REKLAMA

Shoper wszedł na GPW. Akcje mocno górę

2021-07-09 06:00, akt.2021-07-09 09:07
publikacja
2021-07-09 06:00
aktualizacja
2021-07-09 09:07
Shoper wszedł na GPW. Akcje mocno  górę
Shoper wszedł na GPW. Akcje mocno  górę
/ Shoper

Shoper zasila dziś grono spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Debiutowa ceremonia rozpocznie się 9 lipca 2021 o godz. 9:00 w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych.

Aktualizacja 09:07: Na początku  piątkowej sesji akcje dzisiejszego debiutanta drożały o ponad 20 proc. przy największych obrotach na rynku.

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS (Software as a Service). W bieżącym tygodniu dokonano przydziału akcji i Shoper z sukcesem zakończył IPO - wartość oferty wyniosła 363 mln zł.

- Debiut giełdowy i dołączenie do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest zwieńczeniem naszych wielomiesięcznych przygotowań i zakończonej z sukcesem oferty publicznej akcji. Zainteresowanie naszą ofertą było na bardzo wysokim poziomie zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych, jak i inwestorów indywidualnych. Chciałbym raz jeszcze podziękować naszym doradcom, których praca przyczyniła się do tego pozytywnego finału oraz inwestorom, którzy podjęli decyzję o dołączeniu do naszego akcjonariatu - komentuje Marcin Kuśmierz, prezes zarządu Shoper.

- Jesteśmy platformą pierwszego wyboru w Polsce dla przedsiębiorców decydujących się na rozpoczęcie swojej działalności w segmencie e-commerce w modelu SaaS, natomiast nasze ambicje nie kończą się w tym miejscu. Realizacja ogłoszonej przez nas strategii przyczyni się do dalszego umacniania pozycji lidera pod względem liczby obsługiwanych sklepów, a także pozwoli skierować naszą ofertę do zupełnie nowych odbiorców, także na rynkach zagranicznych - dodaje Kuśmierz.

Na koniec I kwartału 2021 r. z usług Shoper korzystało ponad 21 tys. użytkowników. W tym
około 17 tys. klientów bezpośrednich Shoper, którzy w ciągu okresu 12 miesięcy
zakończonych 31 marca 2021 r. wygenerowali ok. 4,5 mld zł obrotów (GMV). Pozostałe
około 4,2 tys. sklepów sprzedawanych jest przez partnerów spółki na zasadzie Private Label. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł w tym czasie o 69 proc. do 5,5 mln zł, a zysk netto o 92 proc. do 4,5 mln zł.

Spora redukcja zapisów

Oferta Shoper objęła 7,7 mln akcji spółki, które reprezentują 27,11 proc. kapitału zakładowego oraz 27,5 proc. głosów na WZ (razem z opcją stabilizacyjną ok. 9 proc. liczby akcji w ofercie). Zgodnie z dokonanym przydziałem inwestorzy indywidualni objęli 623.512 akcji, stanowiących ok. 8,1 proc. oferowanych akcji, a do inwestorów instytucjonalnych trafiło pozostałe 7.108.116 akcji, stanowiących ok. 91,9 proc. oferowanych akcji.

Warto dodać, że w ofercie dla inwestorów indywidualnych dokonano dużej redukcji zapisów na poziomie 92 proc. Oznacza to, że każdy inwestor, który zgłosił popyt na 100 akcji, otrzymał ich ledwie 8. Wpływ na ten fakt mogła mieć dość skromna liczba akcji przydzielonych inwestorom indywidualnym w ofercie. Z drugiej strony duże zainteresowanie ofertą potwierdza fakt, że papiery sprzedano po cenie maksymalnej, która wyniosła 47 zł.

Shoper to dziewiąty debiut na głównym rynku GPW w tym roku. Warto dodać, że także wcześniejsze oferty poprzedzały dość duże redukcje, choć nie zawsze było to kluczem do sporych wzrostów już w trakcie notowań. Przykładem jest choćby lutowy debiut Huuuge, który zakończył się spadkami, choć redukcja sięgnęła 97 proc. Z drugiej strony ostatni debiut na GPW - Pepco - zakończył się nie tylko wzrostami pierwszego dnia, ale także i w kolejnych dniach.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki