REKLAMA

Sikorski: w polityce zagranicznej i obronnej Komorowski i Duda to różne ligi

2015-05-15 13:39
publikacja
2015-05-15 13:39
Sikorski: w polityce zagranicznej i obronnej Komorowski i Duda to różne ligi
Sikorski: w polityce zagranicznej i obronnej Komorowski i Duda to różne ligi
fot. Kacper Pempel / / FORUM

W sprawie polityki zagranicznej i obronnej, głównych kompetencji prezydenta, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda to różne ligi. Komorowski to b. szef MON, który zwiększył wydatki na armię, a Duda nie wiadomo, czy odróżnia armatę od haubicy - ocenił w piątek marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Sikorski był pytany w piątek w Sejmie, czy, jego zdaniem, zaplanowane debaty wyborcze między ubiegającym się o reelekcję prezydentem Bronisławem Komorowskim a kandydatem PiS na prezydenta Andrzejem Dudą mogą rozstrzygnąć o wynikach drugiej tury wyborów prezydenckich 24 maja.

"Debaty są bardzo ważne. Znamy historię debat prezydenckich w Polsce i wiemy, że one bywają rozstrzygające" - odpowiedział marszałek Sejmu. Pytany, jak ocenia zapowiedzi wyborcze obu kandydatów, Sikorski podkreślił, że Komorowski ma program, który naprawdę wchodzi w życie.

Natomiast "kandydat Duda może dzisiaj obiecać wszystko, tyle, że to już zostało wyliczone na dziesiątki miliardów złotych i jest to kompletnie niewykonalne". "Radzę nie wierzyć takim obietnicom" - podkreślił Sikorski.

Jak dodał, Komorowski ma kłopot, bo jest prezydentem i musi ważyć każde słowo, bo to, co mówi, wyraża stanowisko Polski. Kandydatowi wolno wszystko. Rolą mediów jest weryfikowanie prawdziwości i realności składanych obietnic, a przede wszystkim porównywanie faktycznych uprawnień prezydenta z tym, co opowiada kandydat - zaznaczył marszałek Sejmu.

Powiedział, że życzyłby sobie, aby "kandydat Duda" wreszcie zaczął mówić o tym, co naprawdę leży w kompetencjach prezydenta, czyli o polityce zagranicznej i polityce obronnej.

"A tutaj po prostu to są inne ligi - prezydent Komorowski jest byłym ministrem obrony narodowej i jest człowiekiem, dzięki któremu, w odróżnieniu od większości pozostałych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Polska przez ostatnią ponad dekadę wydawała solidne pieniądze na wojsko, dzięki czemu dzisiaj jesteśmy bezpieczniejsi i to jest wielka historyczna zasługa prezydenta Bronisława Komorowskiego, a nie wiem, czy kandydat Duda odróżnia armatę od haubicy" - powiedział Sikorski.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, kontynuował Sikorski, "tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, że prezydent Komorowski to osoba, która ma rejestr wielkich zasług; osoba, o której prezydent Stanów Zjednoczonych tu w Warszawie podczas spotkania z całym naszym regionem i z ówczesnym prezydentem Ukrainy, mówił prezydentowi Ukrainy: +słuchaj, tu w waszym regionie prezydent Polski mówi po części za mnie+".

Według Sikorskiego to jest wyraz "najwyższego zaufania przywódcy wolnego świata do polskiego prezydenta". Jak podkreślił, "taką pozycję trudno sobie wyrobić, a na pewno zajmuje to czas".

"Tymczasem kandydat Duda należy do marginalnej partyjki w Parlamencie Europejskim, poza głównym nurtem chrześcijańsko-demokratycznym w Europie. Strukturalnie jego wybór oznaczałby, że Polska przesunęłaby się na margines decyzyjny w Unii Europejskiej, do rangi krajów, o których nie wiadomo, tak jak Wielka Brytania, czy aby na pewno nie wyjdą z UE" - stwierdził marszałek Sejmu.

Według niego taka niepewność to ostatnie, czego Polska potrzebuje w obliczu zagrożeń na wschodzie i południu Europy. "W obliczu tego, że Polska potrzebuje mieć jak największy wpływ na decyzje europejskie, nie potrzebujemy zmarginalizowania nas do eurosceptycznej grupki w PE" - dodał.

Pytany o to, że PiS kwestionuje konstytucyjność złożonego przez Komorowskiego wniosku o referendum w sprawie jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu, finansowania partii i systemu podatkowego Sikorski odparł: "taka rola opozycji". "Ale mam nadzieję, że ci wyborcy, którzy w pierwszej rundzie wyborów poparli postulat kandydata Kukiza, wyciągną odpowiedni wniosek i zagłosują na prezydenta Bronisława Komorowskiego" - powiedział marszałek Sejmu.

"Mam nadzieję zresztą, że w drugiej turze wyborów prezydenckich będzie dokładnie odwrotnie, to znaczy skoro w pierwszej turze prezydent Komorowski był faworytem, a wygrał Andrzej Duda, to obecne sondaże dają nam nadzieję, że faworyt Duda przegra, a wygra prezydent Komorowski" - dodał Sikorski.

Odnosząc się do filmu dzieci pary prezydenckiej, w którym zachęcają one do głosowania na Bronisława Komorowskiego, przyznał, że jeszcze go nie widział, ale słyszał, "że jest bardzo sympatyczny i autentyczny, bo pan prezydent jest człowiekiem rodzinnym, a rodzina w takich chwilach wokół kandydata się gromadzi" - powiedział Sikorski. (PAP)

mzk/ eaw/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Kodeks
Sradek pobrałeś już może nowe kilometrówki za maj?
~s6
Mi się np. Sikorski podoba. Pamiętam jak amerykanie chcieli zaatakować Assada w Syrii bo niby użył broni chemicznej. Sikorski jako minister SZ powiedzial, że Rosjanie mogliby tą broń zabezpieczyć jako producenci. I niezaatakowali. Sikorski bardzo trafnie podpowiedział rozwiązanie.
~zerotolerancji
Według Sikorskiego , A. Duda należy do marginalnej partyjki w UE, ale to dla Polski wybierać będziemy prezydenta i wybiorą Polacy. Ci sami, których 2,5 mln podpisów PO zmieliła, bo wie lepiej od rodziców, kiedy mają wysłać swe dziecko do szkoły. A obecny prezydent do tego rękę przyłożył.
~nieposłuszeństwo
PO i prezydent kupili drogie zabawki F16 w USA, więc Obama ich chwali. Bul obiecał Ameryce, że kupimy jeszcze patrioty a od Francji śmigłowce i łodzie podwodne za ponad 130 mld zł. To wszystko przy wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy specjalistów i wieloletnich kolejkach do operacji endoprotez czy zaćmy dla Polaków.
~payback
Sikorski nie jest wyrazicielem woli narodu. Naród jest suwerenem i ma swój rozum. Straszenie PISem już nie działa, na obiecanki też nie damy się już nabrać, oceniamy bilans obecnego prezydenta i jego program na następną kadencje. Dotychczasowi prezydenci chronili przywileje, naród chce równości. Rządzący nas okradają Sikorski nie jest wyrazicielem woli narodu. Naród jest suwerenem i ma swój rozum. Straszenie PISem już nie działa, na obiecanki też nie damy się już nabrać, oceniamy bilans obecnego prezydenta i jego program na następną kadencje. Dotychczasowi prezydenci chronili przywileje, naród chce równości. Rządzący nas okradają z OFE i zadłużyli na dodatkowe 500 mld zł przyszłe pokolenia dzieci i wnuków. Takiemu rządzeniu musimy położyć kres teraz i jesienią.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki