Popularny handel przed cmentarzami w dniu Wszystkich Świętych bardzo często odbywa się w sposób budzący szereg zastrzeżeń ze strony organów skarbowych. Sprzedawcy mogą spodziewać się kontroli oraz mandatów za sprzedaż nieewidencjonowaną na kasie fiskalnej, a także kar za działanie bez uprzedniego zarejestrowania firmy.
Wybiórcze kontrole mogą przede wszystkim dotyczyć formy ewidencjonowania sprzedaży. Sprzedaż niewykazana w konsekwencji prowadzić ma do nieuregulowania lub zaniżenia podatku dochodowego i VAT. Kontrolujący mogą zatem zwrócić uwagę na brak paragonu lub występować o udostępnienie im ewidencji przychodów. Mandatem karnym można nałożyć w takich przypadkach karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 3500 zł. Dopuszczalne są również wyższe kary, jednak ich zastosowanie odbywa się w postępowaniu zwyczajnym a nie mandatowym.
Warto było przed dniem Wszystkich Świętych zgłosić się w urzędzie miasta lub gminy i zarejestrować firmę. Jedynie działalność opierająca się o sprzedaż kwiatów z własnego gospodarstwa lub ogrodu może pozostać nieopodatkowana podatkiem dochodowym i odbywać się poza działalnością gospodarczą. Sprzedaż wieńców, zniczy, środków czyszczących czy ozdób grobów powinna być zgłoszona do urzędu gminy lub miasta i opodatkowana. Ta sama zasada dotyczy usług sprzątania grobów, których nie da się co do zasady świadczyć prywatnie, na podstawie umowy zlecenie między konsumentami.
Znicz bez paragonu? Tak, to możliwe
Przedsiębiorca, który niedługo przed 1 listopada zarejestrował działalność gospodarczą, może liczyć na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej do limitu 20 000 zł. Zwolnienie to, nawet po przekroczeniu limitu, obowiązuje jeszcze co do zasady przez 2 miesiące. Oznacza to, że sprzedaż znicza niezaewidencjonowana na kasie fiskalnej nie musi być prowadzona w szarej strefie. Sprzedawca zawsze powinien posiadać ewidencję przychodów zorganizowaną chociażby w formie zeszytu lub druku akcydensowego. Zapisów powinien dokonywać zgodnie z prowadzoną sprzedażą. Niestety ta forma ewidencji nie potwierdza kupującemu w pełni, czy od sprzedanego bez paragonu znicza zostanie odprowadzony podatek. Zapisy nie muszą być bowiem dokonywane dokładnie w momencie sprzedaży, wystarczające będą zapisy dzienne. Dokonuje się ich bowiem jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Kupujący nie będzie więc w stanie ustalić, czy podatek faktycznie został zapłacony i od jakiej kwoty.
Kwiaty bez podatku PIT
Sprzedaż samodzielnie wyhodowanych kwiatów odbywać się może bez podatku. Taki rodzaj handlu może bowiem wynikać z działalności rolniczej, niepodlegającej w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak sprzedaż obejmować będzie dodatkowo towary zakupione (np. znicze), to w efekcie dojdzie już do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednorazowa sprzedaż to nie działalność gospodarcza?
Trudnym będzie obronić stanowisko, że jednodniowa sprzedaż zniczy jedynie w dniu Wszystkich Świętych nie spełnia warunków działalności gospodarczej. Sprzedaż jest bowiem zorganizowana i prowadzona z ukierunkowaniem na zysk, choć nie można powiedzieć o ciągłości takiego przedsięwzięcia. Tym niemniej nawet taka forma zorganizowania może być uznana za prowadzenie firmy, a to zmusza do jej rejestracji, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
Najlepiej zarejestrować firmę od 1 listopada
Z myślą o przyszłym roku, najbardziej optymalną dla przedsiębiorcy jest rejestracja działalności z dniem 1 listopada 2016 r. (oczywiście przy założeniu, że wcześniej sprzedaż jeszcze nie występowała). Składki ubezpieczeniowe opłacane będą wyłącznie za listopad. Dla ułatwienia ewidencji oraz rozliczeń, optymalnym rozwiązaniem wydaje się wybór opodatkowania w formie karty podatkowej. Do dyspozycji pozostaje jednak również ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy czy też opodatkowanie według skali podatkowej.

































































