Zjednoczenie Irlandii bliskie? Liderka Sinn Fein chce przygotowań

Liderka północnoirlandzkiej nacjonalistycznej partii politycznej Sinn Fein, Mary Lou McDonald, wezwała we wtorek irlandzki rząd do rozpoczęcia przygotowań do zjednoczenia Irlandii. "Jedność Irlandii będzie (po brexicie) drogą powrotu do UE" - oceniła.

(fot. Niall Carson / Press Association)

McDonald skrytykowała jednocześnie nowego szefa rządu Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, wskazując, że "to nie jest jej premier", a jego administracja jest złożona ze "stanowczych zwolenników brexitu".

"Część osób z politycznego establishmentu mówiła nam, że to nie jest odpowiedni moment na rozmowę o jedności Irlandii. Są w błędzie: to dokładnie odpowiedni moment na takie dyskusje" - powiedziała, dodając, że rząd w Dublinie "powinien zacząć przygotowania" pod kątem takiego scenariusza.

Szefowa nacjonalistów zaznaczyła też, że nie dokonał się żaden postęp w dotychczasowych negocjacjach ws. wznowienia funkcjonowania lokalnego rządu w Irlandii Północnej, co zwiększa prawdopodobieństwo próby przejęcia przez Londyn bezpośredniej kontroli nad tym krajem.

Badania opinii publicznej wskazują, że choć większość mieszkańców Irlandii Północnej jest za pozostaniem w unii ze Zjednoczonym Królestwem, to ich opinia może się zmienić, gdyby doszło do bezumownego opuszczenia UE i zakwestionowania postępu osiągniętego w procesie pokojowym na wyspie, którego podstawą jest porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku.

Na jego mocy przeprowadzenie referendum zjednoczeniowego jest konieczne, jeśli rządy w Dublinie i Londynie zgodzą się, że istnieje realna szansa uzyskania poparcia większości wyborców po obu stronach granicy.

Stanowcza deklaracja McDonald jest sygnałem dotyczącym temperatury sporu wokół Irlandii Płn. i brexitu przed czwartkową wizytą Johnsona w tym regionie, który w referendum z 2016 roku zagłosował za pozostaniem we Wspólnocie (56 proc.).

Nowy premier, który mianował się także "ministrem ds. unii", odwiedza w tym tygodniu wszystkie regiony wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa w nadziei, że przekona mieszkańców do poparcia swojego planu negocjacji z UE. W czasie poniedziałkowego pobytu w Szkocji został jednak wybuczany i wygwizdany podczas powitania przed rezydencją pierwszej minister Nicoli Sturgeon.

Z Londynu Jakub Krupa

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil