Sharon Stone odebrała w Warszawie Nagrodę Pokoju

Amerykańska aktorka Sharon Stone odebrała w środę Nagrodę Pokoju przyznaną jej za działalność dobroczynną. Uroczystość odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie, podczas 13. Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

"Trzymam w górze tę nagrodę, bo dzielę się nią z wami" - mówiła Stone. Wspominała swą poprzedniczkę Elizabeth Taylor, dzięki której świat mówi głośno o AIDS. Stone została nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz na niesienie im nadziei".

Laudację na cześć laureatki wygłosiła Betty Williams. Sharon Stone to jedna z osób, którą oglądamy w telewizji i jesteśmy nią zachwyceni. Chcemy po prostu na nią patrzeć. Jej uroda to jednak tylko część jej pięknej osobowości. Jej działanie niesie poczucie solidarności i nadziei dla chorych na HIV i wiarę, że ta potworna choroba może zostać pokonana - podkreśliła.

Ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w obecności laureatów uczestniczących w szczycie: Dalajlamy XIV, Lecha Wałęsy, Frederika Willema de Klerka, Muhammada Junusa, Mairead Corrigan Maguire, Betty Williams, Shirin Ebadi oraz liderów organizacji nagrodzonych pokojowym Noblem. Podczas uroczystości obecny był także premier Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił, że warto żyć i warto pracować na rzecz solidarności i pomocy innym ludziom. "Słowo +solidarność+ to nie tylko to wielkie zdarzenie w Polsce, którego przywódcą był Lech Wałęsa - nasz bohater narodowy - ale to także wysiłek każdego dnia, by stać się lepszym. Wyście stali się najpiękniejszymi symbolami tej solidarności" - mówił Tusk. "Mam nadzieję, że będziecie pamiętali o Polsce, o Warszawie" - podkreślił.

Odbierając nagrodę, Stone wspomniała czasy, gdy słowo AIDS było niejako zakazane i nie wypowiadało się go publicznie. "Byłoby tak do dziś, gdyby nie Elizabeth Taylor. Dzięki niej możemy dziś korzystać z tego, co do tej pory udało się osiągnąć w walce z AIDS. Wiele się od niej nauczyłam. Gdy miałam problemy zdrowotne, była ze mną w stałym kontakcie (...), było to dla mnie bardzo ważne" - zaznaczyła.

Według laureatki Nagrody Pokoju zgromadzonych na scenie Teatru Wielkiego noblistów łączy z nią jedno - wszyscy mogli odmówić, gdy stanęło przed nimi zadanie, za które ich potem uhonorowano.

"A jednak się tego podjęli. I ja miałam podobne dylematy, gdy zaproponowano mi zastąpienie Liz Taylor w organizacji zbierającej fundusze na badania nad AIDS. Pytałam sama siebie, czy mogę odmówić i czy jestem gotowa zastąpić tę wielką aktorkę? Zgodziłam się, bo byłam zaszczycona, że to mnie zaproponowano odegranie tej roli" - powiedziała Stone.

"Każdy z nas był poproszony o jeden, mały gest dobroci i wiary. Jego Świątobliwość nie musiał zgadzać się na bycie Dalajlamą XIV. Każda z osób na tej scenie mogła odejść, zająć się swoimi sprawami zamiast brać na siebie odpowiedzialność. Ale jak można? To pytanie, z jakim musimy mierzyć się w swoim życiu. Pytanie, z jak wielką wiarą zachowamy się w tej chwili prawdy. To nie będzie jeden czy dwa momenty. To będzie podróż, ciągnąca się przez całe życie" - mówiła.

Stone zaznaczyła, że sumienie nie może być powodem do podziałów. "40 mln ludzi zmarło z powodu AIDS. Kiedyś, gdy myślałam o tym, wydawało mi się, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić, że upadnę i się nie podniosę" - powiedziała.

Stone podkreśliła, że dzięki działalności wielu organizacji udało się wpłynąć na ten stan rzeczy. "Zmieniliśmy twarz i oblicze AIDS, ale tak naprawdę wciąż jedno dziecko umiera co minutę" - dodała.

"Do momentu, kiedy nie przekroczymy granicy uprzedzeń, każdej granicy braku zrozumienia, dopóki nie wykorzystamy wszystkich naszych możliwości, (...) ta układanka ludzkości nie będzie do siebie pasować, nie będzie końca nienawiści i końca chorobom" - powiedziała Stone.

Sharon Stone (ur. 1958) jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, była modelka i producentka, poza pracą filmową, od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.

Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Przekazała również ponad 10 tys. dolarów podczas szczytu World Economic Forum na rzecz walki z malarią w Tanzanii. Jej działalność filantropijna została także nagrodzona Word Charity Award, przyznaną przez Michaiła Gorbaczowa.

Nagroda Pokoju przyznawana jest od 1999 r., podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r. W przeszłości otrzymali ją m.in. piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, Bono - wokalista grupy U2 a także aktorzy: George Clooney, Roberto Benigni, Don Cheadle i Sean Penn.

pj/ agy/ pro/ wkt/ par/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil