mogą się ubiegać o 75 tys. zł taniej pożyczki na start w biznesie. Pożyczone środki oprocentowane są na poziomie  0,25 stopy redyskonta weksli NBP, a więc obecnie  0,56% w skali roku. Młody przedsiębiorca na spłatę zobowiązania ma maksymalnie 7 lat. 

Jak już informowaliśmy na łamach Bankier.pl, program nie spotkał się do tej pory z dużym zainteresowaniem ze strony przyszłych biznesmenów. Z puli 141,5 mln zł w latach 2013 i 2014 na pożyczki wykorzystano niespełna 10 mln zł. To dla młodych przedsiębiorców dobra wiadomość, gdyż oznacza, że na preferencyjne pożyczki na zakładanie biznesów zostało sporo środków. Z informacji, które Bankier.pl uzyskał w ministerstwie wynika, że w 2015 roku kolejne 50 mln zł zostanie przeznaczone na ten cel (więcej o pożyczkach znajdziesz tutaj).

Pieniądze na innowacyjne pomysły

O ile bezzwrotne dotacje oraz preferencyjne pożyczki skierowane są do wszystkich niezależnie od rodzaju planowanego biznesu, to na wsparcie inkubatorów mogą liczyć tylko technologiczne projekty. Inkubatory technologiczne to instytucje, które  prowadzą działalność dzięki unijnemu działaniu 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Inkubator może zainwestować w jeden pomysł nawet 200 tys. euro, obejmując nie więcej niż 50% udziałów. Zgodnie z wymaganiami PARP, czas trwania inwestycji nie może przekroczyć 10 lat, ale optymalny moment wyjścia to 3-5 lat. Część inkubatorów zainwestowała już wszystkie środki, którymi dysponowała. Wciąż jednak są podmioty z wolną gotówką czekającą na perspektywiczne projekty.

Skąd pieniądze na biznes?

Start odtwarzacza ...

Do takich należy m.in. AIP Seed Capital, ramach którego można pozyskać 100 tys. zł w zamian za 15 proc. udziałów w nowej spółce. Najlepsze projekty mają także szansę zdobycia kolejnych 500 tys. zł w drugiej rundzie finansowania. Do tej pory inkubator przeanalizował 90 pomysłów, z których 75 otrzymało finansowe wsparcie.  – Wciąż mamy na inwestycje w perspektywiczne pomysły około 5 mln zł – ujawnia w rozmowie z Bankier.pl Piotr Jasiński z AIP Seed Capital (więcej o ofercie inkubatora znajdziesz tutaj). Wolne środki na wsparcie młodych biznesów ma także inkubator IdeaLab. W obszarze zainteresowania inkubatora są głównie pomysły z obszarów OZE, biotechnologii, ICT oraz szeroko pojętych technologii użytkowych. - Dysponujemy kwotą prawie 8 mln zł i w tym roku planujemy dokonanie nie mniej niż 8 inwestycji – zdradza w rozmowie z Bankier.pl Piotr Zakrzewski, dyrektor inwestycyjny (pomysł można zgłosić tutaj)

Z kolei Akcelerator Innowacji NOT w ramach działania 3.1 zainwestował blisko 14 mln zł w 24 start-upy. Inkubator wykorzystał całą pulę środków i kolejne inwestycje realizuje ze środków pochodzących z wyjść inwestycyjnych. Jak dowiedział się portal Bankier.pl, na rok 2015 podmiot zaplanował 1,2 mln zł na wsparcie młodych biznesów (o tym, jak działa inkubator, przeczytaj tutaj).

Po pieniądze do anioła biznesu

Osoby szukające kapitału na realizację pomysłu mogą także skorzystać z oferty tzw. aniołów biznesu. Są to to osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy inwestują w przedsięwzięcia na wczesnym etapie ich rozwoju (w tzw. start-upy). Perspektywicznym projektom oferują pieniądze i doświadczenie, w zamian obejmując udziały w przedsięwzięciu. Liczy się dla nich innowacyjny pomysł i kompetentny zespół, który pozwoli osiągnąć oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji. W Polsce jedną z instytucji zrzeszających aniołów biznesu jest sieć AMBER. Podmiot skupia 59 inwestorów, którzy zrealizowali do tej pory wejścia kapitałowe na kwotę 10 mln zł – mówi portalowi Bankier.pl Tomasz Lasocki. Sieć AMBER cały czas czeka na kolejne zgłoszenia i organizuje regularne spotkania z inwestorami (więcej o wymaganiach sieci AMBER przeczytaj tutaj).

Działająca od 2008 roku sieć Lewiatan Business Angels doprowadziła do 20 inwestycji. Dodatkowo w ramach organizowanego przez LBA konkursu Zacznij.biz 3 projekty uzyskały finansowe wsparcie na łączną kwotę 5,5 mln zł. - LBA nie jest funduszem, nie ma więc u nas czegoś takiego, jak „pula do dyspozycji”. W sieci decyzje inwestycyjne podejmują indywidualnie sami inwestorzy, którzy cały czas czekają na pomysły godne uwagi – mówi portalowi Bankier.pl dr Jacek Adamski z LBA (informacje LBA dla pomysłodawców znajdziesz tutaj). Z kolei wszyscy skupieni w sieci PSAB-I aniołowie biznesu zadeklarowali około 300 mln zł na inwestycje w start-upy o wysokim potencjale wzrostu.  Do tej pory inwestorzy z ponadregionalnej sieci aniołów biznesu zainwestowali w 35 projektów, z około 900 przeanalizowanych (więcej o działalności sieci PSAB-I  znajdziesz tutaj).

Przedstawiciele instytucji oferujących wsparcie dla początkujących przedsiębiorców zgodnie twierdzą, że nie brak pieniędzy, a deficyt pomysłów wartych uwagi jest problemem. Jeśli ktoś dysponuje interesującym projektem, to możliwości jego finansowania nie brakuje.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (114)

dodaj komentarz
~Karolina
Skąd? Trzeba szukać :) Ja szukałam bardzo dużo i natknęłam się na książkę “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Dla mnie okazała się doskonała i pomogła mi otworzyć pizzerię :)
~Ala
Dużo ciekawych informacji. Ostatnio czytałam książkę "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" Rzetelnie przedstawiona wiedza. Pomogła mi ona założyć własny butik.
~Jola
Dzięki książce "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" pozyskałam środki na myjnie bezdotykową :)
~Ania
Ciekawe informacje. Ja ze swojej strony gorąco polecam książkę "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" :)
~Zaniela
Ja w aniołów biznesu tak bardzo nie wierze nie wiem, nigdy nie starałm się z nimi kontaktować, pewnie dla tego, że z góry zakładam że chcą się wzbogacić na mojej pracy - bądźmy uczciwi nikt nam za darmo kasy nie da jeśli nie chce zarobić naszym kosztem.... Sama zastanawiam się nad pozyskaniem funduszy na badania i rozwój, (działalność Ja w aniołów biznesu tak bardzo nie wierze nie wiem, nigdy nie starałm się z nimi kontaktować, pewnie dla tego, że z góry zakładam że chcą się wzbogacić na mojej pracy - bądźmy uczciwi nikt nam za darmo kasy nie da jeśli nie chce zarobić naszym kosztem.... Sama zastanawiam się nad pozyskaniem funduszy na badania i rozwój, (działalność mam otwartą z funduszu urzedu pracy 4 lata temu) I rozwija się czasme korzystam z usług doradców w ramach projektów unijnych. Teraz miałam przyjemośc ze spectrum tutaj adres (spectrumc.com.pl) i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, tylko mam do nich dość daleko. A w anioły biznesu nie wierzę wolę mniej z UP niż aby ktoś moim kosztem zzarabiał chyba że pieniądze z UP komuś nie wystarczą.
~Aleksander
Długo szukałem, przeczytałem masę artykułów, ale fachową wiedzę znalazłem tylko w 1 miejscu
http://www.pieniadzenastartup.pl

Szczerze polecam każdemu kto na poważnie myśli o dużych pieniądzach na start i rozwój firmy
~hanula
Może ktos mi pomoże. Poszukuje ludzi mających gotówkę, którą mogą ulokować w bezpieczny biznes i spokojnie zarabiać. ( Nie chcę tu pisać o szczegółach).
Wcześniej próbowałam zdobyć pieniadze, żeby sama trudnić sie tym biznesem. Ale cóż, uważam , że cieżko jest zdobyć potrzebne pieniądze , a problemów finansowych nie chcę.
Proszę
Może ktos mi pomoże. Poszukuje ludzi mających gotówkę, którą mogą ulokować w bezpieczny biznes i spokojnie zarabiać. ( Nie chcę tu pisać o szczegółach).
Wcześniej próbowałam zdobyć pieniadze, żeby sama trudnić sie tym biznesem. Ale cóż, uważam , że cieżko jest zdobyć potrzebne pieniądze , a problemów finansowych nie chcę.
Proszę o kontakt uczciwych, mających spore wolne środki finansowe na zarabianie dalszych pieniędzy.
~Roberts711
Jak ja dostal mój zadane kwoty pozyczki z niezawodne Company(Jermaine Loans) pozyczki

Witam wszystkich, mam na imie jest Anthony Roberts jestem z Florydy, stanu Stanów Zjednoczonych, jestem tutaj do skladania zeznan o jak ja dostal mój kredyt z Jermaine Loanss (jermaineloans711@gmail.com) po zastosowaniu pozyczke od róznych
Jak ja dostal mój zadane kwoty pozyczki z niezawodne Company(Jermaine Loans) pozyczki

Witam wszystkich, mam na imie jest Anthony Roberts jestem z Florydy, stanu Stanów Zjednoczonych, jestem tutaj do skladania zeznan o jak ja dostal mój kredyt z Jermaine Loanss (jermaineloans711@gmail.com) po zastosowaniu pozyczke od róznych kredytodawców pozyczki, którzy obiecal, ze otrzymam mój kredyt od nich, myslalem, ze ich pozyczek bylo realne i zastosowalem, ale nigdy nie dali mi kredytu, az mój przyjaciel wprowadzaja mnie do pozyczek Jermaine , który obiecal, ze pomoze mi z pozyczki moje pragnienie i naprawde zrobil, jak obiecal, bez jakiejkolwiek zwloki, mialem watpliwosci, ale ja nigdy nie wierza, grab. Nigdy nie myslalem, ze sa jeszcze wiarygodne kredytodawców pozyczki az Jermaine pozyczek zrobil cud, naprawde bardzo mi pomógl z moim pozyczki i zmienil moje zycie na lepsze. Wiem, ze istnieje wiele dobry kredytodawców tam, ale radze Ci wypróbowac Jermiane pozyczki, sa troski i zrozumienia. Nie wiem, jesli potrzebujesz pilnej pozyczki lub chcesz finansowania dla projektów, wiec nie wahaj sie kontakt kredyty Jermaine e-mail:jermaineloans711@gmail.com
~STEGER22
Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyty konsolidacji zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych! Jestem prywatnym Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyty konsolidacji zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych! Jestem prywatnym pożyczkodawcy, daję się kredyty dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 3% odsetek. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez.
stegermichaelonline@gmail.com
~DAVIESRUTH
Czy jesteś w potrzebie pożyczki? że bank odmawia Ci kredytu, jesteśmy tutaj, aby pomóc finansowo, wszystko co musisz teraz zrobić, to napisz do nas za pośrednictwem (daviesruthfirm@gmail.com), aby uzyskać natychmiastową pożyczkę w dowolnej ilości w dowolnym miejscu. Twoje szczęście jest naszym priorytetem.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki