REKLAMA

USAShutdown jeszcze nie teraz. Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu

2023-09-30 21:20, akt.2023-10-01 07:52
publikacja
2023-09-30 21:20
aktualizacja
2023-10-01 07:52

W sobotę na kilka godzin przed możliwym shutdownem w USA, czyli zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny, Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych – poinformował portal CNN.

Shutdown jeszcze nie teraz. Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu
Shutdown jeszcze nie teraz. Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu
fot. Deacons docs / / Shutterstock

Przyjęcie ustawy, przedstawionej w sobotę rano przez przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego oddala widmo shutdownu w kraju. Tymczasowe rozwiązanie w sprawie wydatków krótkoterminowych obejmuje pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, ale nie dodatkowe fundusze dla Ukrainy czy zabezpieczenia granic – zauważa CNN.

Propozycję McCarthy’ego, który zrezygnował z szukania poparcia prawego skrzydła Republikanów, poparło 335 członków Izby Reprezentantów, w tym wielu Demokratów; przeciwko było 91 deputowanych. Ustawa, która trafi teraz do Senatu, wymagała poparcia dwóch trzecich głosujących, ponieważ została przedstawiona w trybie przyspieszonym.

Niewielka grupa skrajnie prawicowych kongresmenów, będących najbardziej zagorzałymi zwolennikami byłego prezydenta Donalda Trumpa, próbowała storpedować wysiłki spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego, który usiłuje wypracować kompromis, by nie dopuścić do shutdownu. Frakcja ta - według "Washington Post" - jest skłonna doprowadzić do obalenia spikera już w przyszłym tygodniu, co jeszcze dodatkowo sparaliżuje Kongres i utrudni ewentualne próby wybrnięcia z shutdownu.

Zwolennicy Trumpa nie chcą zgodzić się na uchwalenie prowizorium budżetowego bez głębokich cięć, funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim bez usunięcia z projektu środków na pomoc dla Ukrainy. Na to nie chcą się zgodzić kontrolujący Senat Demokraci i większość republikańskich senatorów. Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili też senacki projekt prowizorium pozostawiającego poziom wydatków na obecnym poziomie.

Trump tymczasem zażądał niedawno w swym serwisie społecznościowym Truth Social, by Republikanie w Kongresie doprowadzili do zawieszenia działalności rządu.

Do zamknięcia funkcji państwa dochodziło w USA wielokrotnie, jednak najczęściej paraliż trwał kilka dni. Najdłuższy miał miejsce za prezydentury Trumpa w 2018 roku - trwał 34 dni. 

Senat uchwalił ustawę o tymczasowym finansowaniu rządu  i wysyłał  ją Bidenowi do podpisu

Senat większością głosów 88 do 9 przyjął ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych i wysyłał ją do prezydenta Joe Bidena, aby ten podpisał ustawę przed upływem ostatecznego terminu.

Prezydent USA Joe Biden z zadowoleniem przyjął osiągnięte w sobotę w Senacie porozumienie w sprawie dalszego tymczasowego finansowania administracji federalnej i wezwał Kongres do szybkiego zatwierdzenia wyłączonej z porozumienia pomocy dla Ukrainy, poinformował Biały Dom. 

mrf/ adj/ wr/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lebski_gosc
Wszystko jest grane na przyszłe"przejęcie" władzy przez republikanów, zastopowanie finansowania Ukrainy i jej podział który będzie jednocześnie zakończeniem wojny. Mam tylko nadzieję że nie wcisną nam jej w jakiejś unii.
mirek6504
W 2027 dlug USA ma przekroczyć 44 biliony ,świat odetchnie z ulga
tomek323
#DeepState nadal rządzi...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki