REKLAMA

Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim. Są ofiary w Turcji

2020-10-30 15:15, akt.2020-10-30 20:04
publikacja
2020-10-30 15:15
aktualizacja
2020-10-30 20:04
fot. vchal / Shutterstock

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie, według różnych źródeł, od 6,6 do 7 nawiedziło w piątek Morze Egejskie i było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji - podały lokalne i międzynarodowe służby geologiczne. W Turcji władze informują o 12 zabitych i 400 rannych.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7, a według tureckiej agencji ds. katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD - 6,6.

"Na tym etapie otrzymaliśmy informacje, że sześć budynków zawaliło się w Bornovie i Bayrakli" w prowincji Izmir - napisał na Twitterze turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Minister środowiska Murat Kurum poinformował o pięciu zawalonych budynkach oraz o kilku osobach pod gruzami.

Krótko później turecka agencja AFAD, cytowana przez agencję Reutera, przekazała, że na skutek wstrząsów życie straciło 12 osób, a 400 odniosło obrażenia. Jedna z ofiar śmiertelnych utopiła się.

Reuters podaje, powołując się na świadków, że w momencie trzęsienia ziemi ludzie wylegli na ulice Izmiru na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego. Telewizja TRT Haber pokazała zdjęcia walącego się budynku w centrum miasta Izmir. Wstrząsy były odczuwalne wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego oraz w rejonie Morza Marmara. Ali Yerlikaya, gubernator Stambułu, gdzie trzęsienie ziemi również było odczuwalne, powiedział, że na razie nie odnotowano żadnych szkód.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się ok. 17 km od wybrzeża prowincji Izmir na zachodzie Turcji, a ognisko wstrząsów było na głębokości 16 km - podały AFAD. Według USGS ziemia zatrzęsła się na głębokości 10 km, a epicentrum było 33,5 km od tureckiego wybrzeża.

Mieszkańcy greckiej wyspy Samos - ok. 45 tys. ludzi - zostali wezwani do trzymania się z dala od wybrzeża. Doszło tam do "minitsunami" i szkód materialnych - informuje AFP, powołując się na grecką telewizję ERT. Żywioł spowodował zawalenie się ścian w wielu budynkach i podtopienia w porcie na Samos.

"To był chaos, nigdy wcześniej tego nie doświadczyliśmy (...) Na razie nie mamy ofiar w ludziach. Niektóre budynki zostały uszkodzone, w szczególności kościół" w porcie Karlowasi - poinformował zastępca burmistrza Samos.

Trzęsienie ziemi odczuwalne było również na Krecie i w Atenach. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 19 km od Samos.

UE oferuje  pomoc Turcji po trzęsieniu ziemi

UE jest gotowa udzielić pomocy Turcji po trzęsieniu ziemi, które w piątek nawiedziło Morze Egejskie - poinformowali na Twitterze szefowie KE Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej Charles Michel i Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Turcja może uzyskać pomoc zwracając się do centrum koordynacji Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Kraje unijne uruchomią wtedy pomoc interwencyjną, w tym ekipy ratunkowe oraz konieczny sprzęt i ekwipunek - poinformował agencję AFP przedstawiciel KE.

O gotowości do przyjścia z pomocą Turcji i Grecji po trzęsieniu ziemi napisał też na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wiele krajów UE zaoferowało już pomoc Ankarze. Odpowiedzialny za pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych unijny komisarz Janez Lenarczicz poinformował, że w związku dramatem, do którego doszło w Turcji, jest w kontakcie ze służbami ratunkowymi krajów UE.

W Turcji według ostatnich informacji zginęło co najmniej 12 osób, a około 400 jest rannych.

Piątkowe trzęsienie ziemi było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji, gdzie na wyspie Samos zginęło dwoje nastolatków.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7, a według tureckiej agencji ds. katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD - 6,6. (PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
krysiek85
liczba 66 zwiastuje ostrzeżenie

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki